Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 firm działa już w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Redakcja
fot. H. Bierndgarski
Przedstawiciele Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podsumowali 2013 rok. To ich zdaniem dobry rok, a łącznie wydano już 102 pozwolenia na budowę. W najbliższym czasie powstanie tam 260 nowych miejsc pracy.

W grudniu 2013 roku Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która zarządza Słupską Strefą, wydała w imieniu Ministra Gospodarki kolejnych pięć zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a wśród nich zezwolenie o numerze 100. Jubileuszowe zezwolenie otrzymała firma AJ Fabryka Mebli Sp. z o.o. Szwedzi planują realizację kolejnego projektu inwestycyjnego w Redzikowie. Na rozwój swojej działalności zdecydowała się również firma „Hydro-Naval”, której wręczono zezwolenie o numerze 102. Spółka produkuje urządzenia dla sektora offshore i branży morskiej.
W 2013 roku wydano łącznie 14 zezwoleń na nowe inwestycje w strefie. Dotyczą one branży motoryzacyjnej, budowlanej, meblowej, metalowej, a także przetwórstwa spożywczego, usług magazynowania i transportu. Część z przedsiębiorców, którzy sprawdzili instrument strefy, jako dobre narzędzie rozwoju, zdecydowali się na re-inwestycje i planują poszerzyć swoją działalność oraz zwiększyć zatrudnienie.
Inwestorzy deklarują zainwestować w strefie łącznie 253 mln zł, a poziom zatrudnienia w tych firmach wyniesie blisko 1300 osób, w tym 260 to nowe miejsca pracy.
Nowe projekty inwestycyjne będą realizowane w Słupsku, Redzikowie, Koszalinie, Szczecinku i Wałczu.
Połowa planowanych nowych projektów inwestycyjnych o wartości 200 mln zł i deklarowanych 170 nowych miejscach pracy, zrealizowana będzie w regionie słupskim.
-Nowe inwestycje w strefie są efektem wydłużenia funkcjonowania stref ekonomicznych do 2026 roku oraz faktu, iż od połowy 2014 roku zmieniają się przepisy odnośnie pomocy regionalnej - wyjaśnia Mirosław Kamiński Prezes Zarządu PARR S.A. - Według nowych regulacji maksymalny poziom dofinansowania inwestycji w woj. pomorskim i zachodniopomorskim zostanie obniżony o 5%. Oznacza to, że w przypadku dużego przedsiębiorcy, poziom wsparcia spadnie z 40% do 35%, średniego z 50% do 45% a małego z 60% do 55%. Pierwsza połowa tego roku to „last minute” na uzyskanie zezwolenia na nową inwestycję z zachowaniem jeszcze starych korzystniejszych warunków.
Tymczasem już widać jak rozwijają się kolejne firmy strefowe w Słupsku i Redzikowie m.in. Leann, Kamir, Paula-Trans, Łosoś, Poldan-Net, Branq, Tritec, Euroledlighting. Część z nich można podejrzeć na panoramach sferycznych, nowym narzędziu promocyjnym dostępnym pod adresem www.pansfer.sse.slupsk.pl. Dzięki intuicyjnej aplikacji można odbyć wirtualny spacer z powietrza po strefie.
Z punktu widzenia własności kapitału w Słupskiej Strefie prym wiodą polscy i skandynawscy inwestorzy. Na czternaście pozyskanych w 2013 roku projektów, dwanaście reprezentuje kapitał polski.
W ostatnim okresie zaobserwowaliśmy również zwiększone zainteresowanie realizacją inwestycji na obszarze Pomorza przez inwestorów ze Skandynawii. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozyskaliśmy środki finansowe na promocję atrakcyjności inwestycyjnej woj. pomorskiego i regionu słupskiego w krajach skandynawskich i Niemczech. – dodaje Prezes Kamiński. - Dla pomorskich firm z sektora MŚP z branży energii odnawialnych, ICT oraz eko-technologii będziemy organizować misje gospodarcze do Dani, Norwegii, Szwecji oraz Niemiec.
Słupska SSE to łącznie 824 ha gruntów inwestycyjnych, zlokalizowanych w miastach i gminach województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego. Firmy, które zdecydowały sie na prowadzenie działalności w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej reprezentują różne branże, w tym m.in.: przetwórstwo drzewne (produkcja płyt melaminowanych, mebli oraz drzwi i okien), branża motoryzacyjna (produkcja szyb samochodowych, części samochodowych, cystern i autobusów), branża metalowa (produkcja zbiorników gazowych, wyrobów do użytku domowego, komponentów do systemów garderobianych, profili aluminiowych, dźwigów dla przemysłu offshore, grzejników i systemów grzewczych, usługi obróbki metali, produkcja łożysk do statków), branża budowlana (produkcja betonu i wyrobów betonowych), przetwórstwo spożywcze (produkcja konserw rybnych), przetwórstwo tworzyw sztucznych (produkcja okien i drzwi, kabin do dźwigów oraz lokomotyw), branża elektroniczna oraz usługi magazynowania i logistyki, poligrafia, branża tekstylna (produkcja flag i banerów reklamowych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto