MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z Miastka i okolicy. Hotele, rekreacja, zakłady pracy, życie codzienne

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z Miastka i okolicy. Wszystkie są opisane. Zobaczcie naszą fotogalerię.
Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z Miastka i okolicy. Wszystkie są opisane. Zobaczcie naszą fotogalerię. Archiwum
Prezentujemy ponad sto przedwojennych zdjęć i pocztówek z Miastka i okolicy. Wszystkie są opisane. Zobaczcie, jak wyglądały przedwojenne miasteckie hotele, jak i gdzie wypoczywano. Pokazujemy także kościoły i inne obiekty, które już nie istnieją. Zdjęcia i pocztówki są nie tylko z Miastka, ale także z okolicznych wsi.

Największym i najbardziej reprezentacyjnym przedwojennym hotelem w Miastku był Hotel Schegner

Znajdował się przy ówczesnej ulicy Bahnhofstrasse 1 (ul. Dworcowa), którą później nazwano Adolf Hitler Strasse. Po wojnie to ulica Armii Czerwonej i współcześnie Armii Krajowej. Hotel Schegner znajdował się przy miejskim rynku (to obecna okolica ronda przy kościele). Trudno ustalić dokładną datę jego budowy. Hotel jest widoczny na pocztówce z 1898 roku, a więc na pewno jest to XIX wiek. Początkowo Hotel Schegner miał dwie kondygnacje (parter i piętro). Później dobudowano kolejne piętro i użytkowe poddasze. Z książki adresowej z 1933 roku wynika, że jego właścicielem jest Frieda Schegner. Natomiast z zachowanego rachunku z 14 maja 1935 roku wynika, że właścicielkami są trzy siostry. Poza Friedą, Gertrud oraz Agathe. Wszystkie były niezamężne.

W latach 30. XX wieku wydano przewodnik "Miastko (Rummelsburg) i okolice". Podano w nim, że w hotelu znajduje się 50 łóżek i jest bieżąca woda. Ówcześnie ten hotel był jednym z większych w okręgu Pomorze. Nocleg kosztował 3 niemiecki marki, a śniadanie jedną markę i 10 fenigów. Na parterze hotelu bardzo często organizowano wystawy sztuki i wystawy związane z łowiectwem. Hotel miał dużą salę restauracyjną.

Zobacz także:

Hotel w tych czasach zatrudniał jednego kelnera, czterech uczniów, pomoc kuchenną, dwie pokojówki, dwie pomoce domowe, praczkę, księgową. Miał dwóch stałych gości - rezydentów. Jednym był kupiec, a drugim asesor sądowy. Dodajmy, że bardzo częstym gościem hotelu był światowej klasy niemiecki bokser Max Schmeling. Przed drugą wojną światową do dyspozycji hotelowych gości była dorożka, zamieniona w czasie wojną na dwukółkę. Hotel Schegner został zniszczony w ostatnich dniach drugiej wojny światowej.

Przedwojenna rekreacja w Miastku i okolicy

Przed 1939 roku ulubionym miejscem rekreacji ówczesnych mieszkańców był jezioro kamień i okoliczne trasy spacerowe. Przy jego brzegu zorganizowano miejskie kąpielisko (4 kilometry od Miastka) z pomostami dla kąpiących się i wędkarzy. Działała kawiarnia z tarasem. Były domki letniskowe, przebieralnie, niezliczona liczba ławek. Miejsce intensywnie reklamowano w wielu turystycznych prospektach. Jeszcze długo po wojnie, mieszkańcy mówili o jeziorze kamień "budki". Ponad 100 lat temu w tym rejonie był lasek-park podmiejski z trasami spacerowymi.

Więcej w naszej fotogalerii. Zdjęcia i pocztówki są opisane:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z Miastka i okolicy. Hotele, rekreacja, zakłady pracy, życie codzienne - Miastko Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto