Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXI Konkurs Wiedzy o Kaszubach - na odpowiedzi czekamy do 13 maja!

Janina Stefanowska
Janina Stefanowska
W ostatniej kwietniowej Nordzie opublikowaliśmy pytania XXI Konkursu Wiedzy o Kaszubach organizowanego przez redakcję "Dziennika Bałtyckiego" w Kartuzach oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z jego oddziałem w Kartuzach przy wsparciu honorowym i materialnym przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jana Kleinszmidta. Oprócz 6 pytań w każdej z czterech kategorii wiekowych dla chętnych mamy zadanie specjalne. Dzielimy je na dwie grupy - młodszą i starszą. Zabierzcie nas na wycieczkę w przyszłość i pokażcie, jak Wasz świat będzie wyglądał za 100 lat. Na odpowiedzi czekamy do 13 maja!

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy o Kaszubach - o ich wielkich działaczach, ciekawostkach historycznych i geograficznych, ich symbolach, tradycji i języku.
Ten konkurs tworzą redaktorzy„Dziennikowi Bałtyckiemu”, który na co dzień i od święta żyje sprawami Pomorza, jego historią i współczesnością, który wybiega wprzód z zatroskaniem spoglądając na zanieczyszczenie środowiska, ochronę zabytków, tradycji, dziedzictwa w każdym jego przejawie.

Gdzie kierować odpowiedzi?
Poznawanie swojego regionu może być wspaniałą zabawą, przygodą. A jeśli jeszcze czekają atrakcyjne nagrody, to trzeba szybko zabrać się za poszukiwania dobrych odpowiedzi. Czekamy na nie do 13 maja 2017 r. (decyduje data wpływu do redakcji).
Swoje odpowiedzi można przysyłać tradycyjną pocztą - na adres redakcji „Dziennika Bałtyckiego” w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2, 83-300 Kartuzy lub pocztą mailową na adres: [email protected].
Nazwiska finalistów opublikujemy w „Nordzie” 19 maja. Z wybranymi przez komisję laureatami oraz z ich opiekunami spotkamy się na rozdaniu nagród w środę, 24 maja w Kartuzach o godz. 11 w Kartuskim Centrum Kultury.
>>> XX Konkurs Wiedzy o Kaszubach 2016 - wręczenie nagród
PYTANIA
Kategoria: szkoły podstawowe - klasy IV-IV
1. Wymień kolory haftu kaszubskiego. Napisz, co oznaczają?
2. Co to jest Maszoperia?
3. Wymień co najmniej trzy zwyczaje obchodzone w roku obrzędowym na Kaszubach.
4. Podaj ,w jakiej miejscowości obchodzi się „Czarne Wesele”
5. Co oznaczają następujące wyrażenia: żarna, roda, czôrnina, skòwrónkòwô baszka
6. Podaj nazwisko rybaka , który jechał po sieci do Pucka

Kategoria: szkoły podstawowe - klasy I-III
1. Kto jest autorem wiersza „Kaszëba béł mój tatk”?
2. Wymień imiona dzieci występujące w tekstach „Elementarza Kaszubskiego”
3. Jaką inną nazwę mają „Kaszëbsczë Nutë”?
4. Wymień nazwy pór roku w języku kaszubskim.
5. Do czego służyły następujące sprzęty: kółko, czerzenka, platizer, dënica, jadra
6. Jakie potrawy jadły „dni tygodnia” w wierszu Klary Meller „Tidzéń”?

Kategoria: gimnazja
1. Podaj imię ostatniego księcia Pomorza Zachodniego z wymarłej w XVII w. dynastii Gryfitów.
2. Podaj imię najwybitniejszego średniowiecznego księcia Pomorza Wschodniego, którego potomni obdarzyli przydomkiem Wielki. Książę ten lokował Gdańsk na prawie lubeckim.
3. Kto uznawany jest za ojca regionalizmu kaszubskiego? W 2017 r. przypada 200. rocznica urodzin tego lekarza, literata i działacza społeczno-politycznego.
4. W którym mieście w 1912 r. zawiązano Towarzystwo Młodokaszubów?
5. Podaj nazwisko polskiego generała, który w Pucku w 1920 r. dokonał symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem.
6. W jakim mieście kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej odbył się Kongres Kaszubski? Podaj datę tego wydarzenia.

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne
1. W którym roku miał miejsce tzw. „Zôpis Mestwina” - układ w Kępnie, dzięki któremu możliwe było zjednoczenie Pomorze Gdańskiego z Wielkopolską i w efekcie koronacja Przemysła II na pierwszego króla Polski po rozbiciu dzielnicowym ?
2.Podaj nazwisko wywodzącego się z Pomorza jednego z czołowych przedstawicieli wczesnego ruchu protestanckiego, jednego z bliskich współpracowników Marcina Lutra, określanego jako Doctor Pomeranus, autora m.in. ukończonej w 1518 r. monumentalnej kroniki pt. „Pomerania”
3. Podaj nazwisko franciszkanina, profesora teologii biblijnej, który m.in. jest autorem tłumaczeń Ewangelii i Księgi Rodzaju oraz Księgo Wyjścia z języków oryginałów na język kaszubski.
4. Podaj nazwisko pisarza i poety, filomaty pomorskiego, twórcy Koła Kaszubologów, nazywanego „sumieniem regionalizmu kaszubskiego”.
5. Podaj nazwisko jednego z najwybitniejszych powojennych literatów kaszubskich który publikował pod pseudonimem Jan Zbrzyca.
6. Podaj imię średniowiecznego biskupa, który prowadził misje chrystianizacyjne na Pomorzu. Nazywano go Apostołem Pomorza.

Zadanie specjalne - wycieczka w przyszłość

Dla uczniów szkół podstawowych
Narysujcie, namalujcie, przedstawcie - jak będzie wyglądać za 100 lat Twoja miejscowość. Czy będzie w niej bardziej zielono? Czy powstanie więcej domów? A może znikną kominy i po jeziorach będą pływać lokalne promy? Niech wyobraźnia poniesie Was daleko, niech nie ogranicza Was rzeczywistość. Może kiedyś Wasze pomysły znajdą odzwierciedlenie w planach kolejnych pokoleń? Jeszcze nie tak dawno z Kartuz nie było kolei do Gdańska - a po 100 latach znów wozi pasażerów.
Uczniom gimnazjów i klas ponadgimnazjalnych proponujemy przeniesienie w przyszłość placówek muzealnych. Pokaż, jak może wyglądać muzeum w Twojej miejscowości za 100 lat Rozejrzyj się - jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, obchodzące jubileusz 70-lecia, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra J. Knyby w Kościerzynie, Muzeum Parafialne w Żukowie, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum w Lęborku, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF w Dąbrówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto