Wieniec dożynkowy. Jakie są wymagania by wziąć udział w konkursie?
Termin zgłaszania swojej kandydatury upływa 4 września 2023 r. Chętni muszą jednak pamiętać o kilku zasadach podczas tworzenia ozdoby:
- Wieniec, mający formę korony, nie powinien przekraczać rozmiarów, czyli wysokości do 180 cm, a także szerokości w podstawie oraz średnicy na całej wysokości wieńca do 150 cm.
- Do wykonania wieńca mogą być użyte zboża, płody rolne, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w województwie pomorskim.
- Wieniec nie może być wykonany z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i swoim wyglądem nie powinien budzić negatywnych skojarzeń, w tym obrażać uczuć religijnych i poczucia moralności.
- Konstrukcja wieńców powinna umożliwiać ich przenoszenie w czasie Ceremoniału dożynkowego 10 września 2023 r.
W konkursie organizowanym przez samorząd województwa pomorskiego startują rolnicy z całego województwa. Wydarzenie ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego.
– Konkurs na wieniec dożynkowy to wieloletnia tradycja. Ten najpiękniejszy wybierany jest podczas wojewódzkiego Święta Plonów, które w tym roku odbędzie się w Szemudzie. podczas tworzenia wieńca należy pamiętać, żeby używać naturalnych materiałów. Mile widziane są kwiaty, zboża, płody rolne i rośliny uprawiane w naszym regionie, by na koniec był doskonałym podziękowaniem za plony, a także prośbą o urodzaj w następnym sezonie - mówi marszałek Mieczysław Struk.
Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Program dożynek wojewódzkich w Szemudzie 9-10.09.2023


NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?