Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W słupskiej Scanii zmontowano ostatni autobus. Koncern wygasza produkcję w Słupsku. Pracowników czekają zwolnienia

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W słupskiej Scanii zmontowano ostatni autobus.
W słupskiej Scanii zmontowano ostatni autobus. materiały prasowe
Scania Production Słupsk poinformowała, że w grudniu w słupskiej fabryce został zmontowany ostatni autobus. Firma wygasza działalność przy ul. Grunwaldzkiej.

Licznik zmontowanych autobusów w słupskiej fabryce Scanii zatrzyma się na liczbie 10413. W styczniu do klienta wyjedzie ostatni skonstruowany przy ul. Grunwaldzkiej pojazd. Spółka planuje zamknąć działalność w Słupsku w pierwszej połowie 2024 roku – to pokłosie decyzji podjętej przez koncern jeszcze w maju 2023 r.

Plan zamknięcia produkcji autobusów w Słupsku tłumaczono wówczas względami ekonomicznymi: „Decyzja motywowana jest negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów. Przekłada się to na spadek liczby zamówień na nowe autobusy i powoduje trwałą utratę rentowności tego segmentu. Segment autobusów mocno odczuł negatywne skutki pandemii koronawirusa, i choć sytuacja na rynku stopniowo się normuje, tempo odbudowy jest niewystarczające. Ponadto, planowane wdrożenie zmian w przepisach prawa dotyczących autobusów wymaga znacznych inwestycji w nowe technologie, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – wyjaśniała spółka.

W związku z zamknięciem fabryki w Słupsku, pracę stracić ma łącznie blisko 900 osób. Pierwsze rozstania z pracownikami nastąpiły już w październiku, ale większość zwolnień zaplanowano na pierwszą połowę bieżącego roku. Zatrudnieni zawarli z pracodawcą porozumienia, na mocy których otrzymać mają odprawy i dofinansowania do szkoleń, czy pokrycie kosztów relokacji. Scania zadeklarowała również pomóc odchodzącym pracownikom w znalezieniu zatrudnienia. Jesienią spółka zorganizowała w Słupsku targi pracy, gdzie swoją ofertę przedstawiło blisko 50 firm.

- Zaprosiliśmy głównie firmy produkcyjne z różnych branż, które są zainteresowane przejęciem pracowników Scanii, którzy najbliższych miesiącach będą musieli pożegnać się z zakładem. Są to głównie firmy z regionu, ale nie tylko bo mamy firmy z południa Polski, a nawet firmy zagranicy, nasze jednostki Scanii z Francji i ze Szwajcarii. Oferty są takie, że praktycznie, kończąc pracę w Scanii na drugi dzień można rozpocząć pracę w innej firmie. Wierzymy więc, że nasi pracownicy znajdą zatrudnienie i zostaną docenieni w innych firmach – mówił podczas targów Maciej Kornas, koordynator ds. komunikacji w Scania Production Słupsk.

Otwarci na przyjęcie pracowników ze Scanii są chociażby takie firmy, jak Markos, Pomorzanka, ale również PKS Słupsk.

Mimo trwającego procesu wygaszania działalności fabryki autobusów w Słupsku, spółka poinformowała w mediach społecznościowych, że 2023 rok był dla niej rekordowy pod względem wyników.

- Wyniki produkcji i jakości w 2023 roku były najlepsze w historii spółki. W tym roku po raz pierwszy w historii koncernu w słupskiej fabryce powstał prototyp autobusu. Ma to ogromne znaczenie dla przyszłości Scania Production Słupsk, która zostaje przy produkcji podwozi, bo pozwoli to na rozwój nowego, elektrycznego podwozia, a jak wiadomo, elektromobilność jest obecnym światowym trendem – napisała Scania Production Słupsk.

Przypomnijmy, że firma nie znika całkowicie z regionu słupskiego. Nadal będzie działał zakład produkujący podwozia typu K w Kobylnicy. Tam zatrudnionych jest około 200 pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W słupskiej Scanii zmontowano ostatni autobus. Koncern wygasza produkcję w Słupsku. Pracowników czekają zwolnienia - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto