MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od kiedy można rozliczyć PIT w 2024 r.? Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT? Rozpoczyna się okres rozliczeń za 2023 rok

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Okres składania zeznań podatkowych za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024 roku.
Okres składania zeznań podatkowych za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024 roku. pixabay.com, AGW/canva
Jeśli zastanawiasz się, od kiedy można rozliczyć PIT 2024, to właśnie zaczyna się okres składania zeznań podatkowych. W przypadku pracodawców ci mają mniej czasu, by przekazać PIT-11 pracownikom, niż podatnicy na złożenie zeznań. Tak jak w poprzednich latach, PIT za 2023 rok nawet bez naszej ingerencji zostanie złożony automatycznie, jeśli nie wprowadzimy zmian w zeznaniu przygotowanym przez Urząd Skarbowy. Warto jednak sprawdzić poprawność naszego PIT-37 lub innego i dodać odliczenia, jeśli nam przysługują.

Spis treści

Bez względu na to, czy jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę, czy uzyskujesz dochody z umowy zlecenia lub o dzieło, dochody z najmu, zagranicy, praw autorskich, działalności nierejestrowanej albo jesteś nianią – obowiązuje cię ten sam termin rozliczenia podatków.

Od kiedy można rozliczyć PIT w 2024 roku? Terminy

Zakończyły się przygotowania do rozliczeń podatków za 2023 rok. Jak komunikowało Ministerstwo Finansów, od 2 do 14 lutego 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi akcję zasilania usługi Twój e-PIT informacjami z deklaracji PIT przekazanych przez pracodawców.

Na podstawie tych danych w serwisie Twój e-PIT pojawi się kilkadziesiąt milionów wstępnie przygotowanych deklaracji.

Od czwartku 15 lutego 2024 r. można złożyć zeznanie podatkowe za 2023 rok. Najczęściej wybieranym formularzem jest PIT-37. Sami uzupełniamy rubryki kwotami wykazanymi w PIT-11 oraz PIT-R. Możemy też skorzystać z formularza przygotowanego przez urząd skarbowy.

Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. To stały termin obowiązujący w stosunku do roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, wówczas ostatnim dniem na rozliczenie PIT-u jest pierwszy dzień roboczy po dniu lub dniach wolnych. Tak było w poprzednim roku i termin mijał 2 maja 2023.

Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT pracownikowi?

Pracodawca na przekazanie PIT-11 za 2023 rok pracownikowi ma czas do końca lutego 2024 roku. Może dostarczyć nam PIT do rąk własnych – osobiście lub pocztą, a także elektronicznie.

Pracodawca w naszym imieniu oblicza, a następnie odprowadza podatek na konto organu podatkowego, czyli to pracodawca jest płatnikiem podatku dochodowego. Przekazywany przez pracodawcę PIT jest deklaracją mówiącą o naszych dochodach i przekazanych do urzędu skarbowego zaliczkach.

Zdecydowanie wcześniej, ponieważ do 31 stycznia pracodawca ma obowiązek przekazać PIT-11 pracownika do urzędu skarbowego.

Gdzie PIT 2023 można rozliczyć online?

Zeznanie można złożyć w 2 formach: papierowej i coraz popularniejszej elektronicznej.

Zeznanie w formie papierowej można zanieść do urzędu skarbowego lub przesłać je do urzędu pocztą, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, podpowiada resort finansów. Zeznanie powinno być nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (czyli Poczty Polskiej) przed upływem terminu na złożenie zeznania.

Z roku na rok coraz więcej osób rozlicza się online. Jest to najprostszy sposób i tym, łatwiejszy, że wystarczy zaakceptować formularz przygotowany przez skarbówkę. Możemy oczywiście wprowadzić zmiany, dodać odliczenia. Zeznanie w formie elektronicznej złożymy:

  • przez e-Deklaracje,
  • w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.

-W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20% deklaracji podatnicy złożyli papierowo - przekazał 14 lutego podczas konferencji prasowej Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Jak zalogować się do e-PIT?

Możesz się zalogować na 3 sposoby:

  • login.gov.pl – Profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna
  • Aplikacja mObywatel – Aplikacja mobilna do logowania
  • Dane autoryzujące – PESEL lub NIP i kwoty przychodu

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów uprzedza, że usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Można przekazać 1,5 proc. Pamiętaj o odliczeniach w PIT

Od 2023 roku można odliczyć i przekazać organizacjom pożytku publicznego nie 1 a 1,5 proc. podatku. W 2023 r. Polacy przekazali z tytułu 1,5% podatku dochodowego 1 mld 530 mln zł. złotych, co jest rekordem. Swoje wsparcie przekazało 12,7 mln podatników.
Przeciętna kwota 1,5% wyniosła 121 zł, podało Ministerstwo Finansów w październiku 2023 r.

Nie zostawiaj PIT-u do automatycznego rozliczenia, jeśli masz prawo do odliczeń. Ulga termomodernizacyjna czy rehabilitacyjna to tylko niektóre z możliwości. Stracisz część pieniędzy z możliwego zwrotu, jeśli nie dodasz ulg w zeznaniu podatkowym.

Nowości w rozliczeniach PIT od 2024 roku

Jak przekazało Ministerstwo Finansów, w 2024 roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.

W usłudze Twój e-PIT znajdą się 3 nowości:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od kiedy można rozliczyć PIT w 2024 r.? Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT? Rozpoczyna się okres rozliczeń za 2023 rok - Strefa Biznesu

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto