Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicko Morskie. Tarcza rakietowa

Hubert Bierndgarski
Amerykańscy żołnierze bardzo dobrze znają poligon w Wicku. Czy powstanie tu ich baza - na razie nie wiadomo.Fot. APR-SAS
Amerykańscy żołnierze bardzo dobrze znają poligon w Wicku. Czy powstanie tu ich baza - na razie nie wiadomo.Fot. APR-SAS
Tarcza antyrakietowa ma chronić USA i kraje sojusznicze przed atakami z powietrza. Nie wiadomo jednak, czy ochroni mieszkańców Ustki, Jarosławca i okolicznych miejscowości, czy nawet oddalonych o kilkanaście kilometrów ...

Tarcza antyrakietowa ma chronić USA i kraje sojusznicze przed atakami z powietrza. Nie wiadomo jednak, czy ochroni mieszkańców Ustki, Jarosławca i okolicznych miejscowości, czy nawet oddalonych o kilkanaście kilometrów innych kurortów nadmorskich przed stratą pracy i zysków z turystyki - najważniejszej gałęzi gospodarki w tym regionie.

To właśnie tutaj, na poligonie w podusteckim Wicku Morskim planowana jest budowa systemu ochrony rakietowej.
W Ustce mieszka 16 tysięcy osób. W Jarosławcu około 4 tysiące osób. Jednak w sezonie letnim te małe i spokojne miejscowości zamieniają się w nadmorskie kurorty odwiedzane przez setki tysięcy turystów z kraju i z zagranicy. Gdyby na poligonie w Wicku ustawiono system antyrakietowy, turyści przestaliby tu przyjeżdżać. Tym bardziej, że na potrzeby poligonu wyłączone zostanie ponad 20 kilometrów wybrzeża, gdzie dzisiaj kąpią się i wypoczywają turyści oraz 12 mil morskich morza, otwartego obecnie dla żeglarzy i rybaków.
- Nikt z nami nie konsultował tej informacji, więc o sprawie wiem jedynie z doniesień prasowych - mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. - Już dzisiaj mamy problemy z poligonem w Wicku. Właśnie z powodu wyłączanych czasowo akwenów morskich prom na Bornholm pływa z Darłowa, a nie z Ustki. Na szczęście dogadujemy się z komendantem poligonu. Gdyby jednak pomysł wszedł w życie, powinniśmy od państwa otrzymać rekompensaty.
Urzędnicy z gminy Postomino, na terenie której leży większa część poligonu (880 ha) także nic nie wiedzą o nowym pomyśle wojskowych. Jeżeli jednak informacja się potwierdzi, będą protestować.
- Już teraz na poligonie traci nasza turystyka, choć nie ma tak wielkich ograniczeń - mówi Zbigniew Galek, wójt gminy. - Nie pozwolimy na takie działania. Przecież będą tam zamontowane potężne radary, które na pewno mają wpływ na ludzi. Przy granicy samego poligonu leżą dwie miejscowości - Górsko i Królewo. Co się stanie z ich mieszkańcami?
Umieszczenie tarczy antyrakietowej w Wicku i blokada akwenów morskich nie podoba się również rybakom.
- Dzisiaj te tereny są wyłączone z połowów tylko czasowo i wojsko zawsze informuje nas o ich zamknięciu. Natomiast rozumiem, że jak pojawi się tarcza, to dostęp na te łowiska będzie całkowicie zakazany. To dla nas duża strata, bo to dobre miejsca do łowienia ryb - mówi Zbigniew Zemła, armator kutra z Ustki.
Wojskowi, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, podają jeszcze jeden powód, dla którego na poligonie w Wicku nie powinna powstać tarcza. - Wszystko będzie dobrze, jak będzie pokój. Ale niech tylko wybuchnie wojna, to pierwsze rakiety nie polecą do USA, ale właśnie na Wicko, po to aby zniszczyć "oczy i uszy" wroga - mówi jeden z naszych rozmówców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto