Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze 7BOW wracają z Iraku do Polski. Byli tam pół roku

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Żołnierze 7BOW na misji w Iraku zawsze mają ze sobą flagę z herbem Słupska.
Żołnierze 7BOW na misji w Iraku zawsze mają ze sobą flagę z herbem Słupska. Por. Marta Kijak
Po półrocznej służbie XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, sformowana na bazie 7 Brygady Obrony Wybrzeża, której dowództwo mieści się w Słupsku, wraca do kraju.

Dowodzący XIV zmianą płk Jarosław Mosur przekazał właśnie obowiązki swojemu następcy płk. Mariuszowi Janikowskiemu, a pałeczkę przejmuje kolejna tura, której trzon stanowią żołnierze 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Siły Zbrojne RP realizują zobowiązania sojusznicze wynikające z członkostwa w NATO. Jednym z wielu zadań jest uczestnictwo w misjach poza granicami kraju. Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku (PKW Irak). Wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, w 2003 roku został przeznaczony do udziału w działaniach wojennych w Iraku, a następnie stabilizacji w tym kraju (2003–2008), szkoleniu sił bezpieczeństwa (2005–2011) i zabezpieczenia logistycznego sił sojuszniczych (od 2011 r.). Jest drugim co do wielkości kontyngentem wojskowym w operacji pokojowej lub stabilizacyjnej wystawionym przez Wojsko Polskie w całej jego historii (w szczytowym okresie ok. 2500 żołnierzy).

Zanim wyjadą, przechodzą szkolenie

Misja w Iraku charakteryzuje się koniecznością posiadania zdolności wykonywania zadań mandatowych w trudnym terenie. Przed wyjazdem do Iraku wszyscy żołnierze przechodzą specjalistyczne szkolenia: przetrwania, saperskie, logistyczne.

Żołnierze 7. BOW pełnią służbę w Iraku od 18 sierpnia 2019 roku. Ich zadaniem jest m.in. szkolenie oddziałów armii irackiej, a także doradztwo przy konserwacji i naprawie wyposażenia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze 7BOW wracają z Iraku do Polski. Byli tam pół roku - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto