MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żywy zamek w Pieskowej Skale. Tętni muzyką, wabi tańcami, prezentuje modę i uczy kaligrafii pisma prosto z kancelarii papieskiej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Atrakcje na zamku w Pieskowej Skale. Rozpoczął się cykl imprez "Żywy zamek" z udziałem rekonstruktorów
Atrakcje na zamku w Pieskowej Skale. Rozpoczął się cykl imprez "Żywy zamek" z udziałem rekonstruktorów Barbara Ciryt
Zabawy, pokazy, tańce, moda wszystko w stylu włoskiego renesansu na zamku w Pieskowej Skale. Tu w sobotę, 18 maja dwudniowymi atrakcjami rozpoczął się cykl imprez "Żywy zamek", który ma trwać przez cały letni sezon i przypominać o epokach, w których zamek rozkwitał. Wszyscy odwiedzający to miejsce - tym razem mogli podziwiać pokazy tańców Teatru Tańca Terpsychora, przymierzyć renesansowe stroje dla pań i panów, wziąć udział w warsztatach kaligrafii, no i zwiedzić cały obiekt w towarzystwie przewodników.

Pierwszą z cyklu imprez, których celem jest ożywienie zamku zorganizowano " Na włoską modłę".

Zamek z renesansowym akcentem

- Tym cyklem imprez, które planujemy raz w miesiącu od maja do października chcemy tchnąć życie w zamek. Przybliżamy turystom różne epoki, ale szczególnie akcentujemy renesans, bo nasz zamek w Pieskowej Skale wówczas rozwijał się, był przebudowany w czasach renesansu - mówi Ewa Mikołajska, kierownik Zamku w Pieskowej Skale, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wskazuje też na historyczne wystawy, które można oglądać w zamku, przypomina znane i wyjątkowe osoby, które były związane z zamkiem lub odwiedzały to miejsce. Wspomina m.in. Mikołaja Reja, który przyjaźnił się z Hieronimem Szafrańcem z zamku w Pieskowej Skale. Rozumieli się dobrze, obaj byli wyznania kalwińskiego.

- Domyślamy się, że Mikołaj Rej mógł on być autorem słów, które widnieją nad bram: " Mnie tu dla obrony zbudowano, a Bogu w opiekę podano. Gdyż bez ratunku jego nie obroni nikt niczego" - mówi pani kierownik pieskoskalskiej warowni.

Opowiada też o imprezowych planach z cyklu "Żywy zamek" o rekonstruktorach, których zaproszono do Pieskowej Skały, żeby zaprezentować skrzydlatych jeźdźców, obyczaje husarskie z pokazami Pocztu Krakowskiej Chorągwi Hisarskiej oraz renesansowe nowinki francuskie, kulturę staropolską i anglomanię.

Z wizytą u garderobianej i skryby

Po salach wystawowych krypcie i kaplicy oprowadza nas Grzegorz Kowalik. Opowiada o historii staropolskiej i obyczajach prezentując poświęconą temu wystawę. Pokazuje także imprezowe atrakcje i garderobę, w której każdy: dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni może przymierzyć renesansowy strój, a garderobiana tylko czeka, żeby pomoc dobrać kreacje.

No i warsztaty kaligrafii, na których każdy mógł tym razem poćwiczyć krój pisma zwany cancellarescą.

- To pismo używane od XVI wieku w kancelarii papieskiej - tłumaczy instruktor.

A na dziedzińcu zabawę aranżują rekonstruktorzy. Tym razem przybył Teatr Tańca Terpsychora, żeby zapraszać widzów na pokazy w stylu włoskiego renesansu.

- Prezentujemy tańce z okres XVI XVI wieku. To, co dzisiaj można tutaj zobaczyć to układy z włoskich traktatów tanecznych. Wówczas na dworach włoskich tańczono często w elementami z maskami lub girlandami - mówi Maja Zawada i Konrad Zawada z Teatru Tańca Terpsychora.

Kolejne atrakcja z cyklu "Żywy zamek" będą:

  • 15 i 16 czerwca pod hasłem: Kraj skrzydlatych jeźdźców.
  • 13-14 lipca - Renesansowe nowinki francuskie
  • 17-18 sierpnia - Husarskim obyczajem
  • 28-29 września - "1670" czyli kultura staropolska
  • 19-20 października - Anglomania - moda na gentelmana.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto