Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O rozwoju Kaszub i Kociewa. I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy – "Rozwój Pomorza" już w sobotę 22 lipca!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
od 16 lat
I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy – Rozwój Pomorza odbędzie się 22 lipca, w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Gościem honorowym wydarzenia będzie Mateusz Morawiecki, premier RP oraz Marcin Horała, sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas całego dnia wypełnionego dyskusjami uczestnicy kongresu wskażą, jakie wyzwania inwestycyjne stoją przed Pomorzem. Specyfika Kaszub i Kociewia łączy przywiązanie do tradycji i własnej tożsamości z etosem pracy, gospodarności i przedsiębiorczości. To właśnie o tym, jak skonstruowane może być wsparcie rządowe dla naszych małych ojczyzn, usłyszymy w sobotę. Paneliści poruszą też tematy jakości życia i usług społecznych.

Dyskusje będą się również skupiać na perspektywach, które otwierają się przed naszym regionem. A to m.in. wielkie rządowe inwestycje drogowe takie jak zrealizowana Trasa Kaszubska, budowana Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta i S6 w pełnym przebiegu do Szczecina czy inwestycje kolejowe w modernizacje linii 201 i 202, programy portowe, dzięki którym stale zwiększane są możliwości przeładunkowe oraz zaczynający się wielki program inwestycyjny energetyki: budowa elektrowni jądrowych i morskich farm wiatrowych.

Tradycja i dynamiczny rozwój

- To szczególny region, który pokazuje, że przywiązanie do tradycyjnych wartości, tradycyjnej tożsamości można łączyć z dynamicznym rozwojem - mówił Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poseł na Sejm RP. - To tutaj rejestrowanych jest mnóstwo firm, to tutaj praktycznie nie ma bezrobocia i tutaj również mamy biegun wzrostu demograficznego. W gminach, np. w powiecie kartuskim i kościerskim nie mamy tego problemu, który już niestety występuje w całej Polsce. Tu jest wzrost demograficzny, tu jest więcej dzieci, ale to powoduje również problemy dobrego gatunku. Potrzeba coraz więcej szkół, potrzeba coraz więcej sal gimnastycznych, przedszkoli i tego wszystkiego, co związane jest z szeroko pojętym obszarem edukacji. I z pomocą wkroczył tutaj polski rząd.

Ogromny, realizowany obecnie program rozwojowy, porównywalny ze skalą inwestycji w Chinach i tzw. Dalekowschodnich Tygrysów, powoduje, że na Kaszubach i Kociewiu mamy do czynienia z prawdziwym boomem inwestycyjnym, który codziennie podnosi jakość życia mieszkańców naszego regionu. Łączy się on z zaangażowaniem w zrównoważony rozwój - uruchamiane zostają kolejne programy wsparcia dla inwestycji lokalnych, które powodują, że w pomorskich gminach i powiatach toczą się setki budów. Gośćmi honorowymi Kongresu będą: Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

Jednym z takich narzędzi wsparcia rządowego dla samorządów jest Program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, którego budżet wynosi 1,67 mld euro, z czego 1,25 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i prawie 420 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie wymienia się m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań cyfrowych w administracji publicznej i biznesie, zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego, a także dalszy rozwój połączeń drogowych i kolejowych. Duży nacisk zostanie położony na dążenie do neutralności klimatycznej oraz przekształcenie naszego regionu w krajowego lidera produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych. W sferze społecznej zakres planowanych działań skupi się na zwiększaniu dostępu do wysokiej jakości edukacji, poprawie warunków rozwoju zawodowego pracujących i poszukujących pracy mieszkańców Pomorza oraz wsparciu osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Ogromne wsparcie

Ponadto województwo pomorskie otrzymało z budżetu państwa ponad 301 mln zł na część wkładu krajowego w ramach projektów realizowanych właśnie z tego programu.

- Z programów rządowych województwo pomorskie otrzymało już 4,8 miliarda złotych - mówił niedawno Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Inwestycje dofinansowywane są na poziomie 50 – 98 proc. Reszta to wkład własny, 20 – 15 proc. wkładu własnego stanowiło wyzwanie dla wielu samorządów, dlatego to dla nas bardzo dobra wiadomość, 300 milionów złotych, które otrzymało nasze województwo, będzie ogromnym wsparciem. W uproszczeniu, oznacza to o kilka procent mniej wkładu własnego w każdym projekcie.

Środki przeznaczone na realizację projektów z obszarów przedsiębiorczości, energetyki, klimatu, środowiska, mobilności miejskiej i transportu, infrastruktury edukacyjnej, społecznej i zdrowotnej oraz na kulturę i turystykę.

- Ta perspektywa jest rekordowa. Środki wymagają jednak wkładu własnego, stąd decyzja rządu by przekazać dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na wkład własny. Na Pomorze wpłynie ekstra ponad 300 mln złotych dla podmiotów, które będą chciały korzystać z funduszy europejskich – powiedział wiceminister Marcin Horała.

Nie tylko Czyste Powietrze

Trzeba też zauważyć, że dynamiczny rozwój Pomorza odbywa się z poszanowaniem środowiska, co doceniają też turyści licznie odwiedzający nasz region.

- W tym roku obchodzimy 30 lat działalności. Od początku naszego istnienia dbaliśmy o ludzi i środowisko – podkreśla Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Przez lata dofinansowaliśmy wiele projektów, których celem była ochrona powietrza. Naszym flagowym programem jest Czyste Powietrze. Dzięki niemu w naszym regionie zlikwidowanych zostało prawie 19 000 kopciuchów! To duży sukces. Mamy też i inne programy, których celem jest poprawa jakości powietrza w województwie pomorskim. To Ciepłe Mieszkanie, Agroenergia, Brodziec, czy niedawno ogłoszone Bielik i Remiz.

W Ciepłym Mieszkaniu zakończył się właśnie pierwszy nabór.

- Jesteśmy na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby złożonych wniosków przez gminy. Do 57 pomorskich gmin trafi 81,5 mln zł dofinansowania. To środki na wymianę kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych – mówi Szymon Gajda. - Poza tym jest także program Remiz, czyli wsparcie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych. Program adresowany jest do pomorskich samorządów, spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorców. Podmioty te mogą uzyskać dofinansowanie na termomodernizację, wymianę źródeł ciepła oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych. Agroenergia to z kolei program skierowany do pomorskich rolników. Padł u nas milion. Tyle wypłaciliśmy na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Rocznie emisja dwutlenku węgla obniży się o tysiąc ton. Dzięki naszym działaniom zmienia się województwo pomorskie. Znika azbest, pojawiają się nowoczesne źródła ciepła, coraz więcej osób inwestuje w odnawialne źródła energii. Powstają mikroinstalacje retencyjne. Ogromne zmiany następują w gospodarce wodno-ściekowej. Szkolimy i edukujemy przedstawicieli pomorskich samorządów.

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy – "Rozwój Pomorza"

  • I. Inwestycje strategiczne - rozwój Pomorza.

Jakie są najważniejsze inwestycje rządowe kreujące rozwój regionu? Drogi, koleje, elektrownia jądrowa, morskie farmy wiatrowe, inwestycje portowe? Jak mogą z nich korzystać samorządy? Jak się wpisują w rozwój społeczności lokalnych?

Moderator: Tomasz Rakowski

Uczestnicy: minister Marcin Horała, Kazimierz Koralewski, wiceprezes zarządu portu w Gdyni, Adam Kłos, pełnomocnik zarządu portu w Gdańsku, Jarosław Białk, starosta pucki, Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni oraz dyrektor Markowski z GDDKiA w Gdańsku.

  • II. Inwestycje w samorządach finansowane ze środków budżetu państwa i środków europejskich.

Po jakie środki mogą sięgać samorządy dla finansowania swoich inwestycji? Który z programów jest najlepiej zorganizowany? Jakie zasady powinny obowiązywać w przyszłych edycjach? Które potrzeby zostały zaspokojone, w które są teraz najpilniejsze?

Moderator: Jacek Pauli, burmistrz Skarszew.

Uczestnicy: minister Sebastian Skuza, wojewoda Dariusz Drelich, wójt Nowej Karczmy Andrzej Pollak, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego.

III. Jakość życia, usługi społeczne.

Jak dbać o ochronę środowiska w wymiarze lokalnym? Jakie wyzwania stoją przed jednostkami samorządu jako organami prowadzącymi placówki oświaty? Jak w wymiarze lokalnym wspierać rodziny? Jak wspierać powiatowe szpitale i placówki ochrony zdrowia?

Moderator: poseł Kazimierz Smoliński.

Uczestnicy: Prezes WFOŚ Szymon Gajda, radna sejmiku wojewódzkiego Sylwia Leyk, burmistrz Brus Witold Ossowski, burmistrz Gniewu Maciej Czarnecki. Partnerem Kaszubsko – Kociewskiego Kongresu Samorządowego jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Port Gdynia, Port Gdańsk, WFOŚiGW w Gdańsku oraz Polskie Elektrownie Jądrowe (PPEJ).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto