Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany na rogu H. Pobożnego i Armii Krajowej w Słupsku. Oficyna do wyburzenia

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Odkupienie oficyny przez miasto, a następnie jej zburzenie to wstęp do kolejnej odsłony działań rewitalizacyjnych, które planuje się dla Pogrodzia.
Odkupienie oficyny przez miasto, a następnie jej zburzenie to wstęp do kolejnej odsłony działań rewitalizacyjnych, które planuje się dla Pogrodzia. Krzysztof Piotrkowski
Ponad 270 tysięcy złotych wyda słupski samorząd, aby stać się właścicielem oficyny, którą następnie zburzy. Komunalizacja dobudówki przy ul. H. Pobożnego 21 to wstęp do kolejnych rewitalizacyjnych zmian w tej części Słupska.

Oficynę przy ul. H. Pobożnego 21 Słupsk sprzedał w 1991 roku za ponad pięć milionów złotych. To oczywiście kwota przed denominacją złotego. Dziś obiekt ma wrócić do zasobu komunalnego. Na ostatniej sesji rada miasta zgodziła się na sfinalizowanie transakcji, przeznaczając na ten cel 278 tys. zł. Jak uzasadniono, docelowo ten teren ma zostać przeznaczony na miejskie działania inwestycyjne. Konkretów na razie brak, choć wiadomo, że rejon ulicy H. Pobożnego i Armii Krajowej obejmować będzie kolejna odsłona działań rewitalizacyjnych. Rewitalizacja Podgrodzia, do której przygotowuje się urząd, sięgnie też na ulicę Sierpinka, św. Piotra, Skłodowskiej i Szkolną.

W praktyce ratusz kupuje dziś oficynę, tylko po to, aby ją zburzyć. Urzędnicy przekonują, że obiekt jest w złym stanie technicznym i w praktyce nie ma tam czego ratować.

- Natomiast narożny dom u zbiegu ul. Pobożnego i Armii Krajowej to już obiekt historyczny, który pierwotnie również był rozważany do rozbiórki, choć zostaje - mówi Paweł Krzemień odpowiedzialny za rewitalizację w miejskim ratuszu. - Po pierwsze jest dobrze ulokowany względem jezdni, no i zachowała się dokumentacja fotograficzna, na której widać oryginalne okiennice i zagospodarowanie. Rozważamy go do działań rewitalizacyjnych w kolejnej perspektywie finansowej, zwłaszcza że chcemy się skupić na Podgrodziu. Ten budynek jest idealny. W rewitalizacji nie powinno się wznosić nowych obiektów, tylko adaptować stare. Jego skala jest odpowiednia, bo nie jest on przesadnie wielki, a po wyburzeniu oficyn zyska też przestrzeń do prospołecznego zagospodarowania.

Urząd informuje, że parcela w tej części Słupska była już zabudowana pod koniec XVIII w. Co ciekawe, stały tu wówczas dwa budynki. Natomiast na planach z 1847 i 1852 r. znajduje się jeden budynek, który był inaczej orientowany i prawdopodobnie został rozebrany ze względu na wytyczenie nowej linii zabudowy. Nowy dom, który zachował się do dziś, wzniesiono w 1867 r. Jest to murowany budynek z podpiwniczeniem i użytkowym poddaszem, który dawnej zdobiony był boniowaniem, gzymsami nadokiennymi i obramieniami okien.

To, czy wróci do pierwotnej postaci, zależy od opracowywanych planów rewitalizacyjnych. Słupsk na ich realizację chce sięgnąć po dofinansowanie z Funduszu Europejskiego dla Pomorza. Wcześniej, bo już w tym roku, zmienić ma się układ drogowy w tym miejscu. Dotychczasowe skrzyżowanie ul. Pobożnego i Armii Krajowej zostanie przebudowane w klasyczny kształt litery "T", co oznacza, że dom zostanie odsunięty od ulicy i zyska dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Zmiany obejmą zresztą całą ulicę Armii Krajowej, która ma być przebudowana od ul. Szarych Szeregów do skrzyżowania z ulicą Kaszubską i św. Piotra.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto