MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja „Dziennika Bałtyckiego” TAK dla JAJ. Wczesne wykrycia nowotworu jąder jest gwarancją jego wyleczenia

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wspólnie z partnerami, „Dziennik Bałtycki” zorganizował akcję „Tak dla Jaj”. W rozmowie z Małgorzatą Marmajewska, psychoonkolog, podnosimy temat profilaktyki raka jąder oraz tego, jak wczesne wykrycie nowotworu, pozwala na jego całkowite wyleczenie.

Tak dla Jaj!

Założeniem naszej akcji „Tak dla Jaj”, jest uświadomienie mężczyzn w kwestii profilaktyki raka jąder. W samej Polsce rocznie z powodu raka jąder i prostaty umiera ok. 2 tys. osób. Zarówno w Polsce, jak i w Europie nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów.

- Temat nowotworu jądra jest tematem bardzo związanym z seksualnością i intymnością - mówi nam Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog, prezes Fundacji Gdyński Most Nadziei oraz koordynator kampanii „Odważni Wygrywają- profilaktyka raka jądra”. - Bo dotyczy takich obszarów naszego ciała. To taki stereotyp, który pokutuje nadal w naszym społeczeństwie, że nie mamy przyzwolenia, żeby o seksualności mówić. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku mówimy o tym w kontekście zdrowia, a nie innych wyobrażeń, które pomogłyby kogoś przestraszyć. Im częściej o tym mówimy, tym mamy większą szansę, żeby oswoić ten temat. Z doświadczenia wiem, że mamy trudność, żeby mówić o tym nowotworze.

Według statystyk rak jąder i prostaty to najczęściej występujące nowotwory u mężczyzn i druga, zaraz po raku płuc, najczęstsza przyczyna śmierci. Jak podaje American Cancer Society, tylko u jednego na siedmiu mężczyzn prawidłowo diagnozuje się raka prostaty. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie podejmowali działania mające na celu popularyzacje profilaktyki raka jąder.

Akcja Dziennika Bałtyckiego „Tak dla Jaj”

- Młodym mężczyznom łatwiej o tym mówić - kontynuuje Małgorzata Marmajewska. - Szczególnie młodzież, ich świadomość, związana m.in. z mnogością działań promujących zdrowie jest coraz większa. Dojrzali mężczyźni często się zawstydzają, natomiast dzięki działaniu na różnych obszarach, nie sprowadzając tego do zagadnienia medycznego, możemy do nich dotrzeć. Staramy się organizować różne akcje i wydarzenia, gdzie mężczyznom łatwiej jest o tym rozmawiać. Nieoceniona jest tutaj również rola partnerek. W Gdyni prowadziliśmy kiedyś badania z Odziałem Urologii, statystycznie 75 proc. mężczyzn, którzy zgłosili się do lekarza, albo zmiany wyczuły partnerki albo umówiły ich na wizytę. Kobiety mają łatwość mówienia o tym, bez zażenowania i irytacji.

- Nowotwór jądra jest nowotworem bardzo młodych mężczyzn, pierwsze zachorowania odnotowuje się już od 15 roku życia - podkreśla Małgorzata Marmajewska. - Ten nowotwór jest jednak bardzo dobrze wyleczalny, niespełna 100 proc., pod warunkiem wczesnego wykrycia. Żaden inny nowotwór nie ma takiego poziomu wyleczalności, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Najważniejsza jest profilaktyka, która sprowadza się do samobadania.

W ramach akcji w Dzienniku Bałtyckim oraz w serwisie dziennikbaltycki.pl, opublikowaliśmy cykl artykułów na temat profilaktyki zdrowotnej i leczenia nowotworów. Oddaliśmy głos lekarzom, ekspertom, pacjentom.

Akcja #Tak dla JAJ ma również wydźwięk artystyczny. Wyjątkową wystawę zdjęć, do których zaprosiliśmy sportowców z Pomorza, możemy oglądać do 31 grudnia w Auchan Rumia przy ul. Grunwaldzkiej 108. Siła i odwaga to nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim dbanie o swoje zdrowie i poważne podchodzenie do kwestii profilaktyki. Każdy mężczyzna powinien o tym pamiętać!

PARTNERZY PROJEKTU TAK DLA JAJ

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź „Dziennik Bałtycki” codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja „Dziennika Bałtyckiego” TAK dla JAJ. Wczesne wykrycia nowotworu jąder jest gwarancją jego wyleczenia - Dziennik Bałtycki

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto