Vivat akademia, vivant professores! Nowy rok akademicki w Akademii Pomorskiej i powrót studentów w mury uczelni

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Akademia Pomorska w Słupsku rozpoczęła kolejny, 53. rok akademicki.
Akademia Pomorska w Słupsku rozpoczęła kolejny, 53. rok akademicki. Łukasz Capar
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Akademia Pomorska w Słupsku rozpoczęła kolejny, 53. rok akademicki. Rozpoczęła go w dzień wyjątkowy, bo 14 października – Dzień Edukacji Narodowej. Po miesiącach nauki zdalnej studenci i wykładowcy wrócą w mury uczelni.

14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, Akademia Pomorska w Słupsku zainaugurowała 53. Rok Akademicki. I choć uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym, to zarówno wykładowcy, jak i studenci nie ukrywali, że dobrze jest wrócić w mury uczelni. Udział w inauguracji roku akademickiego, poza wykładowcami i studentami, wzięli m.in. rektor uczelni, prof. dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, senator Kazimierz Kleina, starosta słupski Paweł Lisowski oraz Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

- Po ostatnich miesiącach pracy zdalnej jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich w murach naszej uczelni. Co prawda, z powodu reżimu sanitarnego, ilość gości jest ograniczona, a sama uroczystość skrócona, ale szczęśliwie rozpoczynamy ten rok akademicki stacjonarnie - mówił rektor uczelni w otwierającym uroczystość przemówieniu. - Celem każdej uczelni wyższej jest realizacja swojej misji w trzech obszarach: edukacyjnym, naukowym i prospołecznym. Sytuacja, w której znajdujemy się od ponad roku, stanowiła i nadal stanowi nie lada wyzwanie dla młodych adeptów nauki, naszych studentów i doktorantów, a także kadry akademickiej i pracowników administracji uczelni. Tym bardziej cieszy fakt, że wspólnymi siłami udaje nam się realizować cele akademii i pokonywać wszelkie trudności – dodał.

Jednocześnie prof. Osadowski wyraził ufność w to, że naukę w ramach rozpoczętego właśnie roku akademickiego uda się przeprowadzić stacjonarnie, wykorzystując w pełni pracownie i laboratoria oraz nową infrastrukturę sportowo-reakreacyjną. Sprecyzował też, jakie inwestycje czekają jeszcze na przeprowadzenie.

- Deklarowałem, że na terenie uczelni powstanie boisko i dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki będziemy mogli w tym roku z niego skorzystać. Obok niego powstała również siłownia na świeżym powietrzu, a ta wewnętrzna wyposażona została w nowy sprzęt. Dodatkowo wybudowaliśmy kolejną windę, tym razem na kampusie przy ulicy Arciszewskiego, która jest udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych – wyliczał rektor. - Planujemy remont budynku Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi. Dzięki dotacjom podwyższamy standardy w akademikach oraz rozpoczęliśmy prace nad remontem Klubu Studenckiego – poinformował prof. Osadowski.

W swoim przemówieniu rektor odniósł się także do potrzeb kształcenia i dostosowaniu oferty uczelni do potrzeb rynku pracy.

- W tym roku mieliśmy pierwszy nabór na nowy kierunek, jakim jest położnictwo. Dużym zainteresowaniem cieszą się także inne kierunki medyczne: pielęgniarstwo, ratownictwo, dietetyka czy kosmetologia. Rekordowy był również nabór na filologię angielską. Kandydaci na pierwszy rok studiów chętnie wybierali również logistykę, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie, socjologię i pedagogikę – powiedział rektor.

Po rektorze Akademii Pomorskiej głos zabrał senator Kazimierz Kleina.

- Cieszę się, że Akademia Pomorska się rozwija, że pojawiają się nowe kierunki, szczególnie te związane z szeroko rozumianą medycyną. Moim marzeniem jest jednak to, aby słupski ośrodek akademicki stał się ważnym miejscem, w którym prowadzone będą na dużą skalę badania naukowe dotyczące spraw historii i kultury Pomorza a także krajów bałtyckich. Wizja Akademii Pomorskiej, jako pomorskiego centrum badań w zakresie społecznych i przyrodniczych, jest tym, do czego należy dążyć – mówił senator.

Następnie wystąpił Paweł Lisowski, starosta słupski, który życzył studentom i pracownikom uczelni sukcesów na polu naukowym i zawodowym, a uczelni dalszego rozwoju. Zaznaczył również, jak silny jest związek pomiędzy AP i Słupskiem oraz regionem.

- Nie będzie silnego Słupska, silnego powiatu, silnego regionu słupskiego bez silnej Akademii Pomorskiej. Dlatego cieszę się z rozwoju uczelni, zarówno pod względem infrastruktury, jak i bogactwa kierunków kształcenia. Niech żyje Akademia Pomorska! - zakończył swoje przemówienie Paweł Lisowski.

- Cieszę się, że władze uczelni zdecydowały się właśnie dzisiaj, w Dzień Edukacji Narodowej, inaugurować rok akademicki. Wszyscy jesteśmy beneficjentami tego święta, ponieważ wszyscy właśnie edukacji zawdzięczamy swój rozwój, od wieku przedszkolnego po bycie studentem czy wykładowcą – powiedziała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która zabrała głos po staroście słupskim. - Prawdę powiedział Paweł Lisowski: nie ma rozwoju miasta bez rozwoju uczelni. To dzięki wam, studentom i pracownikom uczelni, Słupsk jest miastem młodym i radosnym. Obowiązkiem uczelni jest niesienie wiedzy, a wraz z nią siły, która napędza innowacje i ludzi – zakończyła prezydent miasta.

Po przemówieniach odbyło się uroczyste pasowanie studentów i doktorantów. Na koniec uroczystości inauguracyjny wykład pn. „Komórki macierzyste – fakty i mity” wygłosił dr. n. med. Wojciech Homenda.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie