MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauki Polskiej - Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza warsztaty chemiczne i doświadczenia dla całych rodzin

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto poświęcone jest upamiętnieniu dokonań polskich naukowców. Dlaczego właśnie 19 lutego? W ten dzień urodził się Mikołaj Kopernik. 17 lutego Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza z tej okazji na pokazy i warsztaty chemiczne. - Postanowiliśmy uhonorować postać Ignacego Mościckiego, prezydenta II RP, chemika i wynalazcy, a także patrona naszej kopalni – przekazują władze zabytkowego obiektu.

Dzień Nauki Polskiej - Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza

Dzień Nauki Polskiej to święto państwowe upamiętniające dokonania polskich naukowców. 17 lutego z okazji święta Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku przygotowała szereg atrakcji.

- W programie znajdziemy liczne atrakcje dla całych rodzin: dla wszystkich warsztaty chemiczne, eksperymenty i demonstracje. Dla nieco starszych prelekcję na temat postaci Ignacego Mościckiego wygłosi Małgorzata Płoszaj, badaczka historii, regionalistka, autorka książki „Piękni i młodzi. Opowieść o rybnickich Żydach” – zachęcają organizatorzy.

Na terenie rybnickiej kopalni można będzie spotkać samego Ignacego Mościckiego przechadzającego się pomiędzy gośćmi.

- Będzie zatem możliwość zrobienia sobie selfie z patronem naszej Kopalni – dodają organizatorzy.

Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 10 zł, ulgowy – 5 zł. Wejściówki można nabyć w kasie kopalni lub za pośrednictwem strony internetowej kopalniaignacy.pl.

Program Dnia Nauki Polskiej został podzielony na kilka lokalizacji w rybnickiej kopalni. W tamtejszej sprężarkowni, na rozpoczęcie i zakończenie imprezy (czyli o godz. 14.00 i 17.00) zaplanowany został pokaz chemiczny z ciekłym azotem. O godz. 15.00 rozpocznie się prezentacja Małgorzaty Płoszaj „Tyle znacy co Ignacy” – opowieść o Ignacym Mościckim.

- „Tyle znacy co Ignacy, a Ignacy g… znacy” to słowa premiera Bartela o prezydencie Ignacym Mościckim. Małgorzata Płoszaj przybliży osobę trzeciego prezydenta RP, a zarazem wybitnego chemika, którego imieniem nazwano dawną kopalnię Hoym. Państwo sami będziecie mogli ocenić, czy opinia pięciokrotnego premiera o Mościckim była słuszna, jakie były jego osiągnięcia w dziedzinie chemii oraz jaką rolę w jego życiu odgrywały żony – zachęcają organizatorzy.

W Nadszybiu Kościuszko w godz. 14.00-17.00 można zobaczyć stanowiska warsztatowe nawiązujące do metody Mościckiego wytwarzania kwasu azotowego za pomocą energii elektrycznej i powietrza:

  • Brr… bardzo zimno – właściwości azotu ciekłego
  • Naładujmy się – elektryczność, wysokie napięcia
  • Odlotowe powietrze – właściwości powietrza

Stolarnia Głowacki przygotowała poniższe atrakcje:

  • eksperymenty z suchym lodem – wytworzenie białego dymu w kolorowych zlewkach oraz rosnącej, szalonej piany (chemiczne węże)
  • sztuczny śnieg – eksperyment ukazujący proces zwiększania się objętości
  • chemia molekularna – kolorowe robaczki do samodzielnego wytworzenia
  • budowanie związków chemicznych przy wykorzystaniu profesjonalnych zestawów edukacyjnych dla dzieci
  • wytworzenie samodzielnie glutków SLIME i zabranie ich w pudełeczkach do domu – doskonała pamiątka!
  • warsztaty 3xW czyli węgiel, woda, wodór. Demonstracja właściwości, budowa modeli cząstek.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto