Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSI w ogólnoświatowym projekcie Folding@home [ZDJĘCIA]

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Folding@home to ogólnoświatowy projekt, który który wykorzystuje moc obliczeniową komputerów do odkrycia skutecznych leków do walki z koronawirusem. Przystąpił do niego także Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku.
Folding@home to ogólnoświatowy projekt, który który wykorzystuje moc obliczeniową komputerów do odkrycia skutecznych leków do walki z koronawirusem. Przystąpił do niego także Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku. ZSI Słupsk
Folding@home to ogólnoświatowy projekt, który który wykorzystuje moc obliczeniową komputerów do odkrycia skutecznych leków do walki z koronawirusem. Przystąpił do niego także Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku.

ZSI w Słupsku włączyło się do projektu
W ramach projektu ZSI w Słupsku przekazuje swoje zasoby komputerowe do badań nad Covid-19. Do tego celu wykorzystuje się procesorów i kart graficznych z 18 szkolnych stanowisk komputerowych. Nad realizacją projektu w Zespole Szkół Informatycznych oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Słupsku czuwają informatycy - Daniel Ławniczak i Krystian Skoczeń.

Projekt naukowców z Uniwersytetu Stanforda
Aplikacja Folding@Home jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Powstała kilka lat temu z myślą o wspieraniu różnych przedsięwzięć medycznych - poszukiwaniu leku na raka, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) czy chorobę Parkinsona. Teraz jest wykorzystywana do poszukiwań leku na koronawirusa.

Uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku łamią mity dotyczące koronawirusa. Zorganizowali akcję online pod nazwą „Nasze zwierzaki nie przenoszą koronawirusaki! Stop mitom!”.

„Nasze zwierzaki nie przenoszą koronawirusaki!" Akcja online...

Cel projektu Folding@home
Projekt ma na celu badanie procesu zwijania białek i ich budowy w przestrzeni. Kształt białek wpływa na to, jaką rolę w organizmie mogą pełnić, a nieprawidłowości w ich budowie mogą wywoływać różnego rodzaju choroby, np. Parkinsona czy Alzheimera, a także choroby nowotworowe. Takie badania wymagają gigantycznych mocy obliczeniowych. Folding@Home skupia moc obliczeniową komputerów wolontariuszy z całego świata, udostępniających swoje zasoby w postaci mocy procesorów i układów graficznych, łącząc się z uniwersyteckimi serwerami. W ten sposób projekt może korzystać z potężnej mocy obliczeniowej, jaką mogły by dać tylko superkomputery.

CZYTAJ TEŻ

Folding@home to obliczenia
Projekt Folding@home prowadzi obliczenia mające na celu opracowanie syntetycznych przeciwciał do walki z koronawirusem, powodem trwającej pandemii. Takie przeciwciała stworzono dla podobnego koronawirusa, SARS-CoV z 2003 roku. Projekt jest oparty i masowy - opiera się na wolnym oprogramowaniu, a opracowane wyniki będą ogólnodostępne. Udział w nim może wziąć każdy, kto pobierze odpowiednie oprogramowanie. Do tej pory, dzięki Folding@home udało się osiągnąć moc 470 petaflopów. Dla porównania: superkomputer Summit opracowany przez IBM i uznawany za najszybsze urządzenie na świecie ma ponad dwukrotnie mniejszą moc. Ta, zebrana prze aplikację pomoże specjalistom przyspieszyć analizę białka wirusa, co wpłynie na efektywność pracy nad lekiem. W projekcie bierze udział wiele światowych film i portali, a także niezliczona liczba wolontariuszy.

Zobacz też: Na początku był pomysł kilku młodych ludzi. Rozmowa z dyrektorką ZSI[

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto