MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej trafią kolejne eksponaty ze Słupska - będą to lalki z Tęczy oraz starodruki z Akademii Pomorskiej

Kinga Siwiec
archiwum
Wirtualne Muzeum Lalkarstwa zostanie wzbogacone o kolejnych 100 eksponatów. Prace nad umieszczeniem kolejnych lalek w wirtualnej przestrzeni już się rozpoczęły. W zasobach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej znajdą się też starodruki z Akademii Pomorskiej.

Poszerzenie zbiorów Wirtualnego Muzeum Lalkarstwa jest możliwe dzięki projektowi „Od starodruku do wirtualnego muzeum”, który jest projektem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Biblioteka współpracuje tutaj z Teatrem Lalki Tęcza oraz Akademią Pomorską i dzięki temu kolejne eksponaty ze Słupska trafią do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej.
- Projekt „Od starodruku do wirtualnego muzeum lalek” realizowany jest przy współpracy z Teatrem Lalki Tęcza oraz Akademią Pomorską. Do wirtualnych zasobów Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej trafi 100 lalek należących do słupskiego teatru lalki oraz 70 starodruków z zasobów Akademii Pomorskiej – mówi Sławomir Żabicki z działu informacji regionalnej i bibliograficznej słupskiej biblioteki. - Jeśli chodzi o starodruki, to różnorodność jest ogromna – są to publikacje, które ukazały się między 1500 a 1800 rokiem. Część z nich spisana została po niemiecku, część w języku łacińskim, ale są też takie, które powstały w języku polskim.

W piątek (28 lutego) uczniowie V LO w Słupsku wystawili sztukę poświęconą "Ince". Spektakl był hołdem oddanym pamięci Żołnierzom Wyklętym.

Uczniowie V LO w Słupsku wystawili spektakl o "Ince" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Choć starodruki należące do Akademii pomorskiej będą nie lada gratką dla koneserów, to największe emocje wzbudza powiększenie zasobów Wirtualnego Muzeum Lalkarstwa, w którym już teraz znajduje się 200 lalek z Teatru Tęcza. W tym roku trafi tam kolejnych 100.
- Okazuje się, że życie lalki teatralnej jest dość smutne, gdyż zostaje ona stworzona na potrzeby spektaklu, później ma swoje przysłowiowe pięć minut na scenie, a po wszystkim trafia ona na jakiś magazyn, gdzie nie jest już nikomu potrzebna. Digitalizując zbiory Tęczy staramy się ocalić te lalki od zapomnienia – mówi Sławomir Żabicki. - Projekt będziemy realizować do końca roku, jednak pierwsze z tych stu lalek wzbogacą zbiory Wirtualnego Muzeum Lalkarstwa prawdopodobnie już w czerwcu lub lipcu.

CZYTAJ TEŻ

A prace nad zdigitalizowaniem zbiorów rozpoczynają się już teraz, bo sam proces zajmuje sporo czasu i podzielony jest na kilka etapów.
- Najpierw musimy zrobić zdjęcia lalki z każdej strony, aby internauci mogli ją później obejrzeć w prezentacji 360 stopni. Takie obfotografowanie eksponatu zajmuje około 3-3,5 godziny. Później przychodzi czas na postprodukcję zdjęć – a to są kolejne 2 godziny. Następnie przychodzi etap wprowadzenia eksponatów do systemu. Co ciekawe, musimy to zrobić spełniając „standardy digitalizacji materiałów archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych.” Oznacza to, że materiał, który zostanie udostępniony odwiedzającym wirtualne muzeum będzie w dużo, dużo lepszej jakości niż to, co spotykamy na co dzień w internecie. Krótko mówiąc – zbiory będą wywoływać efekt „wow” - zapowiada Sławomir Żabicki.

Brzmi to obiecująco, choć na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Tymczasem, jeśli jeszcze wirtualnego muzeum nie odwiedzaliśmy lub chcemy sobie odświeżyć tę wycieczkę po sieci, możemy odwiedzić Bałtycką Bibliotekę Cyfrową, gdzie znajdziemy galerię zdjęć pacynek, które brały udział w spektaklach słupskiego teatru. Galerie podzielone są według nazwisk scenografów, którzy tworzyli dla Tęczy. Najstarsza ze zdigitalizowanych lalek, którą można zobaczyć w wirtualnym muzeum pochodzi z 1966 roku. Zwiedzanie Wirtualnego Muzeum Lalkarstwa rozpoczniemy na stronie http://teatrlalkitecza.pl/wirtualne-muzeum-lalkarstwa-kolekcji-baltyckiej-biblioteki-cyfrowej

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Zobacz też: Teatr Lalki "Tęcza" ma nowego dyrektora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto