MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kto dostarczy turbiny wiatrowe dla farm Equinora i Polenergii, które staną na wysokości Łeby

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Obie farmy wiatrowe znajdować się będą w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 37 i 22 km od linii brzegowej na wysokości Ustki oraz Łeby. Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na obszarach morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego oraz na lądzie, na terenie gmin Ustka i Słupsk w województwie pomorskim. Prace na morzu, w tym instalacja kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych, rozpoczną się w 2026 roku. Kable wewnętrzne o łącznej długości do 200 kilometrów i napięciu 66 kV, połączą turbiny każdej z farm i morskie stacje elektroenergetyczne. Z kolei czterema kablami eksportowymi o łącznej długości 256 kilometrów popłynie prąd o napięciu 220kV z morskich stacji elektroenergetycznych do stacji lądowych. Kable będą położone na dnie morskim i zakopane, a wyjście morskich kabli eksportowych na ląd zostanie zrealizowane metodą bezwykopową, czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym plażę.

-Morskie turbiny wiatrowe, które zamówiliśmy dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III to flagowy model marki Siemens Gamesa, osiągający imponującą moc. Finalizacja umów na ich produkcję i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce -komentuje dla serwisu "Polenergia" dr Michał Michalski Prezes Zarządu Polenergia S.A.- Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 roku. Nie możemy się doczekać tego momentu. Kontrakt z dostawcą morskich turbin wiatrowych znacząco nas do niego przybliża.

Dla infrastruktury przyłączeniowej projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III Equinor i Polenergia otrzymały decyzją środowiskową już w 2019 roku. Inwestorzy wnioskowali o wydanie nowej decyzji środowiskowej ze względu na zmiany niektórych elementów lądowej części inwestycji, m.in. lokalizacji wyjścia linii kablowych z morza na ląd.
Pierwsza energia z morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW, popłynie już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany rok później. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej powstanie farma wiatrowa Bałtyk I o mocy do 1560 MW, oddalona od brzegu o około 80 km. Projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię stanowią część polskiej transformacji energetycznej, w ramach której w polskich obszarach morskich do 2040 roku może powstać 18 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej.
Więcej na temat tej inwestycji mieszkańcy Pomorza mogą dowiedzieć się w „Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk”. Punkt informacyjny otwarty przez inwestorów w Łebie to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Equior wybuduje bazę serwisową

W tym roku ma ruszyć w porcie w Łebie budowa bazy serwisowej Equinoru. Biuro architektoniczne B-CA z Gdańska, które zostało wybrane do zaprojektowania bazy, zaplanowało kompleks nowoczesny i rozwiązaniami technicznymi wpisujący się w działalność firmy, produkującej zieloną energię.
Baza w założeniu ma być neutralna dla klimatu, zasilana energią odnawialną i wybudowana z materiałów dostępnych lokalnie.
Budynek wkomponuje się w miejscowy krajobraz. Inwestor zamierza wykorzystać dotychczasową konstrukcję zabudowy portowej.
Baza powstanie na 1,5-hetarowym terenie portowym. W założeniu ma być przyjazna dla środowiska i ludzi. Konstrukcja z prefabrykatów z wykorzystaniem zabudowy portowej oznacza mniejszą rozbiórkę, mniej odpadów i nowych materiałów do budowy. W bazie znajdzie się miejsce na przestrzeń biurową, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek.
Z budową bazy serwisowej w Łebie ruszył już Orlen, który wraz z Northland Power postawi na Bałtyku 76 turbin wiatrowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiemy, kto dostarczy turbiny wiatrowe dla farm Equinora i Polenergii, które staną na wysokości Łeby - Dziennik Bałtycki

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto