Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oto niedziele handlowe w 2023 r. W te dni zrobisz zakupy w wakacje. Sprawdź, jakie jeszcze niedziele są handlowe w tym roku. LISTA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
O ile stanowiska biznesu nie trzeba tłumaczyć, to zdanie części pracowników może budzić zdumienie. Ci drudzy podkreślali m.in. że w niedziele pójdą do pracy, ale to oni muszą mieć przywilej swobodnego wybierania niedzielnych dyżurów i - przede wszystkim - zarabiać w takie dni wyższe stawki za każdą przepracowaną godzinę

Z kolei klienci tłumaczyli, że to właśnie w niedziele mogą swobodniej zrobić zakupy, na które nie mają czasu podczas pracującego tygodnia.
O ile stanowiska biznesu nie trzeba tłumaczyć, to zdanie części pracowników może budzić zdumienie. Ci drudzy podkreślali m.in. że w niedziele pójdą do pracy, ale to oni muszą mieć przywilej swobodnego wybierania niedzielnych dyżurów i - przede wszystkim - zarabiać w takie dni wyższe stawki za każdą przepracowaną godzinę Z kolei klienci tłumaczyli, że to właśnie w niedziele mogą swobodniej zrobić zakupy, na które nie mają czasu podczas pracującego tygodnia. 123rf
Handlowa niedziela w 2023 roku to rzadkość, bo ich liczba została mocno ograniczona. Kiedy zrobisz zakupy w niedzielę w 2023 roku? Okazji w ciągu całego roku będzie niewiele. Sprawdź - oto lista niedziel, gdy wszystkie sklepy będą otwarte.

Niedziela handlowa w 2023 roku. Oto lista niedziel, gdy wszystkie sklepy będą otwarte.

Liczba handlowych niedziel nie jest długa, a sklepy w Polsce nie mogą przyjmować klientów w każdy wolny weekend, bo zabraniają im tego przepisy. I dlatego w większość niedziel w 2023 roku sklepy będą nieczynne.

Listę niedziel handlowych ustalają przepisy, które weszły 10 stycznia 2018 roku, gdy zaczęła obowiązywać ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Od tego czasu opcja robienia zakupów w tym dniu zaczęła być ograniczana.

Najpierw można było otwierać sklepy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Rok później (2019) już tylko w jedną niedzielę, a w 2020 roku (i później) listę handlowych niedziel zaczęto rozszerzać i modyfikować.

UWAGA! W 2023 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał TYLKO w siedem niedziel. Reszta z nich jest niehandlowa, zatem w te dni większość dużych i sieciowych sklepów jest zamknięta.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 roku?

W 2023 roku przypada 7 niedziel handlowych. Generalnie niedziela z zakupami przypadnie raz na miesiąc, choć będą dwa wyjątki. To miesiące, gdy sklepy otwarte będą aż dwie niedziele w miesiącu. Ze względu na święta po dwie niedziele z handlem wypadają w kwietniu i grudniu.

ZOBACZ TEŻ: To możesz odliczyć od podatku. Sprawdź, co możesz zyskać i co wpisać do PIT po raz pierwszy. Tak zapłacisz niższe podatki

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi wysoka kara. Jej górna granica to 100 tys. złotych. Jeśli sklep uporczywie narusza przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.

Kto może otworzyć sklep, palcówkę w niehandlową niedzielę?

Istnieje też katalog 32 wykluczeń, który zezwala na otwarcie punktu, mimo obowiązującego zakazu. Obostrzenia nie obejmują m.in.

  • działalności pocztowej,
  • w zakładach karnych
  • w cukierni,
  • w lodziarni,
  • na stacji paliw płynnych,
  • w kwiaciarni,
  • w sklepach z prasą,
  • w kawiarni.

Gdy część sklepów zaczęła uruchamiać punkty pocztowe, by w ten sposób obejść przepisy, więc w lutym 2022 przepisy uszczelniono. Teraz w niehandlową niedzielę może być otwarty punkt, gdzie minimum 40 proc. przychodu na miesiąc generuje np. działalność pocztowa albo jakakolwiek inna, która znajduje się na liście branż wykluczonych.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Handlowe niedziele. Które sklepy i placówki będą zamknięte?

W 2023 roku będzie tylko siedem niedziel. Które to dokładnie dni? Kliknij galerię i sprawdź:

Trwa głosowanie...

Które niedziele powinny być handlowe?

dziennikbaltycki.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto