Trening z mistrzami sportu i lekcja dietetyki - zdrowsza przyszłość zaczyna się już dziś!

Partnerem cyklu jest ORLEN
W środę 11 października w warszawskiej hali Torwar Centralnego Ośrodka Sportu odbyła się inauguracyjna akcja Programu Szkolny Klub Sportowy i Ministerstwa Sportu i Turystyki z cyklu „Sportowa przygoda z Detektywem Zdrówko”. Ponad 500 dzieci wzięło udział w specjalnych zajęciach sportowych i edukacyjnych. Pierwsze odbywały się pod okiem gwiazd polskiego sportu, a drugie z dietetykami – o zagrożeniach płynących ze spożywania napojów energetycznych.

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, ale jest też matką przyszłych sukcesów.

Podążaj śladami sportowych idoli

To zdanie podzielają też polscy sportowcy, co doskonale pokazały zajęcia zorganizowane przez Program Szkolny Klub Sportowy i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Uczniowie słuchali wskazówek m.in. od mistrzyni olimpijskiej Igi Baumgart-Witan, wicemistrzyni olimpijskiej Marii Andrejczyk, reprezentantki Polski w rugby 7 Ilony Zaishliuk, przedstawicieli sportów motorowych – Jakuba Stankiewicza i Macieja Serafina, akrobacji samolotowej Mariusza Szarawary, mistrza Polski w kolarstwie szosowym Michała Podlaskiego i wielu innych.

- Spotykanie idoli może wywierać wrażenie na młodych dzieciakach i zmotywować ich do działania. Bliski kontakt ze sportowcami może przynieść efekty w przyszłości - mówi Maria Andrejczyk.

W hali “Torwar” dzieci miały do swojej dyspozycji wiele stacji sportowych. Wśród zaplanowanych aktywności były m.in. mini-boiska piłkarskie, siatkarskie, korty do badmintona, stacje do wiosłowania czy konkursy rzutowe.

- Najbardziej podobała mi się stacja ze skokiem w dal - mówi jedna z uczestniczek SKS-ów Laura.

\

- Mi stacja z łukami, bo wcześniej już miałam doświadczenie z nimi i je lubię - dodaje jej koleżanka Lena.

Różnorodność dyscyplin odróżnia Program SKS od zwykłych zajęć pozalekcyjnych.

- W czasach szkolnej młodości chodziłam w szkole na “Czwartki z Lekkoatletyką”, ale to był tylko dodatkowy WF. Program SKS to zupełnie coś innego. Dzieci mogą zobaczyć wiele dyscyplin sportu i złapać zajawkę. Sama chciałabym się cofnąć w czasie i móc z tymi dziećmi trenować - dodaje Andrejczyk.

Zakaz napojów energetycznych w szkołach

Zajęcia na hali “Torwar” były inauguracją cyklu “Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko”. Przygotowana przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Publiczny we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki kampania informacyjna skierowana jest do uczestników Programu Szkolny Klub Sportowy oraz szeroko – do dzieci i młodzieży z całej Polski.

W każdym roku Detektyw Zdrówko będzie zajmował się różnymi tematami dotyczącymi zdrowia i sportu. W pierwszym sezonie podejmie tematykę szkodliwego działania napojów energetycznych.

Spotkanie uroczyście rozpoczął Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

- Energetyki tylko pozornie wyglądają fajnie i kolorowo. W rzeczywistości niszczą nasze zdrowie i budują w nas szkodliwe pod każdym względem nawyki – zwrócił się minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, do uczestników wydarzenia Programu SKS, inaugurującego akcję edukacyjną.

- Dzięki akcji, której bohaterem jest Detektyw Zdrówko, dowiecie się, dlaczego warto dbać o zdrowie i co robić, aby cieszyć się nim jak najdłużej. Wydarzenia organizowane w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy pozwolą Wam ciekawie i aktywnie spędzić czas oraz dostarczą wiedzy o tym, jak poprawić formę fizyczną i psychiczną oraz czego unikać, by każdego dnia czerpać maksymalną radość z nauki, spotkań z przyjaciółmi czy treningów sportowych - dodał minister Bortniczuk.

17 sierpnia 2023 r. wprowadzona została nowelizacja w/w ustawy w zakresie sprzedaży i oznaczania napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Zgodnie z nowymi przepisami zabrania się sprzedaży takich produktów osobom poniżej 18. roku życia na terenie jednostek systemu oświaty oraz w automatach. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek osoby kupującej.

Patronem wydarzenia jest firma ORLEN.

- Dzięki takim sponsorom jak ORLEN sportowcy z mniej popularnych dyscyplin są w stanie spełniać marzenia i opłacać takie potrzeby jak fizjoterapeuta czy opieka medyczna. Dzieciaki widząc na naszych koszulkach logo zauważają kto je wspiera - powiedziała Andrejczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Trening z mistrzami sportu i lekcja dietetyki - zdrowsza przyszłość zaczyna się już dziś! - Sportowy24

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto