Ustka ma budżet z poprawkami mieszkańców, słupski samorząd zapomniał o zdaniu mieszkańców

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Pod koniec roku słupska jak i ustecka rady miejskie uchwaliły budżety miast na 2021 rok. Co ciekawe, nad morzem wzięto pod uwagę zgłaszane przez mieszkańców podczas konsultacji poprawki do budżetu, a w Słupsku choć ogłoszono konsultacje, to nich zapomniano.

Na ostatniej w tym roku sesji usteccy radni uchwalili budżet miasta na 2021 rok. Zapisano, że dochody miasta wyniosą 121 866 496 zł. Natomiast po stronie wydatków zapisano kwotę 127 940 592 zł. Deficyt wyniesie zatem nieco ponad 6 mln zł (w 2020 r. deficyt wyniósł ponad 13 mln zł).Jak się okazuje, podczas konsultacji społecznych wpłynęło osiem uwag od mieszkańców. Siedem z nich zgłosił Krzysztof Nałęcz, kandydujący w wyborach na burmistrza. "Trochę słabo to wygląda, i niekoniecznie zarzucić można mieszkańcom tylko brak zaangażowania. Może to kwestia promocji tych konsultacji, sposobu prezentacji preliminarza, lub w ogóle obyczaju szerszej dyskusji. Na bardziej wnikliwe przejrzenie najważniejszego w roku dokumentu finansowego miasta też nie było niestety zbyt wiele czasu. Ale tu uwaga!... Niektóre z moich uwaga zostały przyjęte!" napisał na Facebooku.

Na przykład dzięki tym uwagom, zwiększono budżet usteckiej biblioteki, przekazano więcej środków na dożywianie dzieci itd. Tymczasem w Słupsku zapomniano o uwzględnieniu zdania mieszkańców uważa Adam Piekarec, prezes Słupskiego Porozumienia Obywatelskiego. Jego zdaniem konsultacje społeczne tego budżetu były tylko na papierze.

- Zgłosiłem w imieniu SPO 12 uwag do budżetu. Postulowałem zmianę zakresu niektórych inwestycji, usunięcie niektórych i dodanie do budżetu nowych (dodanie ścieżek rowerowych, przebudowa niebezpiecznych miejsc, uspokojenie ruchu na ulicy Wolności, itd.). Nic nie uwzględniono i nawet nie przekazano radnym - mówi.

Słupscy radni uchwalili budżet 21 grudnia, czyli w poniedziałek. Konsultacje społecznego owego budżetu zakończyły się 19 grudnia, czyli w piątek. Nawet gdyby ktokolwiek wierzył, że zgłosi wniosek zmiany w projekcie budżetu miasta, a on się znajdzie na sesji, musiałby wierzyć, że słupscy urzędnicy w weekend się nad tym pochylą i wprowadzą zmiany. A jak wiadomo w sobotę i niedzielę ratusz jest zamknięty, a budżetowa sesja zaczęła się w poniedziałek rano.

Pewnie uwag do budżetu miasta dużo nie było, ale specjalna ratuszowa strona poświęcona konsultacjom społecznym informacji o konsultacjach budżetu, było nie było, najważniejszego miejskiego dokumentu, nie zawiera.

Jeśli ktoś myśli, że w tej sprawie chodzi o politykę, to przypomnę, uchwalanie budżetu miasta dwa lata temu. Wtedy to radny Adam Treder z PiS zgłosił na sesji zmianę dotyczącą doświetlenia przejść dla pieszych w Słupsku. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka to zaakceptowała a radni od razu przegłosowali, choć potrzebne na to 150 tys. zł dodatkowo zwiększyło deficyt budżetowy miasta. Dzięki temu mamy kilkanaście doświetlonych dodatkowo przejść dla pieszych na słupskich ulicach. To pokazuje, że nawet osoby z opozycji, czy mieszkańcy (radny tę uwagę zgłosił we własnym imieniu, bowiem był świadkiem dwóch potrąceń pieszych jednego dnia w Słupsku) mogą, coś do budżetu wnieść.

W tym roku jednak, sesję grudniową przyspieszono i uwag z konsultacji budżetu nie wzięto pod uwagę.

Tymczasem na stronie poświęconej konsultacjom w Słupsku czytamy: "Od 2016 roku w naszym mieście obowiązuje Słupski Regulamin Konsultacji Społecznych - jest to niezwykle ważny dokument, dzięki któremu sposób prowadzenia konsultacji społecznych został ustrukturyzowany i daje mieszkańcom możliwość aktywnego zaangażowania w zmienianie i tworzenie naszego miasta.

Konsultacje społeczne dają możliwość wyrażenia własnego zdania np. na temat planowanej inwestycji czy tworzonego nowego dokumentu - dzięki nim władze publiczne mają możliwość poznania różnych perspektyw i punktów widzenia mieszkańców miasta. Zgłaszanie opinii i konkretnych uwag to jeden z elementów tworzenia, współzarządzania i brania odpowiedzialności za wspólne dobro - nasz Słupsk.

Istotą konsultacji społecznych jest m.in. wspólne przemyślenie i omówienie konkretnych rozwiązań i działań, które pozwolą realizować zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Ogólnym celem konsultacji powinno być poszukiwanie rozwiązań, które pomogą władzom publicznym podejmować decyzje w największym stopniu realizujące zasadę dobra wspólnego w danej społeczności".

Zobacz także:Ustka podpisała umowę na budowę węzła komunikacyjnego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie