Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa artystów z Japonii w Słupsku

Katarzyna Kuniczuk
Katarzyna Kuniczuk
Fot. strefa imprez.pl
Fot. strefa imprez.pl Katarzyna Kuniczuk
Sztuka po japońsku w Galerii Kameralnej oraz Baszcie Czarownic.

Od 3 lipca w dwóch galeriach sztuki przez całe wakacje oglądać można prace japońskich artystów skupionych w grupie  A-21 International Art Exhibition Osaka.
Słupska wystawa dzięki zaprezentowaniu różnorodności postaw i mediów daje możliwość przekrojowego spojrzenia na sztukę współczesnej Japonii. W projekcie uczestniczy 13 artystów.
A 21 International Art Exhibition to grupa japońskich artystów skupionych w Osace (drugim po Tokio najważniejszym ośrodku kulturalnym w Japonii) i rejonie Kansai. Twórcą i kuratorem grupy jest Tomio Matsuda.
W Japonii łączenie się artystów w grupy jest naturalną formą aktywności twórczej - w przeciwieństwie do Polski czy Europy Zachodniej, gdzie z przyczyn kulturowych uwaga skupiona zwykle jest na jednostce. Od swojego powstania w 2001 roku grupa A 21 International Art Exhibition wpisała się znacząco w życie artystyczne Japonii, wystawiając nie tylko w rodzimym kraju, ale również w krajach Zachodu, jak Niemcy, Polska, Francja czy Wielka Brytania, oraz w krajach Wschodu, jak Chiny, Korea Południowa i Japonia. Do grupy A 21 International Art Exhibition należy obecnie przeszło 100 artystów pracujących w różnych mediach.
Dzięki tej różnorodności możemy poznać całe spektrum estetyki współczesnej sztuki japońskiej - począwszy od prac o oszczędnej ekspresji, (jakiej oczekujemy myśląc o Japonii) poprzez szkło artystyczne, rzeźbę, na instalacji skończywszy. Wielu spośród japońskich artystów praktykuje buddyzm zen, co często przekłada się na ich twórczość. Stąd też sztuka ta nie posiłkuje się - jak w Europie - analizą i interpretacją otaczającego świata oraz naszych emocji.
Artyści japońscy unikają "nazywania" rzeczy, co więcej, zgodnie z duchem zen, przed przystąpieniem do twórczej aktywności starają się oni niczym nie absorbować i "oczyścić" umysł. Dlatego powiada się, że gdy tworzymy, cały wszechświat jest obecny na szczycie naszego ołówka (pędzla czy jakiegokolwiek narzędzia). Umysł jest wolny od koncepcji, wewnętrznego dialogu, wzorców oraz nazw - jest czysty i nieograniczony. Można wręcz powiedzieć, że sam jest TWORZENIEM.
Artyści nie potrzebują zatem intelektualnej analizy swojej twórczości. Za to częstym tematem ich rozmów jest technika i forma wykonanych prac. Przeważnie są to techniki własne, pochłaniające tygodnie systematycznej, wręcz medytacyjnej pracy. Zdarza się często, że artyści sami wykonują papier, który później wykorzystują w swych pracach. Z drugiej strony - mające dziś miejsce we współczesnej Japonii zetknięcie się odmiennych tradycji w kulturze i obyczajach owocuje mariażem nowych jakości.
W salach wystawienniczych znajdują się m.in. obrazy olejne, instalacja z miedzi, kolaż, prace wykonane tuszem i kredkami, a także ceramika i szkło. 
Bilety można nabyć w Galerii Kameralnej przy ulicy Partyzantów 31a oraz w Baszcie Czarownic niedaleko Zamku Książąt Pomorskich: 

normalny: 6 zł
ulgowy: 4 zł
zbiorowy: 3 zł

Istnieje również możliwość zakupienia biletów do obu salonów wystawienniczych w promocyjnych cenach:

normalny: 8 zł
ulgowy: 6 zł
zbiorowy: 4 zł

Źródło: strefaimprez.pl 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa artystów z Japonii w Słupsku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto