Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

USTKA ZA FASADĄ – Międzynarodowy Projekt Sztuki Publicznej

Katarzyna Kuniczuk
organizator
"Ustka za fasadą" to projekt odwołujący się do sztuki publicznej nawiązujący do tożsamości miejsca i utożsamiania mieszkańców z regionem.

W ramach projektu zaplanowanych jest cykl działań: warsztaty (fotograficzne, filmowe, performance, rzeźbiarskie itp.), wykłady oraz autoprezentacje zaproszonych artystów.
Rdzeniem projektu jest odnajdywanie przez uczestników warsztatów miejsc typu krajobraz poindustrialny i "naprawianie" ich poprzez ingerencje artystyczne różnymi środkami wyrazu oraz budowanie nowych historii i znaczeń konkretnych miejsc.
Efektem powarsztatowych działań będzie powstanie "podróżującego wernisażu", do którego zostaną zaproszeni mieszkańcy miasta.
Celem projektu jest pokazanie, że język sztuki współczesnej może być narzędziem do lepszego poznania i zrozumienia siebie, ale także miejsca, w którym na co dzień się przebywa.

Pomysł powstał w oparciu o projekt "Spazi Docili", który realizowany jest od 2008 roku we Florencji. Usteckie działania mają być jego odzwierciedleniem i kontynuacją.
Warsztaty, wykłady i autoprezentacje zostaną poprowadzone przez trójkę artystów z Włoch i Walii - prekursorów działania "Spazi Docili".

Zapraszamy do udziału w warsztatach młodzież oraz dorosłych.
Warsztaty przewidziane są na drugą połowę października 2015.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zapisy oraz wszelkie pytania:
Małgorzata Różańska
tel 515 089 986
[email protected]

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Prowadzący:

Christian Costa
Urodzony w Warszawie. Mieszka w Neapolu, we Włoszech i w Warszawie. Zajmuje się badaniem świata sztuki w różnych miejscach w Europie, m.in. Wiedniu, Mediolanie, Rzymie czy Londynie. Współpracował z Uniwersytetem L'Orientale w Neapolu i Uniwersytetem Slesian. Od 2005 roku, wraz z artystą Fabrizio Ajello i kuratorami Barbara D'Ambrosio i Costanza Meli, pracuje nad publicznym projektem „Progetto Isole” w Palermo. Od 2007 roku pracuje na N.EST w projekcie sztuki publicznej, którego kuratorem jest Danilo Capasso. W 2008 roku wspólnie z artystą Fabrizio AJELLO opracował i założył projekt sztuki publicznej „Spazi Docili”, skoncentrowany na Florencji. W 2013 pracował na Wydziale Mediacji Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie zajmował się projektem sztuki publicznej Wrocławia „Wejście od podwórza”, dedykowane dokumentowaniu i interwencjom w różnych obszarach miasta. Tworzy instalacje, jednak często swoje działania skupia na dźwięku (sztuka dźwięku, instalacje dźwiękowe). Koncepcja odniesienia do miejsc jest jego domeną. Bada tożsamość społeczeństwa z przestrzenią w aspekcie kulturowym oraz sposób, w jaki są postrzegane przez ludzi z zewnątrz.

Fabrizio Ajello (Palermo, 1973)
Mieszka i pracuje we Florencji i Palermo. Wykłada literaturę na Liceo Virgilio Empoli
(Florencja). W swojej twórczości bazuje na zachodnich wzorcach kulturowych w kontekście badania sfery sacrum, zbiorowej pamięci i relacji między przestrzenią publiczną i prywatną. Na nowo wykorzystuje swoje przez lata stworzone prace malarskie, fotografie, video i rzeźby do produkcji dzieł performatywnych i instalacji, które zyskują wymiar społeczny. Od 2005 roku, wraz z kuratorami Barbarą D'Ambrosio, Costanza Meli i Christianem Costa, pracuje nad projektem sztuki publicznej "Progetto Isole" z siedzibą w Palermo. W 2008 roku opracował i założył wraz z Christianem Costa, projekt sztuki publicznej "Spazi Docili" we Florencji.
Fabrizio Ajello brał udział w kilku międzynarodowych wystawach i wydarzeniach, takich jak Berlin Biennale 7, Break 2.4 Festival w Ljubljanie, Synthetic Zero at the BronxArtSpace w Nowym Jorku, Moving Sculpture In The Public Realm w Cardiff, Hosted Athens in Athens czy The Entropy of Art we Wrocławiu.

Brychan Tudor
Artysta z Cardiff, Walia.
Wykształcenie: MA Fine Art (Merit), Wimbledon School of Art, wrzesień 2005 wrzesień 2006 r MA Course Representative. BA (z wyróżnieniem) Fine Art (2: 1), Art and Foundation design Diploma (Merit), University of Wales Institute w Cardiff, Wrzesień 2001 lipiec 2005 r BA Course Representative.
Zatrudnienie: W październiku i listopadzie 2007 roku Brychan Tudor odbywał rezydencję w Libii wraz z grupą sześciu osób wybraną za sprawą British Council podczas Liverpool Biennale '08. W ramach pobytu został zrealizowany szereg warsztatów, przybliżających libijskim studentom włoską sztukę współczesnych praktyk artystycznych pomagając im zbudować dużą wystawę w przestrzeni
miejskiej w oparciu o koncepcję "osadnictwa". Przez dwa lata pracował jako Art and design Demonstrowanie Technik w Hugh Baird College. W latach 2009 - 2011 był redaktorem naczelnym internetowego kwartalnika "Art Art Art". W tym czasie Brychan Tudor był kuratorem serii trudnych interdyscyplinarnych wystaw i koordynował najważniejsze międzynarodowe wydarzenia. Od maja 2009 r jest Dyrektorem Artystycznym CAAPO Creative Assault to stowarzyszenie popularyzujące sztukę i zrzeszające kuratorów. Jego głównym celem jest promowanie wymiany kulturowej poprzez produkcję wydarzeń artystycznych, które przekraczają granice ich podmiotu, prowokując do dyskusji. Od 2012 roku jest wykładowcą i krytykiem w Coleg Sir Gar w Carmarthen. Na swoim koncie ma trzy wystawy indywidualne i ponad dwadzieścia zbiorowych.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2015.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk
Burmistrz Miasta Ustka - Jacek Graczyk

Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna
Środowiskowy Dom Samopomocy w Słupsku
Bałtycka Fundacja Sztuki Współczesnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto