Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupski Ośrodek Kultury: Przyjdź na wystawę ''Kulturalnych wakacji''

opr. As
Materiały Organizatorów
Gliniane figurki i naczynia, pacynki stworzone w całości z filcu, własnoręcznie wykonane maski, domowej produkcji ozdobny papier czerpany, ceramiczne mozaiki, dekoracyjne tablice i wiele innych wytworów pracy artystycznej można będzie obejrzeć w Pracowni Ceramicznej SOK. W najbliższy piątek (27 lipca) o godz. 15:00 otwarta zostanie wystawa, podsumowująca tegoroczne wakacje w Słupskim Ośrodku Kultury.

Prace, które trafiły na wystawę wykonały dzieci i młodzież, uczestniczące we wspólnym projekcie SOKu oraz stowarzyszenia Kulturalny Punkt Zapalny pt. „Kulturalne Wakacje”.

- W trakcie, trwającego ponad trzy tygodnie, programu wakacyjnego uczestnicy pracowali z gliną, filcowali, uczestniczyli w warsztatach teatru lalek oraz poznawali tajniki kuglarstwa. W trakcie zajęć rękodzielniczych uczyli się także o historii rzemiosła artystycznego i sztuki. Podczas wykładów z archeologiem zdobywali wiedzę o pierwszych wytworach artystycznych człowieka, stąd na wystawie obecność figur i rzeźb wzorowanych na idolach kultury cykladzkiej, obrazów przypominających rysunki naskalne, glinianych tabliczek z zapisami hieroglificznymi oraz mozaiki z wzorami charakterystycznymi dla kultur śródziemnomorskich - informuje Maciej Swornowski z SOK-u.

Z inspiracji teatralnej powstały papierowe maski, wyrażające emocje oraz filcowe pacynki przedstawiające ludzi, zwierzęta, czy różnego rodzaju stwory znane z baśni i bajek.

- Obserwatorzy, a nawet sami uczestnicy są często zdziwieni, kiedy tworzymy pokazową pacynkę z filcu. Klejony papier jest często używany w teatrze, ale filc to nasz oryginalny wkład w sztukę scenografii – mówi śmiejąc się Agnieszka Pienkos – instruktor filcowania i witrażu SOK. - Należy pamiętać, że przy odpowiednio rozwiniętych umiejętnościach, z wełny czesankowej można tworzyć bardzo skomplikowane i niezwykle trwałe przedmioty i stroje. Pacynka wykonana z filcu jest nie tylko bardzo oryginalna, ale dodatkowo całkowicie naturalna i przyjemna w dotyku - dodaje.

Dodajmy, że lalki wykonane przez podopiecznych Pani Agnieszki, okazały się bardzo sprawnym narzędziem gry aktorskiej. Uczestnicy zajęć odegrali z ich udziałem improwizowaną etiudę teatralną, którą zaprezentowali na letniej scenie Podwórka Kulturalnego.

Na wystawie, która otwarta będzie do 15 sierpnia 2012 r., można zobaczyć także tradycyjne owoce pracy artystycznej w Pracowni Ceramicznej: ceramiczne figurki i naczynia, filcowe podkładki i biżuterię, gliniane kafelki z dedykacjami itp.

Program „Kulturalne wakacje” współfinansowany jest przez Miasto Słupsk.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Słupska i Ustki prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto