Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawa i wykłady [ZDJĘCIA]

Marcin Wójcik
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wydarzenia, które odbędą się w najbliższych dniach. Będą to wykłady historyczne oraz wystawa XIX-wiecznych, włoskich grafik przedstawiających historię Polski. Początek już jutro (środa, 4 marca).

słowiańscy piraci na Bałtyku
Już jutro (środa, 4 marca) o godzinie 17.00 w Sali Rycerskiej na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbędzie się wykład pt. "XII-wieczne piractwo Słowian bałtyckich", który wygłosi doktorant Rafał Foltyn, doktorant na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wydarzenie współorganizuje Muzuem Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Słupsku. Wstęp Wolny.

Historia "Bałtyckiego Titanica"
Kolejnym wykład w MPŚ to "Wilhelm Gustloff. Był sobie wycieczkowiec z Hamburga", który wygłosi Wojciech Wachniewski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 marca o godz. 12.00 w sali im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu w Słupsku. Wykład stanowi część cyklu "Służby mundurowe, historia i technika" i dotyczyć będzie historii niemieckiego wycieczkowca "Wilhelm Gustloff", który został zatopiony w pobliżu Ustki. Jak pisze Wachniewski "Wycieczkowiec "Wilhelm Gustloff" straszliwie zapisał się w historii dwudziestego stulecia. Wszyscy pamiętają jego tragiczny koniec, a przecież zanim rozpętało się piekło drugiej wojny światowej - ten hamburski motorowiec zdołał pokojowo przesłużyć z górą pół tysiąca dni (ponad 130 razy dłużej od "Titanica", z którym się go wciąż porównuje)." Wstęp wolny.

CZYTAJ TAKŻE

Wystawa włoskich grafik o historii Polskie
W najbliższy piątek, 6 marca o godz. 12.00 na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbędzie się wernisaż wystawy „Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej”. Pokazane będą na niej 53 grafiki – ilustracje pochodzące z dwóch książek, które ukazały się po włosku. Grafiki pochodzą z ksiązek „Storia della Polonia fino agli ultimi tempi”, czyli „Historia Polski aż do czasów ostatnich” oraz „I Polacchi della rivoluzione del 29 novembre 1830”, czyli „Polacy rewolucji 29 listopada 1830”, wydanych w XIX wieku. Grafiki zostały podarowane słupskiemu muzeum w 1969 roku, po raz pierwszy pokazane będą w całości. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia tego roku. Wystawie towarzyszy katalog (56 stron formatu A4), w którym omówiono obie książki i ich autorów oraz zreprodukowano wszystkie prace i opatrzono je krótkim komentarzem. Kuratorem wystawy, autorem scenariusza i katalogu jest Beata Zgodzńska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Zobacz także: Noc Muzeów w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto