MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W sierpniu w Słupsku odbędzie się Dzień Pszczelarza. Będą nagrody za budki dla owadów

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Impreza odbędzie się 8 i 9 sierpnia  na  pasażu ulicy Wojska Polskiego w Słupsku. Będzie okazją do zaprezentowania się pszczelarzy, którzy pokażą m.in. ul ze szklaną ścianą, będą oferować pszczele produkty  i zachęcać do  opieki nad owadami, które zapylają rośliny. Osoby, które przyniosą osobiście wykonaną budkę dla owadów, w nagrodę otrzymają słoik miodu.
Impreza odbędzie się 8 i 9 sierpnia na pasażu ulicy Wojska Polskiego w Słupsku. Będzie okazją do zaprezentowania się pszczelarzy, którzy pokażą m.in. ul ze szklaną ścianą, będą oferować pszczele produkty i zachęcać do opieki nad owadami, które zapylają rośliny. Osoby, które przyniosą osobiście wykonaną budkę dla owadów, w nagrodę otrzymają słoik miodu. Archiwum
Impreza odbędzie się 8 i 9 sierpnia na pasażu ulicy Wojska Polskiego w Słupsku. Będzie okazją do zaprezentowania się pszczelarzy, którzy pokażą m.in. ul ze szklaną ścianą, będą oferować pszczele produkty i zachęcać do opieki nad owadami, które zapylają rośliny. Osoby, które przyniosą osobiście wykonaną budkę dla owadów, w nagrodę otrzymają słoik miodu.

Jak poinformowała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, pomysłodawcą imprezy jest Krzysztof Startek, właściciel pasieki "Królowa Marysienka" z gminy Kobylnica. On także zaproponował powieszenie w miejskim lasku barci miodnej, nawiązującej do historycznych metod utrzymywaniu pszczół w lasach, co obecnie propagują Lasy Państwowe.

CZYTAJ TEŻ

Ciekawostka: według naukowców miód bartny wytworzony w dziuplach drzew czy w specjalnie zawieszonych kłodach zawiera więcej pyłu kwiatowego, wosku i żywicy drzew niż ten pochodzący z uli. Źródła archeologiczne wskazują, że na ziemiach polskich bartnictwo było znane już 2 tys. lat temu. Rozkwit tej gałęzi rolnictwa miał miejsce w XVI i XVII wieku. Miód bartny był wówczas tak ceniony, że jego uzyskiwanie było zajęciem bardziej dochodowym niż handel drewnem i łowiectwo. Tak działo się aż do XIX wieku. Obecnie w naszym kraju podjęto próbę przywrócenia bartnictwa. Największym przedsięwzięciem w tym zakresie jest projekt „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”, który przy wsparciu funduszy norweskich realizowany jest w nadleśnictwach: Augustów, Supraśl, Maskulińskie i Browsk we współpracy z bartnikami z Baszkirii. Ponieważ projekt ma wiele uwarunkowań, także gospodarczych, Lasy Państwowe poprosiły o wsparcie naukowców z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Barcie miodne zawieszono już także w lasach koło Warcina.

Zobacz też: Pszczelarz wyssał pszczoły spod tynku słupskiej kamienicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto