Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie pt. "Wokół 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku"

Katarzyna Kuniczuk
gp24.pl
Miejska Biblioteka Publiczna – Klub Czarnego Krążka zaprasza na spotkanie pt. "Wokół 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku."

Wyjątkowymi gośćmi Klubu będą: prof. Andrzej Tatarski – pianista, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, Jan Popis - krytyk muzyczny, muzykolog, popularyzator muzyki, który spotkanie poprowadzi oraz gość niespodzianka, uczestnik „Estrady Młodych”.

Spotkanie odbędzie się 10 września (czwartek) 2015 r. o godz. 17.00, (wyjątkowo) w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.
Andrzej Tatarski ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. Vlado Perlemutera w Paryżu.
Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji. Uczestniczył w festiwalach muzycznych, m. in.: Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach. Jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i Łazienek.
W zróżnicowanym repertuarze solowym i kameralnym artysty, znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku, a także muzyka francuska. Dokonał szeregu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich m.in.: Andrzeja Cwojdzińskiego.
Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej (m.in. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie). Wykłada na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Ukraina, Czechy, Niemcy, USA, Turcja).
Andrzej Tatarski otrzymał szereg nagród i odznaczeń, w tym m.in.: Srebrny Medal na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Bordeaux we Francji, Medal Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - kolor srebrny.
Był kierownikiem Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi klasę fortepianu.

Jan Popis muzykolog, krytyk muzyczny, od 2000 roku kierownik artystyczny Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, producent oraz wydawca płyt CD z muzyką klasyczną, popularyzator muzyki. Jeden z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. Ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w muzyce fortepianowej.
Od 1974 pracował w Polskim Radiu, w redakcjach bądź działach muzyki klasycznej, gdzie prowadził autorskie programy, w tym słynne „Środy chopinowskie”. Od roku 1975 komentuje w Polskim Radiu oraz w TVP siedem kolejnych Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. F. Chopina. Stworzył wydawnictwo płytowe, którego kilkadziesiąt płyt CD było nominowanych, a kilkanaście otrzymało statuetkę FRYDERYK oraz nagrodę Totus Tuus. W 1998 roku podjął współpracę z Krystianem Zimermanem i z utworzoną przez niego Polish Festival Orchestra. Od ponad 10 lat współpracuje jako doradca z Rafałem Blechaczem. Jest dyrektorem artystyczno-programowym wydawnictwa fonograficznego MUZA Polskie Nagrania.
Za swą działalność otrzymał m.in. nagrodę - medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków dla Krytyka Muzycznego Roku, medal Gloria Artis, medal Pro Sinfoniki, medal Pro Arte im. Ignacego Jana Paderewskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto