Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wracają protesty przeciwko budowie tarczy USA w podsłupskim Redzikowie

Redakcja
Systemy amerykańskiej tarczy USA mają zacząć funkcjonować w podsłupskim Redzikowie od 2018 roku.
Systemy amerykańskiej tarczy USA mają zacząć funkcjonować w podsłupskim Redzikowie od 2018 roku.
Stowarzyszenie Przyjaciół Słupska i Regionu napisało do Donalda Tuska, premiera RP protest przeciwko budowie w podsłupskim Redzikowie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej (BMDS).

Kopia pisma trafiła również do Prezydenta RP, Senatu i Sejmu oraz ministrów odpowiedzialnych w Polsce za obronność.

Poniżej pełna treść protestu wysłana do premiera Tuska.

"Szanowny Panie Premierze,
jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkańcy powiatu Słupskiego APELUJEMY (!) do Pana o natychmiastową interwencję i działania mające na celu zaproponowanie innej lokalizacji pod budowę tarczy antyrakietowej. Lokalizacja ta powinna znajdować się w znacznej odległości od aglomeracji miejskich.

Uzasadnienie:
W latach kiedy tarcza antyrakietowa była planowana nie wisiało nad nami widmo ewentualnego konfliktu zbrojnego. Nikt wtedy o tym nie myślał, bo nikomu nawet nie przychodziło to do głowy. Obecnie nasze stosunki z Rosją z powodu sytuacji na Ukrainie są bardzo napięte. To zmieniło całkowicie perspektywę w sferze obrony narodowej. Pomińmy chwilowo fakt, że tarcza antyrakietowa to inwestycja obronna Stanów Zjednoczonych i to właśnie ich ma bronić.

Tarcza antyrakietowa w Polsce to realne zagrożenie terrorystyczne, na które wpływa położenie geopolityczne, wyznawany system wartości chrześcijańskich przez społeczeństwo, bliskie stosunki z USA i aktywny udział w akcjach militarnych przeciw ,,terroryzmowi światowemu’’. Zagrożenia wynikają również ze strony rosyjskiej i jej napiętych stosunków z zachodem po aneksji Krymu i próbach destabilizacji Ukrainy. W opracowanej w 2013r. przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ,,Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej’’ zostały założone błędne tezy. Stwierdzono, iż zagrożenie konfliktu we wschodniej części Europy jest bardzo mało prawdopodobne. Bagatelizowane było również zagrożenie ze strony Rosji.

Jednym z kryteriów bezpieczeństwa podczas wyboru miejsca pod tarczę miała być niska gęstość zaludnienia owego terenu. Przypomnijmy, że gęstość zaludnienia w Słupsku to 2177/1 km2 (GUS 31.08.2012r.). Gęstość ta do najniższych nie należy(!). Miasto Słupsk to tylko 4315 ha powierzchni. Redzikowo znajduje się w bezpośredniej granicy ze Słupskiem.

Jeden z elementów całego systemu BMD, który ma stanąć w Redzikowie to komponent lądowy Ground-Based Midcourse Defense (naziemna obrona przeciw pociskom balistycznym w środkowej fazie lotu), wyposażony w Ground-Based Interceptors (pociski przechwytujące bazowania naziemnego). Całą bazę otaczać ma 1,5 km pas bezpieczeństwa, a obszar w promieniu 4,5 km znajdować się będzie pod ochroną systemów automatycznych (czujniki ruchu pod powierzchnią ziemi). Z pierwszych opracować projektowych wynikało, iż cywile nie będą mogli zbliżyć się na odległość 14 km od wyrzutni. Jak to przekłada się do miejskich zabudowań, które znajdują się w odległości około 4 km od centrum bazy? Czy mieszkańcy zostaną przesiedleni? Jeśli nie, to czemu Państwo Polskie naraża ich życie na niebezpieczeństwo?!

Nikt z mieszkańcami Słupska i regionu słupskiego nie przedyskutował lokalizacji tarczy antyrakietowej!

Tarcza antyrakietowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Ewentualny konflikt zbrojny i atak sił zbrojnych wschodu skupi się m.in. na próbach zniszczenia tarczy antyrakietowej. Podkreślamy raz jeszcze, że tarcza znajdować się będzie w bezpośredniej granicy ze Słupskiem (miastem około 90 tys. mieszkańców). Tarcza powinna zostać ulokowana z dala od aglomeracji miejskich.

Spójrzmy na skutki gospodarcze jakie tarcza antyrakietowa (nie nasza!) przyniesie do naszego regionu.

Zagrożenia wynikające z ulokowania tarczy w Redzikowie wpłyną na obniżenie wartości nieruchomości znajdujących się w okolicy tarczy. Umieszczenie tarczy wpłynie na spadek atrakcyjności lokalnych terenów inwestycyjnych, które i teraz do rozchwytywanych nie należą, ze względu na słabe zaplecze infrastrukturalne (kolejny problem do rozwiązania!). Każda ewentualna destabilizacja, czy to o charakterze politycznym, czy zbrojnym odstrasza inwestorów krajowych jak i zagranicznych. Inwestorzy zrezygnują z inwestowania kapitału w regionie o podwyższonym ryzyku ataku militarnego. Odbije się to również negatywnie na walorach turystycznych. Region słupski jest mocno pokrzywdzony w dzieleniu środków europejskich i krajowych na inwestycje infrastrukturalne, oświatowe, kulturalne. Jesteśmy marginalizowani w woj. Pomorskim przez Trójmiejskie władze wojewódzkie.
W związku z wymienionymi zagrożeniami dla naszego regionu Rząd powinien w szybkim tempie zaplanować i zaproponować inną lokalizację pod tarczę, odległą od tak dużego skupiska ludzi (póki prace budowlane nie zostały jeszcze wdrożone na szerszą skalę).

Informujemy, iż nasze Stowarzyszenie liczące ponad 400 członków podjęło się już pierwszych działań w celu oprotestowania budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Chcemy, aby mieszkańcy regionu wypowiedzieli się czy budowa tarczy właśnie w tym miejscu jest właściwa. Nasi działacze organizują współpracę z mediami i punkty zbioru informacji od mieszkańców. Pierwsze podpisy na liście protestacyjnej już się znalazły. Zaapelowaliśmy również do organizacji pozarządowych o wsparcie.

Zwracamy się więc do Pana Premiera o współpracę i podjęcie działań, aby wypracować sensowne rozwiązanie problemu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Słupska i Regionu
Wiesław Śledź- Prezes"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto