Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz wizualizację nowych spichlerzy przejętych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku [WIDEO]

Redakcja
fot. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Marszałek Województwa Pomorskiego przekazał Marzenie Mazur, nowej dyrektorce Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku akty własności dwóch spichlerzy znajdujących się przy ul. Szarych Szeregów, z przeznaczeniem na rozbudowę głównej siedziby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Obecnie trwają już prace nad zagospodarowaniem spichlerzy.
Od wielu lat w słupskiej siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego odczuwalny jest brak miejsca na sale wystawowe, sale edukacyjne i na magazyny - ostatni budynek został tu oddany do użytku pod koniec ubiegłego wieku.
W formie wystaw stałych nie możemy zatem udostępnić publiczności szeregu interesujących dzieł; trzeba pamiętać, że ważne jest w tym kontekście kontakt widza z oryginalnym przedmiotem, a nie z jego wersją reprodukcyjną. Dlatego od kilkunastu lat bezskutecznie starano się się o pozyskanie dodatkowego budynku lub budynków.

Obecnie pojawiły się realne szanse na zmianę tej sytuacji. W grudniu 2012 roku muzeum przejęło od Województwa Pomorskiego, na podstawie umowy użyczenia Nr 46/UM/DMW/2012/D, nieruchomość położoną w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów nr 12, w skład której wchodzą trzy działki o łącznej powierzchni 6.062 m2. Są tam zlokalizowane dwa budynki dawnych spichlerzy:

pięciokondygnacyjny (z poddaszem), o pow. 3.167m2, z czasów napoleońskich /1804-1811/, wpisany pod poz. A-146/418/K do rejestru zabytków prowadzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku; dalej zwany Białym Spichlerzem;
czterokondygnacyjny, o pow. 1.466m2, z 1900 roku (obecnie poddany procedurze wpisania do rejestru zabytków), dalej zwany Czerwonym Spichlerzem.
Nieruchomość położona jest vis á vis zespołu zamkowego, po drugiej stronie rzeki.

Oba spichlerze planujemy przeznaczyć na działalność merytoryczną, z uwzględnieniem nowoczesnych form prezentacji przekraczających tradycyjny ścisły podział na część muzeum dostępną dla publiczności i część dostępną dla pracowników. W budynkach znajdą się sale wystaw stałych i czasowych, magazyny otwarte z gabinetami, studiola, sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, biblioteka z czytelnią, pokoje gościnne. Na terenie wydzielona zostanie strefa wyłączona z ruchu kołowego, przeznaczona na wystawy plenerowe, plac zabaw, letnią kawiarnię.

Zrozumiałe, że wraz z upublicznieniem informacji o planach muzeum wzrosły nadzieje i oczekiwania społeczeństwa względem rewitalizacji części prawobrzeżnego Słupska.

Pojawiła się już nawet wizualizacja nowych spichlerzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto