Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera spektaklu "Opowiadanie króla Wysp Hebanowych" w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku [FOTO]

Redakcja
Premiera spektaklu "Opowiadanie króla Wysp Hebanowych" w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku
Premiera spektaklu "Opowiadanie króla Wysp Hebanowych" w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku fot. APR - SAS
W słupskim Teatrze Lalki Tęcza odbyło się premierowe przedstawienie spektaklu pod tytułem "Opowiadanie króla Wysp Hebanowych"

Przedstawienie oparte jest na zbiorze baśni Bolesława Leśmiana Klechdy sezamowe. To stamtąd pochodzą dwie historie użyte w inscenizacji. Pierwsze opowiadanie Rybak i geniusz ma swoją kontynuację w Opowiadaniu Króla Wysp Hebanowych .I tak powstaje całość treści, która zaciekawi niejednego Widza.

Bajka przeniesie nas w krainę pewnego króla, który opowiada o swoich barwnych losach Sułtanowi. A wszystko zaczyna się od historii Rybaka, który wyłowił z morza Dżinna uwięzionego w szkatułce. Ten ,w zamian za uwolnienie, zaproponował Rybakowi wielkie bogactwa, a żeby je uzyskać musi zanieść swemu Sułtanowi ryby z tajemniczego jeziora – co też uczynił. Jak się później okazało nie były to zwykłe ryby, lecz… kolorowe. Próbując rozwikłać zagadkę ofiarowanych ryb, Sułtan trafia do pałacu Króla Wysp Hebanowych. W dalszej części spektaklu poznamy historię, jaką ma do przekazania Król.

Ta niezwykła opowieść przekazuje pewne morały, które każde dziecko powinno poznać. Opowieść dedykowana jest wszystkim miłośnikom dobrej zabawy .Widz będzie z zainteresowaniem obserwować dzieje bohaterów i słuchać opowieści, w której zło jest ukarane, a nagrodzona jest dobroć, mądrość i wierność.

Scenografia przyciąga barwnością, gra aktorska bawi i uczy a oko przyciągają barwne, orientalne kostiumy oraz choreografia. To aktorzy kreują scenografię umiejętnie sterując przesuwanymi planszami i prezentując poszczególne miejsca akcji. W spektaklu przenikają się trzy plany- żywy, lalkowy i plan tzw. teatru czarnego.

Spektakl reżyseruje Irena Dragan - wieloletni dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, która niejednokrotnie sięgała po opowiadania z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana i przeprowadzała adaptacje twórczości.

W spektaklu wykorzystane zostały aforyzmy Aliszera Nawoi w przekładzie Leopolda Lewina z książki Aforyzmy ( Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1973 r.Spektakl reżyseruje Irena Dragan - wieloletni dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, która niejednokrotnie sięgała po opowiadania z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana i przeprowadzała adaptacje twórczości.

Opowiadanie króla Wysp Hebanowych jest przeniesieniem spektaklu z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto