Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trudne warunki drogowe na Pomorzu. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności archiwum DB
Opady śniegu, przymrozki, śliskie i miejscami oblodzone nawierzchnie, gorsza widoczność i gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe powodują, że na drodze będzie trzeba szczególnie uważać. Pamiętajmy, że w tym okresie na wypadki narażeni są nie tylko kierowcy, ale też piesi. Przy tej okazji policjanci radzą jak bezpiecznie zachowywać się zimą na drodze i apelują o wzmożoną czujności i ostrożną jazdę.

Policjanci przypominają - zachowaj ostrożność

Wcześnie zapadający zmrok, opady śniegu, przymrozki, mokra i śliska nawierzchnia, mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Bezpieczna prędkość i odległość

Żelazną zasadą w czasie poruszania się po mokrej i oblodzonej nawierzchni, czy jazdy w trakcie opadów deszczu, śniegu jest odpowiednia prędkość. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi.

Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję odnośnie do tego, z jaką prędkością mamy jechać kierowca musi podjąć indywidualnie. Karygodne jest utrzymywanie takiej samej prędkości w momencie, gdy nagle z nawierzchni suchej, jezdnia robi się mokra oraz oblodzona. W takiej sytuacji zdecydowanie zmniejsza się przyczepność opon do nawierzchni drogi, a razem z nią nasze bezpieczeństwo.

Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.

Zadbajmy o widoczność

Szyby pokryte lodem, śniegiem oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek.

Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu. Aby być widocznym na drodze jako piesi, nie zapominajmy o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą będą wracały ze szkoły do domu.

Światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe używane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być dużym utrudnieniem dla innych kierowców. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu — na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Ograniczone zaufanie

Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię.

Oto najważniejsze przykazania „zimowego kierowcy”

Do zimy przygotuj się wcześniej

  • Jeżeli nie zmieniłeś jeszcze opon letnich na zimowe, zrób to jak najszybciej. Pierwsze przymrozki lub śnieg mogą cię zaskoczyć.
  • Sprawdź stan akumulatora i wymień na nowy, jeżeli stary jest już wyeksploatowany.
  • Zaopatrz się w akcesoria takie jak środek do odmrażania zamków, szyb, skrobaczka.
  • Nie zapomnij o zapasie zimowego płynu do spryskiwaczy i wymianie wycieraczek, jeżeli poprzednie utraciły swoją sprawność.

Przestaw się na „zimowy styl jazdy”

  • Ten sam manewr wykonywany podczas sprzyjających warunków drogowych, wykonany zima czy jesienią, może być przyczyną wypadku lub kolizji. Bądź uważny, rozsądny i dostosuj prędkość podczas wyprzedzania.

Pamiętajmy, że zima to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg

  • Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych.
  • Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.

CZYTAJ TAKŻE:

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudne warunki drogowe na Pomorzu. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności - Dziennik Bałtycki

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto