Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrum Słupska pojawią się ratuszowe pszczoły? Ma powstać miejska pasieka

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Na środowej sesji słupscy radni mają zmienić Regulamin utrzymania czystości i porządku, który uchwalili trzy miesiące temu. Zmiana ma umożliwić... utworzenie pasieki miejskiej. Jak czytamy w projekcie: "której obecność w ścisłym centrum miasta Słupska przedstawi mieszkańcom korzyści płynące z obecności w naszym otoczeniu pszczoły miodnej".

Obecnie w Słupsku nie można hodować zwierząt gospodarskich, stąd zdaniem urzędników trzeba dopisać do regulaminu punkt: "3. Postanowień ust. 1 i 2 nie stosuje się do zwierząt gospodarskich utrzymywanych w celach edukacyjnych i rehabilitacyjnych”.

Zaproponowana zmiana umożliwi realizację projektu o charakterze informacyjno-edukacyjnym poprzez założenie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku ratusza miejskiego pasieki.

Uzasadnienie projektu zaczyna się od...Einsteina. Czytamy w nim: "Albert Einstein twierdził, że jeśli wyginą pszczoły - ludzkości pozostaną 4 lata życia.

Masowe wymieranie pszczoły miodnej trwa od ok. 2006 roku, a za przyczyny takiego stanu podaje się środki ochrony roślin, którymi spryskiwane są pola uprawne zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie od lat 80. Największym problemem dzisiejszych pszczół jest współczesne rolnictwo, nastawione przede wszystkim na zysk i jak największe efekty, nie zawsze idące w parze z dbałością o środowisko naturalne. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na dużą śmiertelność pszczół są choroby pszczele, głównie Varroa destructor, który jest najpopularniejszym pszczelim pasożytem, ale też wiele innych drobnoustrojów i pasożytów, które stopniowo zabijają rodziny pszczele jedna po drugiej.Na skutek badań prowadzonych nad tymi zwierzętami okazało się, że pszczoły bardzo dobrze czują się na terenach miast, a produkowany przez nie miód jest zdrowy i wysokiej jakości.
W celu zwrócenia uwagi na problem masowego zamierania pszczoły miodnej i promowania ekologicznego i zdrowego stylu życia coraz więcej miast na terenach ścisłego centrum umożliwia prowadzenie pasiek. Ule pojawiają się na terenach zieleni oraz dachach budynków największych miast świata, europejskich stolic, a także polskich miejscowości. Dlatego też wychodząc naprzeciw potrzebom zmieniającego się świata i dołączenia do grupy miast promujących pszczelarstwo miejskie proponujemy wprowadzenie zmian zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku, które umożliwią podejmowanie w tym zakresie działań.
Planowane jest również zrealizowanie projektu utworzenia pasieki miejskiej, której obecność w ścisłym centrum miasta Słupska przedstawi mieszkańcom korzyści płynące z obecności w naszym otoczeniu pszczoły miodnej".

W uzasadnieniu projektu nie ma ani słowa o tym, kto będzie doglądał pszczół i czyj będzie wyprodukowany miód. Jak usłyszeliśmy, o szczegółach zostaniemy poinformowani, gdy projekt wejdzie w fazę realizacji.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto