Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się piąta odsłona Kromer Biecz Festival

Lech Klimek
Lech Klimek
Michał Łepecki / Kromer Biecz Festival
Za nami piąta, jubileuszowa edycja Kromer Biecz Festival, święta muzyki dawnej. To cykliczne wydarzenie stało się jednym z najbardziej prestiżowych muzycznych imprez w Polsce. W zabytkowych świątyniach w Bieczu i Binarowej odbyło się aż jedenaście koncertów, a festiwal skupiony tym razem wokół klasycznej muzyki doby baroku trwał sześć dni.

Ostatni dzień to koncert o godzinie 14 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.
Tercet złożony z Katarzyny Olszewskiej (skrzypce), Marka Toporowskiego (klawesyn) i Krzysztof Firlusa (viola da gamba) wykonał program składający się w dużej mierze z sonat Carla Philippa Emanuela Bacha, Carla Friedricha Abla i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Finałowy koncert, podobnie jak inauguracyjny, miał miejsce w bieckiej Kolegiacie o godzinie 18,30. W okres panowania dynastii Wazów, czyli złotej epoki polskiej muzyki wprowadziła melomanów sopranistka Marta Boberska wraz z połączonymi siłami zespołów His Majestys Sagbutts and Cornetts i Narol Baroque pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza. Jedenasty koncert był godnym zwieńczeniem sześciodniowego festiwalu. Miłośnikom muzyki dawnej pozostaje więc tylko czekać na kolejną edycję za dwanaście miesięcy.

Duża frekwencja na wszystkich koncertach piątej edycji Kromer Biecz Festival świadczy o tym, że muzyka dawna wciąż cieszy się powodzeniem nie tylko wśród bieczan, ale i gości, którzy przybyli z dalekich zakątków kraju. Wydarzenie na stałe wpisało się do kalendarza najbardziej prestiżowych muzycznych imprez w Polsce i jest wielkim świętem wszystkich mieszkańców naszej małej społeczności. W 2019 roku melomani mogli podziwiać klasyczną muzykę doby baroku. Z pewnością warto więc przyjechać na kolejną edycję festiwalu, gdyż w zabytkowych przestrzeniach świątyń Biecza nigdy nie brakuje muzycznych emocji i artystycznych wrażeń.

Festiwal to w tym roku nie tylko muzyka. W ramach „Wakacji w Bibliotece” najmłodsi uczestniczyli w warsztatach plastyczno-czytelniczych. Kreatywnie spędzali czas, wykorzystując dziecięcą i młodzieżową literaturę. Wykonali wiele pięknych plac plastycznych, a także dowiedzieli się o życiu i twórczości patrona festiwalu Marcina Kromera. O dzieciach w czasie trwania imprezy nie zapomniało również Bieckie Centrum Kultury, które zorganizowało wiele ciekawych i atrakcyjnych propozycji. Były to chociażby gry i zabawy zręcznościowe, konkurencje sportowe i piłkarzyki. Nie zabrakło też gier planszowych i materiałów plastycznych. Najmłodsi dopisali również w sobotę, biorąc udział w zabawach z „szalonym Johnnym” w parku obok kina „Farys”. Muzeum Ziemi Bieckiej zorganizowało natomiast spacery po mieście z przewodnikiem. Uczestnicy poznali i zwiedzili największe atrakcje i zabytki „małego Krakowa”. Tradycyjnie o historii bieckich Żydów opowiedział zebranym pan Krzysztof Przybyłowicz.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto