Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy uczniów pomorskich szkół do udziału w XXIV edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Maciej Krajewski
Zapraszamy uczniów pomorskich szkół do udziału w XXIV edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach. Wyjątkowo w tym roku – z powodu pandemii, konkurs ogłaszamy jesienią, a nie jak w poprzednich latach, wiosną. Zapraszamy was do kolejnego sprawdzenia swojej wiedzy, ale przede wszystkim do zgłębiania niezwykłej historii regionu, poznawania jej bohaterów, tradycji i mowy.

Badacze regionu, pasjonaci historii i kultury, maniacy konkursowi, odkrywcy ciekawych i niezwykłych miejsc, tropiciele tajemnic z przeszłości, tłumacze języka kaszubskiego - tak możemy nazwać małych i dużych uczestników naszych konkursów wiedzy o Kaszubach. Poszczególne kategorie wiekowe uczniów otrzymują zadania sprawdzające nie tylko wiedzę o kulturze Kaszub, ale też prowokujące do zajrzenia do słownika. Będzie to wspaniała okazja do przypomnienia sobie kaszubskich słówek, którymi będzie można zaskoczyć gości podczas rodzinnych spotkań.

Przed nami XXIV edycja Konkursu Wiedzy o Kaszubach

Ten konkurs został zainicjowany w 1996 roku przez red. Mariusza Szmidkę, ówczesnego redaktora naczelnego "Naszego Tygodnika Kartuzy", obecnie "Dziennika Bałtyckiego" oraz Huberta Hoppe, ówczesnego prezesa oddziału ZKP w Kartuzach. Najpierw miał zasięg powiatowy, a potem regionalny.

To właśnie nasza gazeta w trosce o utrzymanie i rozwój języka kaszubskiego, kultury i tożsamości kaszubskiej wśród kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży od tylu lat organizuje ten konkurs. A dzięki kaszubskiemu dodatkowi „Norda’’ kształtujemy świadomość i zachęcamy do udziału w konkursie młodych z powiatów: bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, gdańskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Trójmiasta.

Od lat wspiera nas w tej idei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt. Kontynuuje w ten sposób dzieło swojego wielkiego poprzednika, śp. prof. Brunona Synaka.

Dzięki naszym Czytelnikom - babciom, dziadkom, rodzicom oraz zaangażowanym nauczycielom trafiamy do najmłodszych mieszkańców regionu.

Ważne terminy

Dziś publikujemy pytania konkursowe. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 16 października (decyduje data wpływu do redakcji). Odpowiedzi poznacie 23 października. Opublikujemy je razem z listą nagrodzonych. Z laureatami spotkamy się w sobotę, 24 października, po raz kolejny w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Już dziś rezerwujcie sobie czas na jesienny wypad do Kartuz! Mamy nadzieję, że laureaci dotrą do nas albo z rodzicami, albo z opiekunami ze szkół. Aktywne i atrakcyjne niespodzianki dla nagrodzonych tradycyjnie szykuje Muzeum Kaszubskie. A my - dzięki hojności naszych sponsorów - nagrody rzeczowe i książkowe.

Piszcie do nas

Ze względu na pandemię koronawirusa, swoje odpowiedzi należy w tym roku wyłącznie przysyłać:
pocztą - na adres redakcji ,,Dziennika Bałtyckiego’’ w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2, 83-300 Kartuzy
lub pocztą mailową na adres: [email protected].

Pytania konkursowe

Kl. 0-III SP

1. Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie ustanowiło rok 2020- rokiem 100-lecia Zaślubin Polski z morzem- podaj datę i miasto w którym to wydarzenie miało miejsce.

2. Kto jest autorem wiersza „Nie zabôczta”- rozpoczynającego się od słów: „Proszã waji, miłé dzôtczi,pò kaszëbskù nie zabôczta…”

3. Przetłumacz na j. kaszubski-dziadek, pogoda ,maj,zabawa,worek.

4. Wymień 7 kolorów tradycyjnego haftu kaszubskiego:

5. Jak nazywa się duch morza w kaszubskiej mitologii ?

Kl. IV- VIII SP

1. Podaj nazwę rzeki przepływającej przez Ręboszewo, Kolbudy i Pruszcz Gdański.

2. Podaj nazwę miasta w którym w 1913 r. środowisko skupione wokół Aleksandra Majkowskiego utworzyło Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.

3. Które miasto kronikarz Jan Długosz nazywał „Kluczem i bramą Pomorza”? Podaj jego nazwę.

4. W którym roku w wyniku rozbioru Polski Prusy zajęły Gdańsk?

5. Podaj nazwę najgłębszego jeziora Kaszub.

Szkoły średnie

1. Podaj imię i nazwisko literata a jednocześnie prawnik nazywanego „sumieniem regionalizmu kaszubskiego”.

2. Jak się nazywał gdański pastor ewangelicki, tłumacz, edytor i językoznawca, który w I połowie XIX w. zainicjował program badań naukowych nad kaszubszczyzną?

3. Podaj nazwę miejscowości na północnych Kaszubach niedaleko której zaciężne wojska polskie odniosły zwycięstwo nad Krzyżakami – bitwa ta uważana jest za punkt zwrotny wojny trzynastoletniej.

4. W którym roku przybył do grodu gdańskiego biskup praski Wojciech (późniejszy święty) i ochrzcił jego mieszkańców.

5. Podaj imię i nazwisko autora pomnikowej publikacji wydanej w 1950 r. pt. Regionalizm kaszubski: Ruch naukowy, literacki i kulturalny. Zarys problematyki.

Zadanie dodatkowe tzw. specjalne dla chętnych

Ponieważ obchodzimy w tym roku 100. urodziny św. Jana Pawła II, prosimy o prace na temat Wielkiego Polaka. Podzielmy się w postaci wierszy, opowiadań, rysunków, wspomnieniami naszych bliskich o Janie Pawle II. Może nasi rodzice, dziadkowie czy znajomi spotkali się z obecnym świętym? A może znamy anegdoty z nim związane?
Jedno z pytań konkursowych dotyczy słów wypowiedzianych przez śp. Ojca Świętego właśnie do Kaszubów. Może ktoś z waszych bliskich był na spotkaniu z Papieżem i może o tym opowiedzieć? Możecie zabawić się w dziennikarzy i przeprowadzić np. wywiad z bliską osobą na temat Ojca Świętego.
Liczymy na waszą kreatywność.
Tak było rok temu - galeria zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto