Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupski Ośrodek Kultury: Urodziny Janusza Korczaka w Roku Korczaka

opr. As
Materiały Organizatorów
We wrześniu zeszłego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w dowód uznania dla autorytetu i siły oddziaływania charakteru wielkiego społecznika i pedagoga ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Słupsk, który także uczestniczy w tej ogólnopolskiej akcji, uczci pamięć o „Starym Doktorze” świętując 22 lipca – dzień jego urodzin.

Akcja przygotowana przez Słupski Ośrodek Kultury, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Młodzieżowe Centrum Kultury, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka oraz Rzecznika Praw Dziecka rozpocznie się o godz. 16:00 w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Hubalczyków 1. W holu przed poradnią specjalistyczną dla dzieci otwarta zostanie wystawa „Nie ma dzieci są ludzie – prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z myśli Janusza Korczaka będącej także mottem jego Roku. Słowo o bohaterze tego dnia wygłosi dr Danuta Apanel – pedagog, pracownik naukowy Akademii Pomorskiej w Słupsku zajmująca się historią wychowania, dziejami szkolnictwa i myśli pedagogicznej oraz instytucjonalnej i rodzinnej opieki nad dzieckiem, głównie niepełnosprawnym i osamotnionym. Dodatkowo dla dzieci, które nieszczęśliwie zmuszone zostały do przybywania w szpitalu aktorzy Teatru Rondo zaanimują działania parateatralne.

„Urodziny Janusza Korczaka” w Słupsku zakończą się w Kinie Rejs gdzie wyświetlony zostanie film „Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy wg scenariusza Agnieszki Holland z główną rolą Wojciecha Pszoniaka.

Janusz Korczak__ (właśc. Henryk Goldszmit) - lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny. Zasłynął nowatorskim podejściem do wychowania oraz niespotykaną determinacją w pracy społecznej. Uznawany przez wielu za jednego z pionierów nurtu pedagogicznego nazywanego obecnie "moralną edukacją". Był zwolennikiem emancypacji dziecka, jego samostanowienia i poszanowania praw, opowiadał się też za resocjalizacją oraz kompleksową i nowatorską opieką nad dziećmi z tak zwanego marginesu społecznego. Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził słynny Dom Sierot – dla dzieci żydowskich w Warszawie przy ul. Krochmalnej 92. W czasie niemieckiej okupacji nie skorzystał z szansy opuszczenia getta, pozostał ze swymi podopiecznymi, zginał razem z nimi w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Słupska i Ustki prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto