Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone Serce Pomorza. Felieton rowerowy Ireneusza Wojtkiewicza

Ireneusz Wojtkiewicz
Na rowerowym szlaku wokół jeziora Gardno w Słowińskim Parku Narodowym
Na rowerowym szlaku wokół jeziora Gardno w Słowińskim Parku Narodowym Ireneusz Wojtkiewicz
Na tej trasie są 32 miejscowości z których właściwie każda może być miejscem zarówno etapowym, jak również początkiem i końcem całego przejazdu – wszystko zależy od zaplanowania wyprawy „Przez Zielone Serce Pomorza”. Wszędzie możemy też dowieźć rowery samochodami, a do niektórych miejscowości koleją i stamtąd wyruszyć na szlak. Taką rolę można z powodzeniem przypisać popularnym wczasowiskom nadmorskim jak Łeba, Rowy czy Ustka, co autor też wypraktykował przygotowując do druku trzecie wydanie (2014 r.) „Nadmorskiego przewodnika rowerowego”.

Do „Zielonego Serca Pomorza”, którego charakterystykę podajemy w ramce obok, warto dopisać jeszcze 34-kilometrową trasę wokół przymorskiego jeziora Sarbsko. Rozciąga się na wschód od Łeby po Osetnik, w pobliżu którego znajduje się latarnia morska Stilo o unikatowej budowie. Na nadmorskiej części tytułowego szlaku Sarbsko to, oprócz jeziora Gardno, jeden z dwóch takich akwenów, które da się objechać rowerem wokół, a co jest niemożliwe nad jeziorami Łebsko, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Sarbsko wabi ciekawskich rezerwatem przyrodniczym na mierzei, która przez wiele lat była niedostępna jako teren wojskowy.

CZYTAJ TEŻ

Trzymając się nadmorskiego pasa w regionie słupskim, który w sezonie letnim cieszy się popularnością rowerzystów, skorzystajmy z naturalnych walorów Łeby jako miasta na przesmyku dwóch jezior. Oprócz wspomnianego Sarbska mamy na zachód Łebsko. Jego mierzeja do pokonania tylko na piechotę, a do objechania rowerem południowa strona, wiodąca od Łeby przez Żarnowską, Gać i Izbicę do Kluk. Trasa ok. 25-kilometrowa, dość trudna, miejscami błotnista.

CZYTAJ TEŻ

Kolejną nadmorską miejscowością, która spełni wymagania letniej bazy wypadowej we wszystkie strony, są Rowy. Ruszając na wschód do Czołpina, pokonamy ok. 33 kilometrowy szlak czterech tarasów widokowych, znajdujących się kolejno nad jeziorami Gardno, Dołgie Małe, Dołgie Wielkie oraz skorzystamy z platformy widokowej na szczycie Białej Wydmy na terenach powojskowych pod Czołpinem. Dla amatorów bliskiego kontaktu z przyrodą w ciszy, spokoju i bezpiecznej jazdy polecam ok. 25-kilometrową pętlę wokół jeziora Gardno. Na trasie Rowy – Gardna Wielka – Wysoka – Retowo – Rowy. Jest tam kilka fascynujących miejsc widokowych, min. most na Łupawie z którego widać panoramę Smołdzina z górą Rowokół albo wieże widokowe na Objejskich Łąkach. Tam się ogląda jezioro Gardno z Wyspą Kamienną i odbija na zachód w kierunku Ustki. Kierując się nadjeziornymi drogowskazami trafimy między Bałamątkiem a Dębiną na ok. 20-kilometrowy „Szlak Zwiniętych Torów”. W sporej części wiedzie nasypami poniemieckiej, zdewastowanej po wojnie linii kolejowej Ustka – Smołdzino z odgałęzieniem koło Komnina do Słupska.

CZYTAJ TEŻ

Ustka przyciąga rowerzystów jak magnes stalowe gwoździe. Wielu przyjeżdża sezonowymi pociągami, min. ekspresem „Słonecznym”, którego wznowienia letnich kursów sam oczekuję jak łasuch łakoci. Dotychczas nie zachwycałem się i raczej nie polecałem odcinków „Przez Zielone Serce Pomorza” z Ustki w kierunku Słupska ze względu na brak bezpiecznych tras rowerowych zarówno wzdłuż DK 21, jak i bocznymi drogami wzdłuż prawobrzeża Słupi. Nie dotyczyło to gminy Słupsk, ale po drodze jest jeszcze gmina Ustka ze swymi zaniedbaniami na trasie Wodnica – Charnowo – Niestkowo. Ale od niedawna mam sygnały z Pomorskiego Stowarzyszenia „Nasze Środowisko” o wykonaniu tras rowerowych pomiędzy Duninowem a Zaleskimi, co wymaga testowego przejazdu w celu zobaczenia, czy i jak jest to spójne ze szlakami w kierunku Słupska. To miasto jest zapisane w trasę Zielonego Zielonego Pomorza, do której całkowitego objechania mamy jeszcze kawał drogi na południe i co sobie planujemy na później.

CZYTAJ TEŻ

Warto wiedzieć
Rekomendowana w „Rowerowych inspiracjach” trasa „Przez Zielone Serce Pomorza” jest najdłuższa w woj. pomorskim. Liczy 229 km, biegnie na zachód od Łeby wzdłuż wybrzeża morskiego do Ustki, gdzie skręca do Słupska, skąd prowadzi dalej w głąb lądu aż do miejscowości Rytel nad rzeką Brdą. Oceniana jest jako średnio trudna, całkowity jej przejazd wymaga 5 dni. Na wielu odcinkach przebiega równolegle z innymi szlakami rowerowymi, min. trasą „Zwiniętych Torów” Rowy – Ustka, międzynarodowym R10 i jego łącznikiem w kierunku Słupska, czy oznakowanym na pomarańczowo szlakiem regionalnym nr 14 USBS (Ustka – Słupsk – Bytów – Sominy). W okolicach Słupska przecina „Pierścień Gryfitów”, o którym więcej było w poprzednim odcinku. Cała trasa jest ciekawa, warta przejechania, ale odcinkami zaplanowanymi tak, aby zobaczyć jak najwięcej i zaznać przyjemnego kontaktu z naturą. Pewnie najdłużej zabawimy w pasie nadmorskim, wszak lato nadciąga, a poza tym nigdzie tak bajecznie i bezpiecznie jak na szlakach wijącym się przy nadmorskich jeziorach na wschód od Ustki.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Zobacz także: Miejska stacja wypożyczania rowerów w Słupsku. Ocenili ją mieszkańcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto