MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Dolinie Słupi policzono nietoperze. W tym roku są mopki [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
E. Ahmad/Dolina Słupi
W Parku Krajobrazowym Dolina Słupi policzono zimujące nietoperze. Najwięcej było nocków Natterera i gacków brunatnych. Zauważono również rzadkie mopki.

Liczenie zimujących, a właściwie hibernujących nietoperzy to coroczna akcja odbywająca się w lutym w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. Jak tłumaczą przyrodnicy, ponieważ nietoperze są wówczas w stanie hibernacji oraz znając miejsca ich zimowego pobytu, można je policzyć.

Sprawdzając miejsca tradycyjnego zimowania tych latających ssaków można określić stan całej populacji zamieszkującej dany teren. Gdzie zimują nietoperze w Dolinie Słupi? Są to np. piwnice pod budynkami, ziemianki, stare studnie, a także tunel w nasypie kolejowym, stara gorzelnia i nieczynna hydrofornia.

W trakcie kontroli doliczono się 87 osobników (w ubiegłym roku było ich 80). Najliczniej reprezentowane były dwa gatunki nietoperzy - nocki Natterera i gacki brunatne. Ale przyrodnicy cieszą się przede wszystkim z obecności mopków, który jest rzadko spotykanym gatunkiem nietoperzy.

- Podczas ubiegłorocznego liczenia w ogóle nie stwierdziliśmy mopków. Dlatego cieszymy się, że znów u nas zimują – mówi Józef Wysiński z z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

Mopki to gatunek nietoperzy zagrożony wyginięciem, gdyż jest coraz mniej dębów ze szczelinami i odstającą korą, które są naturalnymi kryjówkami dla mopków. Dlatego przyrodnicy rozwieszają w lasach budki typu szczelinowego. W nich mopki mogą sobie znaleźć kryjówkę lęgową.

Przyrodnicy apelują, aby nie zakłócać spokoju hibernującym nietoperzom. Chodzi nie tylko o ich niedotykanie (niepokojony osobnik może też ugryźć). Sygnałem do przebudzenia może być nagły wzrost lub spadek temperatury otoczenia, hałas, dotyk, światło czy podmuch powietrza. Tymczasem każde przebudzenie powoduje u nietoperza stres i olbrzymi wydatek energetyczny zmniejszający szanse na przetrwanie okresu zimowego.

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy. W Parku Krajobrazowym Dolina Słupi obecnie bytuje 10 z nich. Nietoperze to niezwykle pożyteczne zwierzęta. Jeden osobnik może upolować nawet 2000 komarów na dobę. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są pod ścisłą ochroną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto