Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki pt. Wielkie Pomorze. Wierzenia i religie

Katarzyna Kuniczuk
organizator
Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zaprasza na promocję książki pt. Wielkie Pomorze. Wierzenia i religie pod red. Daniela Kalinowskiego, 14 października 2015 r. o godz. 18.00 w czytelni głównej przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

Wielkie Pomorze. Wierzenia i religie - podstawowe założenia wieloletniego projektu badawczego pt. „Wielkie Pomorze” polegają na interdyscyplinarnych studiach dotyczących tożsamości kulturowej, terytorialnej i narodowej tego regionu, rozumianego jako historyczne krainy rozciągające się pomiędzy dolnym biegiem Wisły na wschodzie a rzeką Reknitz na zachodzie, pomiędzy wybrzeżem Bałtyku na północy a linią rzek Noteci i Warty oraz historycznymi granicami Brandenburgii i Meklemburgii na południu.

Po rozważeniu problematyki mitu przestrzeni Pomorza, kwestii tożsamości kulturowej oraz opisie najciekawszych ośrodków pomorskiej kultury artystycznej, przyszedł czas na analizy wierzeń i konfesji religijnej. Autorzy prezentowanej tutaj książki czynili to nie tylko odnosząc się do tradycji katolickiej i protestanckiej, ile i przy uwzględnieniu mniejszych liczebnie grup mennonitów czy śydów. Pojawiły się także dociekania dotyczące pomorskich kultów przedchrześcijańskich. Wszystkie wymieniane tutaj cele badawcze ukazują wieloaspektowe zjawiska rzeczywistości życia duchowego i religijnego Pomorza głównie za pomocą literatury polskiej, niemieckiej i kaszubskiej. Niejedyne to wszakże podejście, ponieważ problematykę naszą sytuujemy również w przestrzeni językoznawstwa czy muzyki.

Daniel Grzegorz Kalinowski (ur. 1969 r. w Sławnie) – filolog, nauczyciel akademicki związany z Akademią Pomorską w Słupsku. Studia polonistyczne zakończył w 1993 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku na podstawie pracy z zakresu aforystyki Franza Kafki. W 2001 r. ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim i uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 2008 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego . Wraz z nowym tytułem został profesorem nadzwyczajnym Akademii Pomorskiej w Słupsku. W kręgu jego zainteresowań znajdują się kultura i literatura buddyjska w Polsce, problemy literatury pomorskiej i kaszubskiej, motywy żydowskie w literaturze polskiej, antropologia literatury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto