Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie naprawdę kręcono najnowszy film o Indianie Jonesie? Grecja to nie Grecja, a Nowy Jork to nie Nowy Jork

Emil Hoff
Emil Hoff
Najnowszy film o przygodach Indiany Jonesa powraca do tradycji kręcenia ujęć w plenerach, a nie w studio filmowym. Ale gdzie kręcono zdjęcia do „Artefaktu przeznaczenia”? Filmowa Grecja to wcale nie Grecja, a Nowy Jork to nie Nowy Jork. Zapraszamy do przewodnika po prawdziwych lokacjach, w których powstawał najnowszy „Indiana Jones”.
Najnowszy film o przygodach Indiany Jonesa powraca do tradycji kręcenia ujęć w plenerach, a nie w studio filmowym. Ale gdzie kręcono zdjęcia do „Artefaktu przeznaczenia”? Filmowa Grecja to wcale nie Grecja, a Nowy Jork to nie Nowy Jork. Zapraszamy do przewodnika po prawdziwych lokacjach, w których powstawał najnowszy „Indiana Jones”. AKPA, zdjęcie ilustracyjne
Najnowszy film o przygodach Indiany Jonesa wchodzi do kin 30 czerwca 2023. „Artefakt przeznaczenia” kręcono w wielu niesamowitych miejscach Europy i północnej Afryki, które miłośnicy kina mogą odwiedzić w czasie wakacyjnych wycieczek. Uważajcie jednak, gdzie skierujecie swe kroki. Filmowcy zastosowali kilka sztuczek i ekranowa Grecja to wcale nie Grecja, Nowy Jork to nie Nowy Jork, a pociąg nazistów nie mknie po torach na terenie Niemiec. Sprawdźcie, gdzie tak naprawdę kręcono film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Możecie być zaskoczeni.

Spis treści

Indiana Jones wraca do kin. Pemiera nowego filmu o przygodach sławnego archeologa

„Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” ma premierę już dziś, 30 czerwca 2023. To najnowszy film o przygodach słynnego archeologa i już piąty w serii, tworzonej wspólnie przez Stevena Spielberga i George’a Lucasa.

Indiana Jones już w momencie premiery pierwszego filmu w 1981 r. stał się jednym z ikonicznych bohaterów kultury popularnej. Trzy pierwsze filmy to dziś klasyka gatunku i jedno z najważniejszych osiągnięć Spielberga, dla wielu fanów równoważne z „Gwiezdnymi Wojnami” Lucasa.

Kiedy w 2008 r. Spielberg i Lucas zdecydowali się reaktywować serię, fani byli podzieleni. Wielu uważało, że trylogia o przygodach Indiany Jonesa to skończone dzieło, a Harrison Ford jest już za stary na granie bohatera akcji. Obraz „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” nie zyskał wielkiego uznania fanów, ale najwyraźniej zarobił na siebie, bo studia Lucasfilm i Walt Disney zdecydowały się stworzyć kolejną część, po kolejnych 15 latach.

Dziś możemy przekonać się, jak wygląda najnowsza odsłona przygód Indiany Jonesa, granego przez Harrisona Forda, który w czasie kręcenia zdjęć miał niemal 80 lat.

Zobaczcie zapowiedź nowego filmu o przygodach Indiany Jonesa:

Nie tylko Harrison Ford. Gwiazdorska obsada nowego „Indiany Jonesa”

Oprócz Harrisona Forda, który zagra oczywiście Indy’ego, na ekranach zobaczymy także Karen Allen, która ponownie wcieli się w rolę Marrion Ravenwood i Johna Rhys-Daviesa znowu w roli Sallah. W filmie wystąpią także gwiazdy, które do tej pory nie miały udziału w serii, jak Antonio Banderas, Toby Jones czy Mads Mikkelsen.

Co wiadomo o fabule filmu „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”? To sequel „Kryształowej Czaszki”. Akcja osadzona jest w 1969 r., a fabuła skonstruowana jest wokół spisku nazistów i podróży w czasie.

W Internecie możemy poczytać o wątpliwościach fanów Indiany Jonesa, czy nowy film może spełnić oczekiwania i być tak dobry, jak pierwsza trylogia. Warto dodać, że to pierwszy „Indiana Jones”, który nie został napisany przez Lucasa i wyreżyserowany przez Spielberga (obaj panowie pełnią role producentów). Reżyserem „Artefakty przeznaczenia” jest James Mangold, twórca dwóch filmów o Wolverinie.

Kilka rzeczy przemawia jednak na korzyść najnowszego filmu o przygodach Indiany Jonesa.

Bamburgh, Northumberland
Choć w początkowych scenach filmu „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” tytułowy bohater tradycyjnie walczy z nazistami, sceny kręcono w Wielkiej Brytanii, m.in. na zamku Bamburgh w hrabstwie Northumberland. Photo by Ben Cuthbertson on Unsplash

Czytaj też: 11 najtańszych legendarnych atrakcji turystycznych na świecie. Czy stać was na odwiedzenie miejsc, o których wszyscy marzą?

Nowy „Indiana Jones” kosztował fortunę. Oferuje piękne plenery z całego świata

Na korzyść nowego filmu o „Indianie Jonesie” przemawia jednak fakt, że na produkcję wydano aż 295 milionów dolarów. Piąta część serii od razu znalazła się na 13. miejscu rankingu najdroższych filmów w historii. Tak wielkie koszty produkcji mogą sugerować, że przynajmniej efekty specjalne zachwycą nawet najbardziej wymagających fanów Jonesa.

Jest też jeszcze jedna dobra wiadomość: filmowcy wrócili do tradycji kręcenia zdjęć w prawdziwych lokacjach, a nie na scenach konstruowanych w studiu filmowym. Ekipa nowego „Indiany Jonesa” podróżowała po całym świecie i będziemy mogli zobaczyć na ekranie wiele pięknych widoków i unikalnych miejsc.

Filmowcy zastosowali jednak kilka sztuczek. Nie wszystkie miejsca, które zobaczymy na ekranie, są w istocie tymi, za które mamy je uważać. Grecja w „Artefakcie przeznaczenia” to nie Grecja, a Nowy Jork to wcale nie Nowy Jork?

Gdzie tak naprawdę kręcono nowego „Indianę Jonesa”? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po filmowych lokacjach.

Nazistowski pociąg pomknie przez Wielką Brytanię

Film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” otwiera scena pościgu w pociągu. Rzecz dzieje się w roku 1944, więc Ford i Mikkelsen (grający nazistowskiego arcywroga Indy’ego) zostali komputerowo odmłodzeni. Choć filmowy Indiana Jones gania nazistów po ich własnym pociągu, ujęcia do tej sceny nie były kręcone w Niemczech, lecz w Wielkiej Brytanii. Za tło posłużył piękny zamek Bamburgh w północnej Anglii, w filmie wystąpiły też zabytkowe pociągi i stacji kolei retro North Yorkshire Moors.

Kilka scen nakręcono także w Londynie (np. ujęcie ze szpalerem klasycznych aut było kręcone przez ul. Hackney), wykorzystano także wnętrze jednej z londyńskich willi z wystrojem w klimacie lat 60. XX w.

North Yorkshire Moors
Scena pościgu w pociągu została nakręcona w okolicach stacji North Yorkshire Moors, gdzie oglądać można zabytkowe parowozy.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. cooldudeandy01, Flickr.com, CC BY 2.0
Leaderfoot Viaduct
W kilku scenach zobaczyć możemy zabytkowy wiadukt Leaderfoot w Szkocji.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. Tom Parnell, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Czytaj też: Gorący początek wakacji w Hiszpanii. Drapieżniki zmusiły turystów do ewakuacji z plaż, a w miastach trwa batalia obyczajowa

Nowy Jork odtworzono w Szkocji

Wiele scen nakręcono w Szkocji, np. na słynnym wiadukcie Leaderfoot i wśród pięknych wrzosowisk Glen Coe. Największą rolę w filmie „odegrało” jednak miasto Glasgow. Centrum miasta posłużyło filmowcom za Nowy Jork w scenie parady na cześć powracających do kraju astronautów misji Apollo 11 w 1969 r.

W Nowy Jork „wcielił się” także londyński park Hatton Garden, a sceny w nowojorskim metrze nakręcono wśród scenografii, wzniesionej w studiu filmowym Pinewoods.

Grecja to wcale nie Grecja

Fabuła „Artefaktu przeznaczenia” rzuci Indianę Jonesa do Grecji, która w rzeczywistości wcale nie jest Grecją. „Greckie” sceny kręcono we Włoszech, a konkretnie na Sycylii. Na ekranach zobaczymy malownicze Syrakuzy, a także naturalne cuda wyspy, jak słynne groty Ucho Dionizosa i Grotta dei Cordari.

Zdjęcia kręcono także w uroczych miasteczkach Cefalu, Marsala i Castellammare del Golfo. Zobaczymy także zabytkową twierdzę Castello Maniace i piękną dorycką świątynię w mieście Segesta.

Castellammare del Golfo
Castellammare del Golfo to jedno z pięknych miasteczek na Sycylii, w którym kręcono zdjęcia do filmu „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Photo by Antonio Sessa on Unsplash

Na miłośników egzotyki czekają także piękne ujęcia z Fezu w Maroku. Pierwotnie akacja filmu miała rozgrywać się w Indiach, ale trzeba było przenieść zdjęcia do Maroka z powodu złej sytuacji pandemicznej nad Gangesem.

„Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” może być ucztą dla oka, a wiele pięknych lokacji z filmu możecie odwiedzić sami w czasie wycieczek po Europie.

Dajcie znać na naszym Facebooku, czy widzieliście już nowy film o Indianie Jonesie i jak wam się podobał.

Świątynia w Segeście
Fabuła zapędzi Indy'ego także do ruin doryckiej świątyni w Segeście. Photo by Antonio Sessa on Unsplash
Jaskinia Ucho Dionizosa na Sycyli
„Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” zabierze nas do kilku sycylijskich cudów przyrody, np. słynnej jaskini, nazywanej Uchem Dionizosa.

Zdjęcie na licencji CC BY-NC 2.0. Old_Man_Leica, Flickr.com, CC BY-NC 2.0

Czytaj też: 11 najtańszych plaż w Europie na wakacje 2023. W tych miejscach przekąski i napoje kosztują najmniej. Jest jedna polska plaża

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie naprawdę kręcono najnowszy film o Indianie Jonesie? Grecja to nie Grecja, a Nowy Jork to nie Nowy Jork - Strona Podróży

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto