Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia osoba aresztowana w sprawie nielegalnego handlu ludźmi w Anglii

Redakcja
Kolejna, trzecia już osoba została aresztowana w sprawie niewolniczej pracy i handlu pracownikami w Anglii. Aresztowany to, Andrzej K., szef ekip budowlanych, które były wykorzystywane do niewolniczej pracy w Anglii.

Sąd Rejonowy aresztował go wstępnie na dwa miesiące.
- Aresztowany to mieszkaniec regionu słupskiego - mówi Tomasz Walendziak, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Zarzuty, na podstawie których został aresztowany tymczasowo na dwa miesiące dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego handlu ludźmi.

Wcześniej funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Słupsku zatrzymali dwie osoby związane z nielegalnym handlem ludźmi. Zatrzymani to 35-letnia mieszkanka powiatu kartuskiego Izabela R. oraz 61-letni mieszkaniec Słupska Andrzej W.

Śledztwo zostało zainicjowane w lutym 2013 roku przez funkcjonariuszy CBŚ w Słupsku po tym, jak jednej z ofiar handlu ludźmi wykorzystywanych do pracy przymusowej w Londynie udało się powrócić do Polski.

- Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że w Wielkiej Brytanii są wykorzystywani do pracy przymusowej polscy obywatele. Praca polegała na rozbiórce konstrukcji budynków po byłych drukarniach Daily Telegraph czy Daily Express - wyjaśnia Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Praca Polaków odbywała się w bardzo ciężkich i niebezpiecznych warunkach, często przez siedem dni w tygodniu i przez kilkanaście godzin dziennie, a nawet nocą.

Według zeznań świadków ofiary były przetrzymywane w zamknięciu, miały tym samym bardzo ograniczoną swobodę poruszania się. Dodatkowo Polakom nie były wypłacane świadczenia w uzgodnionej kwocie. Kwota ta jednak była o wiele mniejsza niż planowana. Osoby zajmujące się handlem ustaliły nawet system wypłaty pieniędzy. Przedstawiciele rodzin zmuszanych do pracy Polaków mogli zgłaszać się do kantorów na terenie Słupska i dopiero po podaniu hasła i telefonicznych uzgodnieniach ze sprawcami jedynie niewielka część kwoty była im wypłacana. Ofiary, które nie godziły się na takie warunki pracy, były zastraszane i bite. W Wielkiej Brytanii mogło być jednocześnie zmuszanych do pracy nawet 100 osób różnej narodowości, nie tylko polskiej i nie tylko na terenie Londynu, ale także w Glasgow i innych miejscowościach.

Polscy policjanci i prokuratorzy z uwagi na międzynarodowy i zorganizowany charakter sprawy rozpoczęli bezpośrednią współpracę ze stroną brytyjską, skutkującą na początku września br. spotkaniem Kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Słupsku, przedstawicieli Centralnego Biura Śledczego z Szefem Wydziału Handlu Ludźmi Policji Metropolitarnej New Scotland Yard Panem Kevinem Hylandem.

Biorąc pod uwagę realne zagrożenie życia i zdrowia osób wykorzystywanych i zmuszanych do pracy przymusowej, we wczesnych godzinach rannych we wtorek 15 października 2013 roku rozpoczęto jednocześnie na terenie Polski i Wielkiej Brytanii działania. Dynamiczna współpraca pomiędzy służbami Policji obu państw pozwoliła na zneutralizowanie międzynarodowej grupy przestępczej zaangażowanej w przestępstwo handlu ludźmi - dodaje Korycki.

Funkcjonariusze CBŚ w Słupsku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Słupsku dokonali przeszukania pomieszczeń prywatnych, jak i należących do firm mogących mieć swój udział w opisanym przestępstwie. Na terenie Wielkiej Brytanii zostali zatrzymani główni sprawcy procederu Polak i Brytyjczyk. Podczas zatrzymania polskiego obywatela znaleziono przy nim około 150.000 Funtów Brytyjskich. Działania przyczyniły się do uwolnienia około 20 osób na terenie Wielkiej Brytanii. W Polsce zatrzymano dwie osoby w Polsce.

- Na podstawie zebranego materiału dowodowego zarzut popełnienia czynu związanego z handlem ludzi przedstawiono 35-letniej mieszkance powiatu kartuskiego Izabeli R. oraz 61-letniemu mieszkańcowi Słupska Andrzejowi W. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Słupsku zastosował wobec obojga podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy – dodaje Korycki.

Warto także dodać, że umowa dotycząca powołania wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego między Prokuraturami Wielkiej Brytanii oraz Polski, zawarta na okres 12 miesięcy w celu przeprowadzenia postępowania karnego dotyczącego handlu ludźmi i wyzysku pracowniczego obywateli polskich na terenie W. Brytanii. została podpisana przez Prokuratora Generalnego i przesłana do Wielkiej Brytanii. Okres śledztwa przedłużono do 15 maja 2014 r.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto