MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Starych Polaszkach. Wierni tłumnie przeszli w procesji. Zobaczcie zdjęcia z tego pięknego wydarzenia

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W Starych Polaszkach mieszkańcy licznie wzięli udział w procesji Bożego Ciała.
W Starych Polaszkach mieszkańcy licznie wzięli udział w procesji Bożego Ciała. Edyta Łosińska-Okoniewska
Boże Ciało 2024 w Starych Polaszkach. W Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a ulicami polskich wsi i miast przechodzą dziś procesje Bożego Ciała. W Parafii Świętego Mikołaja w Starych Polaszkach procesja zaczęła się po mszy świętej o godz. 9. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.

Boże Ciało w Starych Polaszkach

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Dzień, w którym wierni oddają szczególną cześć Eucharystii, czyli Ciału i Krwi Chrystusa. Od dziesiątek lat organizowane są wtedy na ulicach wsi i miast uroczyste procesje, przygotowuje się też udekorowane kwiatami i roślinami 4 ołtarze.

Choć warto tu podkreślić, że Boże Ciało to tak naprawdę potoczna nazwa. Pełna nazwa święta brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jeszcze inną krótszą formą jest Święto Ciała i Krwi Pańskiej. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Liege w Belgii. Był to rok 1246, a już w 1317 roku ustanowiona jako święto dla całego Kościoła Zachodniego. Do Polski Boże Ciało przyszło za sprawą krakowskiego biskupa Nankera. Nastąpiło to w 1320 roku na synodzie w Krakowie.

Data uroczystości jest zmienna i uzależniona od tego, kiedy wypada Wielkanoc – ta odbywa się w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni. Święto Bożego Ciała przypada 60 dni po Wielkiej Nocy.

30 czerwca 2024 r. to dzień, w którym wierni nie tylko modlą się w kościołach, ale także biorą udział w procesjach. W parafii pod wezwaniem Św. Mikołaja w Starych Polaszkach o godz. 9 odprawiona została msza święta, po niej zaś uczestnicy udali się w procesji do czterech ołtarzy. Mieszkańcy zadbali o to, by te wyglądały wyjątkowo, przyozdobione kwiatami i świecami. Procesję prowadziła Orkiestra Dęta LinStarT.

Warto też nadmienić skąd się wzięła liczba czterech ołtarzy podczas Bożego Ciała. Otóż oznaczają one 4 ewangelie zawarte w Nowym Testamencie, których autorami są: Marek, Mateusz, Łukasz, Jan. Cztery ołtarze podczas Bożego Ciała przypominają również 4 strony świata, co podkreśla uniwersalny charakter wiary katolickiej i misję głoszenia ewangelii wszystkim ludziom.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto