MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od teraz zarabiasz już tylko na siebie! Za nami Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku później niż zwykle

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Dzień Wolności Podatkowej to czas, w którym przestajemy spłacać długi wobec państwa.
Dzień Wolności Podatkowej to czas, w którym przestajemy spłacać długi wobec państwa. 123rf.com/andreypopov
Data 21 czerwca kojarzy się nam wszystkim z pierwszym dniem astronomicznego lata. W tym roku to także inny wyjątkowy dzień. Centrum im. Adama Smitha na konferencji prasowej podało, że od dzisiaj "pracujemy tylko dla siebie".

Spis treści

Dzień Wolności Podatkowej

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha od lat wyliczają dla nas dzień, w którym każdy polski podatnik kończy spłacanie swojego długu wobec państwa i zaczyna pracę wyłącznie na własny rachunek. W 2023 roku Dniem Wolności Podatkowej stał się 21 czerwca.

W tym roku na opłacenie wszelkich podatków, składek i danin, które obowiązkowo każdy z nas odprowadza do państwa, pracowaliśmy łącznie przez 171 dni. To o 8 dni dłużej niż w 2022 roku, ale niemal tyle samo, ile w 2020 roku.

Historia 30 lat prowadzenia statystyk pokazuje, że jest to wynik mieszczący się w średniej. W połowie lat 90. dzień, w którym zaczynaliśmy pracę na siebie, przypadał dopiero na początku lipca, natomiast na kilka lat przed wybuchem pandemii Covid-19 Dzień Wolności Podatkowej świętowaliśmy już w pierwszych dniach czerwca, co oznacza, że znacznie krócej pracowaliśmy na państwo.

Centrum Smitha proponuje zmiany w systemie podatkowym

Na konferencji prasowej eksperci przedstawili swoje propozycje zmian w systemie podatkowym, które miałyby służyć wszystkim. Wśród nich znajdziemy m.in. postulat likwidacji podatku Belki (podatek od zysków kapitałowych), który według autorów raportu jest obecnie podatkiem od inflacji.

Centrum im. Adama Smitha proponuje także utrzymanie zwolnienia z ZUS dla mikroprzedsiębiorców oraz likwidację opodatkowania emerytur czy zasiłków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od teraz zarabiasz już tylko na siebie! Za nami Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku później niż zwykle - Strefa Biznesu

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto