Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herbaciarnia W Spichlerzu: Promocja nowej książki Mariusza Urbanka

opr. As
Materiał prasowy
W tym miesiącu minęła 50 rocznica śmierci Władysława Broniewskiego. Poety dziś raczej zapomnianego, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu jego wiersze recytowali z pamięci uczniowie szkół podstawowych.

Autor wiersza „Bagnet na broń” może właściwie służyć za wzór biografii XX wieku: walczył w dwóch wojnach światowych, był więziony kolejno przez władze rozbiorowe, polskie za czasów II Rzeczpospolitej i sowieckie, by następnie stać się dyżurnym poetą PRLu, który o mało nie stał się twórcą nowego hymnu polskiego. To na pełnoprawną biografię Broniewskiego musieliśmy czekać aż do końca zeszłego roku!

W przyszłym tygodniu odbędzie się promocja nowej książki Mariusza Urbanka „Broniewski. Miłość, wódka, polityka". Spotkanie organizowane przez Słupski Ośrodek Kultury, Szkołę Podstawową nr 7 im. Władysława Broniewskiego oraz Księgarnię Ratuszową poprowadzi dr Bernadetta Żynis, wykładowczyni Akademii Pomorskiej w Słupsku specjalizująca się w literaturze współczesnej.

PROMOCJA KSIĄŻKI

DATA: 24 lutego
GODZINA: 19:00
MIEJSCE: Herbaciarnia „W Spichlerzu”

Zobacz także:Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku: Wystawa historycznych map do kwietnia [FOTO]

Książka Mariusza Urbanka jest pierwszą, opartą na tak bogatym materiale źródłowym, biografią Władysława Broniewskiego. Jej podtytuł znakomicie charakteryzuje niezwykle żywiołową i skomplikowaną drogę życiową poety. Trzy żony, dziesiątki kochanek - ciągłe poszukiwanie miłości, która to m.in. zaprowadzi go na drogę do bycia wieszczem socjalizmu.

Jego wybory polityczne zawsze były nacechowane sprzeciwem a zarazem tragizmem, był komunistą w sanacyjnej Polsce i polskim nacjonalistą w bolszewickiej Rosji. Był wrogiem sowieckiego totalitaryzmu, który trafił do podręczników, jako piewca socjalizmu i apologeta Józefa Stalina (którego się nie wyparł gdy wszyscy to czynili).

Wódka była lekarstwem usypiającym miłosne zawody i rodzinne utraty. W morzu pijaństwa utopił Broniewski klęski osobistych wyborów, które pchnęły ideowego socjalistę w sam środek technokratycznej machiny PRLu. Ale Broniewski Urbanka to także poezja, nie ta znana z akademii ale ta emocjonalna, osobista i do bólu szczera. Nie zakurzona pomnikowością poematów o systemie ale aktualna, śpiewana przez Grabaża, Muńka Staszczyka i Marcina Świetlickiego.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Na miejscu będzie można zakupić książkę.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Słupska i Ustki prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto