Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku [ZDJĘCIA,WIDEO]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 16 lat
Słupska uczelnia po raz 55. zainaugurowała kolejny rok akademicki. Po raz pierwszy uroczystość zorganizowana została pod szyldem Uniwersytetu.

„Niechaj żyje Akademia, niech żyją profesorowie!” – wybrzmiało dziś na auli Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla studentów, ale również całej kadry akademickiej. Po raz pierwszy w historii bowiem, słupska uczelnia rozpoczęła nowy rok akademicki jako Uniwersytet. Jak zawsze jednak, na wydarzeniu nie brakowało znamienitych gości – parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, duchowieństwa, przedstawicieli partnerskich uczelni, instytucji, szkół, jak i samych studentów.

- Z optymizmem, bez żadnych ograniczeń weszliśmy w nowy uniwersytecki etap. Mamy ambicję stać się nowoczesnym, otwartym i ważnym ośrodkiem akademickim na mapie regionu, kraju i świata. Priorytetem rozwoju naszej uczelni pozostaje dalej zwiększanie potencjału badawczo-dydaktycznego, m.in. poprzez budowę i modernizację pracowni specjalistycznych, centrów badawczych, czy stacji terenowych. W ostatnich latach zwiększone wsparcie środków rządowych umożliwiło nam poprawę infrastruktury badawczej i dydaktycznej i przekazanie dodatkowych funduszy na działalność naukową – podkreślał rektor UP, Zbigniew Osadowski.

Rektor zaznaczył, że awans słupskiej uczelni to bodziec do jeszcze większego rozwoju badań naukowych i kierunków kształcenia. Wymienił działania, które w dużym stopniu przyczyniły się do utworzenia w Słupsku uniwersytetu.

- Możemy pochwalić się świetnie wyposażonymi pracowniami i centrami. Realizujemy coraz więcej dużych i ważnych dla gospodarki projektów w partnerstwie z wieloma uczelniami w kraju i za granicą. Szczycimy się, że mury naszej uczelni opuszczają świetnie przygotowani do konkurowania na wymagającym rynku pracy absolwenci. Tylko w tym roku wzbogaciliśmy naszą ofertę edukacyjną o nowe kierunki, takie jak obronność państwa, informatyka przemysłowa, czy pedagogika z interwencją kryzysową. Szkoła doktorska została rozszerzona o nowe dyscypliny – nauki prawne i nauki medyczne. To wszystko jest reakcją na potrzeby zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego, z którym ściśle współpracujemy – mówił Zbigniew Osadowski.

Rektor UP zapowiedział również, że uczelnia, reagując na potrzeby rynku pracy, ma zamiar otworzyć kierunki związane z energetyką jądrową i wiatrową. Uniwersytet coraz bardziej otwiera się również na studentów zza granicy. W tym roku przyjęto w sumie 250 obcokrajowców – z Ukrainy, Białorusi, ale też Armenii, Uzbekistanu, Kazachstanu, a nawet Japonii.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego była również okazją do wyróżnień dla naukowców. Odznaczeniami państwowymi z nadania prezydenta RP uhonorowano zasłużonych pracowników naukowych UP. Wraz z rektorem uczelni, medalami udekorował wyróżnionych wicewojewoda pomorski, Aleksander Jankowski.

- Niesienie krużganka oświaty to nie tylko praca, ale przede wszystkim służba. Służba wymagająca, ciężka, wymagająca przymiotów ducha tak rzadko spotykanych w naszym społeczeństwie. Wytrwanie w tej służbie, na rzecz narodu, na rzecz Ojczyzny, na rzecz poszerzania horyzontów wiedzy, szerzenia oświaty to coś, co wymaga najwyższej pochwały. Pochwały nie tylko podczas uroczystości, ale pochwały codziennej. Życzę nie tylko odznaczonym, ale całej kadrze akademickiej Uniwersytetu Pomorskiego, aby w tej misji, w tej służbie narodowej nigdy nie ustali – powiedział wicewojewoda.

Rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku rozpoczęło blisko 3500 studentów. Uczelnia przyjęła na studia podczas tegorocznej rekrutacji ponad 1500 osób. Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyły się kierunki medyczne i filologia angielska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku [ZDJĘCIA,WIDEO] - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto