Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Te przejścia dla pieszych w Słupsku są niebezpieczne! Ale jest kasa na poprawki

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Jeszcze tej jesieni cztery przejścia dla pieszych na słupskich ulicach mają być bezpieczniejsze. Miasto otrzymało na to 400 tysięcy złotych dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na roku 2021.Do zmian wytypowano cztery spośród najniebezpieczniejszych przejść przez słupskie ulice.Wszystkie przy jezdniach, gdzie są dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Na takowych dochodzi do 60 procent potrąceń pieszych w naszym mieście.

Jak informuje Tomasz Orłowski, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku: - W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych. Edycja na 2021 Słupsk uzyskał dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych na przebudowy czterech przejść dla pieszych.

Formalnie to jeszcze radni muszą zgodzić się na wrześniowej sesji o przesunięcia budżetowe i zapewnienie wkładu własnego do inwestycji, który wyniesie 69.809 zł. Jasne jest, że sprzeciwu nie będzie, bowiem wytypowano cztery z najbardziej niebezpiecznych przejść w mieście, a i o poprawę na nich apelowali wcześniej radni do władz miasta.

Te przejścia dla pieszych w Słupsku są niebezpieczne! Ale je...

Wybrano przejścia na ulicach: Prostej, Lutosławskiego, Kołłątaja oraz Sobieskiego. Dlaczego akurat te? Urzędnicy tłumaczą, że najlepiej wpisywały się w założenia programu oraz miały szansę na wysoką ocenę przez komisję powołaną przez Wojewodę Pomorskiego, która oceniała wnioski gmin. Kryteriami było: liczba zdarzeń drogowych (wypadków i kolizji) z udziałem pieszych za trzy pełne lata poprzedzające rok złożenia wniosku. Liczbę osób zabitych lub rannych w wyniku zdarzeń drogowych w obszarze oddziaływania przejścia dla pieszych. Lokalizacja przejścia względem obiektów, w których prowadzona jest działalność o charakterze publicznym lub działalność gospodarcza lub względem przystanków publicznego transportu zbiorowego. Dane o wypadkach i ofiarach musiała potwierdzić policja.

- Prace planowane są do wykonania do końca bieżącego roku. Lokalizacje zostały wybrane z uwzględnieniem sugestii Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Słupsku, a także mając na względzie możliwości techniczne wykonania robót w roku bieżącym - tłumaczy dyrektor ZIM.

Niebezpieczna przejścia dla pieszych w Słupsku. Sprawdź na kolejnych slajdach!

TOP 10. Niebezpieczne przejścia dla pieszych w Słupsku. Tu w...

Na przejściu na ul. Prostej (obok Biedronki) zbudowane będą doświetlacze, pojawi się fakturowe oznaczenie nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku, będzie linia warunkowego zatrzymania. Wymienione będą istniejące znaki na te z tłem fluorescencyjnym.

Przy zebrze na Lutosławskiego (obok biblioteki i słupskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego) zbudowane będą doświetlacze, pojawi się fakturowe oznaczenie nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku, będzie linia warunkowego zatrzymania.

Takie same zmiany czekają przejścia na ulicy Kołłątaja przy skrzyżowaniu z 3 Maja i na ulicy Sobieskiego (prowadzące do Budowlanki).O zmiany na tym ostatnim przejściu apelowała w tym roku do władz miaista przewodnicząca rady miejskiej Beata Chrzanowska z PO.Zrobiła to po kolejnym wypadku i potrąceniu pieszego w tym miejscu.

W odpowiedzi prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała, że możliwymi zmianami w tym miejscu zajmą się specjaliści z zespołu ds. ruchu drogowego w Słupsku.

- Niezależnie od powyższego informuję, iż problem bezpieczeństwa pieszych na przejściach dotyczy wielu lokalizacji na terenie Słupska. W 2020 roku odnotowano na ulicach miasta 25 wypadków z udziałem pieszych, z czego 19 miało miejsce z winy kierującego. Główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (15 wypadków, w tym jeden śmiertelny). Do 60 procent wypadków doszło na jezdniach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku - czytamy w odpowiedzi.

Dodajmy, że w 2019 roku było o 10 więcej wypadków z udziałem pieszych w Słupsku. Spadek więc jest. Władze miasta podkreślają, że to wynik akcji doświetlania przejść dla pieszych i stąd w tym roku akcja będzie kontynuowana i jak widać urzędnicy składają wnioski o dofinansowanie z programów rządowych.

W Pomorskiem w ramach tegorocznego Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie w sumie 128 inwestycji o łącznej wartości 18 152 223,00 zł, z czego 13 009 555,00 zł pochodzić będzie od rządu. Zmodernizowane zostaną 152 przejścia dla pieszych w województwie. W tym cztery w Słupsku.

Powiat słupski przebuduje w ramach tego programu siedem przejść, wydaj w sumie 700 tysięcy złotych, z czego 80 procent to dotacja rządowa.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto