Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tkaniny w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na wystawę tkanin, znajdujących się w zbiorach tej instytucji. Wystawa jest czynna od soboty (16 maja) co zbiegło się z otwarciem muzeum dla odwiedzających, choć przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na wystawę tkanin, znajdujących się w zbiorach tej instytucji. Wystawa jest czynna od soboty (16 maja) co zbiegło się z otwarciem muzeum dla odwiedzających, choć przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Muzeum Pomorza Środkowego
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na wystawę tkanin, znajdujących się w zbiorach tej instytucji. Wystawa jest czynna od soboty (16 maja) co zbiegło się z otwarciem muzeum dla odwiedzających, choć przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Tkaniny osadników po II wojnie światowej
Wystawa "Tkaniny w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie" to część kolekcji muzealnej tekstyliów zebranych od osób, które zamieszkały w naszym regionie po II wojnie światowej. Kolekcję stanowią m.in. stroje ludowe przywiezione z Kurpi, Opoczna, Kielc, Polesia, czy Polski południowo-wschodniej. Kunsztem tkackim w kolekcji odznaczają się tkaniny dwuosnowowe wileńskie, a także wielonicielnicowe kapy. Znaczną część kolekcji stanowią kompletne stroje ludowe, ręczniki dekoracyjne i obrzędowe, a także bogato zdobione haftami koszule.

Wymiana ludności na Pomorzu
Z powodu wojny granice wielu państw uległy zmianie. Z tego powodu rdzenni mieszkańcy zmuszeni byli opuścić swoje strony i przeprowadzić się do innych regionów swojego kraju. Ten los szczególnie dotknął Niemców i Polaków. Fala przesiedleń ludności polskiej ze wschodnich terenów w nowe granice, które utracili Niemcy, rozpoczęła się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wysiedlenia Niemców z byłych terenów wschodnich prowadzono etapami. Setki tysięcy wyjechało indywidualnie albo zostało do tego zmuszonych. Masowe przesiedlenia około 3 milionów Niemców trwały do końca 1947 roku. Kolejny etap wysiedlania przypadł na lata 1948-1952 i w tym czasie były to już wyłącznie przymus. Dawni mieszkańcy Pomorza utracili swój majątek, tożsamość i historię związaną z życiem w tym regionie i w Prusach Wschodnich. W ich miejsce napłynęli Polacy. Nowi mieszkańcy polskiego już Pomorza przybyli ze wschodu i z centralnej Polski. Większość z nich przybyła w latach 1945-1946. Swołowo i okolice zasiedliły rodziny z Wileńszczyzny, z przeludnionych województw: krakowskiego, rzeszowskiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, białostockiego. To właśnie stamtąd przywieźli ze sobą przede wszystkim narzędzia do pracy w gospodarstwie i przedmioty codziennego użytku. Wzięli ze sobą głównie to, co mogli spakować do walizki, a więc przedmioty, które uważali za najcenniejsze i najważniejsze do życia. Ludzie ci wyróżniali się różną mową, strojem, czy zwyczajami kulinarnymi. Używali także różnych narzędzi rolniczych i przedmiotów codziennego użytku.

CZYTAJ TEŻ

Tożsamość współczesnego Pomorza
Na Pomorzu nastąpiło bardzo szybkie, w stosunku do innych regionów Polski, wyparcie własnej ludowości. Zaczęto mówić poprawną polszczyzną, starano się już ubierać „tak jak wszyscy”. Zanikały również odrębne zwyczaje kulinarne. Własne tradycje i obrzędy ujawniały się jedynie podczas uroczystości rodzinnych i spotkań we własnym gronie. Wyznacznikiem równości i nowej tożsamości dla wszystkich mieszkańców wsi była kultura miejska, która dyktowała model zachowywań, ubioru, mowy. Obecnie odradza się szacunek dla ludowości i dawnych zwyczajów przodków. Staje się to nawet osobliwą modą. Po wojnie jednak asymilacja wydawała się konieczna, aby zaistniała nowa rzeczywistość w aktualnym miejscu zamieszkania. Zdawać by się mogło, że dzisiejsze Pomorze jest nijakie - nie ma swojej tożsamości, tradycji, kultury regionalnej. Tymczasem jest odwrotnie - tutaj styka się wiele kultur z różnych regionów Polski.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Gminne Święto Plonów w Swołowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tkaniny w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie - Słupsk Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto