Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Swołowie odrestaurowano kolejne obiekty. Zobaczcie jak wygląda teraz Kraina w Kratę [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W Swołowie odrestaurowano kolejne obiekty
W Swołowie odrestaurowano kolejne obiekty Łukasz Capar
Zagroda, stodoła, dom mieszkalny, a do tego organy. W Swołowie odrestaurowano kolejne obiekty, które od teraz służyć będą mieszkańcom i turystom.

Dzięki swojej charakterystycznej zabudowie szachulcowej, Swołowo znane jest w całym regionie. Uroku i swojskiego klimatu dodają wsi brukowane uliczki, wszędobylskie kury i gęsi. Co roku, stolicę „Krainy w Kratę” odwiedza blisko 30 tys. osób. Miejscowość nie byłaby jednak tak oczywistym punktem na turystycznej mapie regionu, gdyby nie liczne inwestycje realizowane już tutaj od lat.

W środę oficjalnie zaprezentowano efekty realizacji kolejnego projektu, który polegał na odrestaurowaniu zabytkowej zabudowy mieszkalnej i gospodarczej. A było co pokazywać, bo zadanie obejmowało modernizację aż kilku obiektów i dostosowanie ich pod potrzeby organizacji wystaw, warsztatów czy ekspozycji. Dawny blask odzyskały także organy stacjonujące w swołowskim kościele.

Pokazywać też było komu, bo swoją obecnością Swołowo zaszczycili m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele lokalnych samorządów, a nawet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uroczystości nie zabrakło także pracowników Muzeum Pomorza Środkowego.

- Pojawiliśmy się w Swołowie pod koniec lat 90. i wówczas zachwyceni zagrodą nr 8, którą przekazała nam gmina Słupsk, rozpoczęliśmy batalię o to, żeby przywrócić blask tym wszystkim zrujnowanym obiektom – mówiła Marzena Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Głównym elementem inwestycji była adaptacja wiejskiej zagrody nr 5 na Zagrodę Inicjatyw Twórczych. W skład kompleksu budynków wchodzi zabytkowy dom mieszkalny, od teraz „Przystanek Artystów i Twórców”, w którym parter przeznaczono na pracownię. Piętro budynku natomiast poświęcono na lokalizację całorocznych pokojów gościnnych. Odrestaurowano także stodołę, która stanie się przestrzenią do organizacji wystaw poplenerowych i warsztatów kulinarnych. Nie zapomniano też o budynku bramnym, gdzie mieścić się będzie sklepik z pamiątkami, a także… remiza strażacka.

- Od lat byliśmy partnerem dla Muzeum Pomorza Środkowego. Przy takim współdziałaniu, partnerstwie, można robić rzeczy wielkie i piękne. Swołowo to jest magiczne miejsce – kto raz je odwiedzi, chce do niego wracać – nie kryła dumy Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

W ramach inwestycji przebudowano także zabytkowy dom, który dostosowano na potrzeby ekspozycji muzealnej. Prezentowana w nim wystawa została poświęcona medycynie ludowej Pomorza, a w przyszłości budynek posłuży również jako suszarnia ziół. Modernizacji doczekała się również kolejna już stodoła – całe jej wnętrze wypełnia wyjątkowa ekspozycja pt. „Swołowo-historie (nie)oczywiste”, czyli zdjęcia, opisy, dokumenty traktujące o życiu w stolicy „Krainy w Kratę”. Nie można zapomnieć również o odnowionych, kościelnych organach, których działanie zebranym gościom zaprezentował Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury Gminy Słupsk.

- To jest absolutnie wyjątkowe miejsce, wyjątkowa kraina. Dla nas to jest część tożsamości tej ziemi, jej bogatej historii - mówił marszałek Struk. - Chcę zadeklarować, że będą dalsze etapy rozwoju Swołowa. Chcę was zapewnić, że na tym trzecim etapie się nie skończy – podkreślał.

Projekt "Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski” wspólnie z MPŚ realizowała gmina Słupsk, przy współpracy z parafią w Bruskowie Wielkim. Wartość przedsięwzięcia opiewała na niemal 14 milionów złotych, z czego blisko 7,5 mln pochodziło z dofinansowania unijnego w ramach programu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Koordynatorem projektu było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że w Swołowie funkcjonuje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, będące częścią Muzeum Pomorza Środkowego. Swoją działalność instytucja prowadzi w odrestaurowanych, zabytkowych budynkach. Milowym krokiem w rozwoju Swołowa jako ośrodka muzealniczego było oddanie do użytku w 2008 roku Zagrody Albrechta, która przypomina, jak wyglądało życie na dawnej wsi pomorskiej. W planach jest także utworzenie w miejscowości Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej Mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto