MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za wypalanie traw możesz stracić dopłaty! ARiMR ostrzega przed konsekwencjami

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wypalanie traw jest zabronione! Grozi aresztem, wysoką grzywną, a także utratą dopłat.
Wypalanie traw jest zabronione! Grozi aresztem, wysoką grzywną, a także utratą dopłat. Edyta Łosińska-Okoniewska
Wypalanie traw ma tragiczne skutki dla przyrody i może sporo kosztować. Rolnikom grozi m.in. utrata dopłat. Okazuje się, że w ciągu kilku ostatnich lat pieniądze nie trafiły do sporej grupy gospodarzy, którzy wzniecali pożary na swojej ziemi.

Wypalanie traw to przede wszystkim dramat dla przyrody, jednak wciąż wiele osób zapomina, że uderza to także w portfele. Rolnicy, którzy wiosną myślą o tym, aby wzniecić pożar na swoim polu muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Grozi im nie tylko areszt czy wysoka grzywna, ale także cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

- Niektórzy sądzą, że wypalanie powoduje bujniejszy odrost traw, a to nieprawda - informuje rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wypalanie nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru staje się ona jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, lecz giną także zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarskich, a nawet śmierci ludzi.

Zakaz wypalania ma swoje umocowanie w prawie, a dokładniej w ustawie o ochronie przyrody. Osoby, które usuwają roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 zł.

Na tym jednak nie koniec, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo spowoduje zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, to można trafić do więzienia na 10 lat.

- Oprócz wspomnianych sankcji rolnikowi, któremu zostanie udowodnione uprawianie tego procederu a jest beneficjentem dopłat, mogą grozić konsekwencje ze strony ARiMR. Przepisy dotyczące wsparcia w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych odwołują się m.in. do zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska - dodaje rzecznik prasowy ARiMR. - W związku z czym nieprzestrzeganie zakazu wypalania powoduje redukcję dopłat, a w skrajnych przypadkach skutkuje zupełnym pozbawieniem rolników tych środków.

Jak wynika z danych w ciągu kilku ostatnich lat ARiMR obniżyła dopłaty 142 rolnikom, a 16 gospodarzy w ramach kary nie otrzymało spodziewanego dofinansowania w całości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto