Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”. Nowa wystawa w Muzeum Pomorza Środkowego

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Sztućce i inne akcesoria kulinarne z różnych epok można oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego. To nowa wystawa stała w tej instytucji, czynna od 5 września.
Sztućce i inne akcesoria kulinarne z różnych epok można oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego. To nowa wystawa stała w tej instytucji, czynna od 5 września. mat. prasowe
Sztućce i inne akcesoria kulinarne z różnych epok można oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego. To nowa wystawa stała w tej instytucji, czynna od 5 września.

Wiele eksponatów z różnych epok
Nowa wystawa stała pod nazwą „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” została otwarta 5 września w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Łącznie jest na niej ponad 1400 eksponatów. Są to sztućce podstawowe – łyżki, noże i widelce, a także sztućce specjalistyczne do serwowania i spożywania jednego rodzaju potrawy, np. ostryg lub jagód. Osobno przedstawione są wyroby seryjne, głównie polskich wytwórni Norblin i Fraget.

Zakupiona kolekcja i powojenne znaleziska
Jak mówią muzealnicy, trzonem ekspozycji są sztućce wykonane w latach 1875–1939 w wytwórniach europejskich – przeważnie niemieckich i polskich, ale także angielskich i francuskich. Znalazły się też wyroby amerykańskie. Powstawały one w pracowniach złotniczych, manufakturach i fabrykach. Większość eksponatów pochodzi z unikatowej kolekcji prywatnej – jednej z największych w Europie. Liczy ona 839 sztuk i została zakupiona przez muzeum w 2018 roku, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Słupsk. Istotną część wystawy stanowią dwa powojenne znaleziska. Oba zostały ukryte w 1945 roku przez ewakuujących się, dawnych mieszkańców niemieckiego wówczas Stolp. Pierwsze to spuścizna po szlacheckiej rodzinie von Kleist – zastawa licząca niemal 300 elementów, głównie sztućców wykonanych ze srebra i znakowanych herbami właścicieli. Drugie to naczynia szklane i fajansowe – dobytek średniozamożnej rodziny mieszczańskiej. - Pozostałe obiekty gromadziliśmy przez kilkadziesiąt lat, a część pochodzi jeszcze z przedwojennego Heimatmuseum - informują słupscy muzealnicy.

Zobacz także: Witkacy w Białym Spichlerzu. Trwają przygotowania

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto