MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2024. O takie wsparcie rolnicy będą mogli wnioskować już w marcu. Na liście zabraknie płatności dla małych gospodarstw?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy w dopłatach bezpośrednich 2024 przewiduje się duże zmiany?
Czy w dopłatach bezpośrednich 2024 przewiduje się duże zmiany? pixabay.com/Canva
Już 15 marca 2024 r. rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Wypłatami standardowo zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy przewidziano zmiany w płatnościach? Czy tak, jak rok temu, pojawi się płatność dla małych gospodarstw?

Spis treści

Nowa kampania wniosków już w marcu 2024

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 rolnicy po raz kolejny będą mogli starać się o płatności bezpośrednie i obszarowe. Obecnie ARiMR realizuje płatności końcowe z ubiegłego roku, w marcu zaczną się wypłaty ekoschematów, także w tym miesiącu ruszy nowy nabór wniosków.

Więcej o wypłatach dopłat bezpośrednich za 2023: Do kiedy jest czas na wypłaty dopłat bezpośrednich za 2023 rok? ARiMR wskazuje termin, a co z ekoschematami?

Płatność dla małych gospodarstw w tym roku się nie pojawi?

W 2023 roku nowością było nie tylko wprowadzenie wsparcia w postaci schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, ale także zastąpienie płatności bezpośrednich płatnością dla małych gospodarstw. Beneficjenci, na podstawie wniosku, mogli więc wybrać jedną formę dopłaty, rezygnując z płatności redystrybucyjnej, podstawowego wsparcia dochodów, płatności dla młodych rolników, płatności produkcyjnych oraz ekoschematów.

Jeśli rolnik, który stara się o płatność dla małych gospodarstw, we wniosku za bieżący rok ubiegał się też o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, wtedy poza wsparciem na powierzchnię gospodarstwa, otrzyma też pieniądze z pozostałych płatności, pisaliśmy rok temu na strefaagro.pl.

Według zapowiedzi ARiMR, w tegorocznej kampanii nie będzie większych zmian, ale płatność dla małych gospodarstw nie pojawi się na liście. Już rok temu przewidywano, że płatność ryczałtowa do hektara dla małych gospodarzy będzie jednoroczną formą dofinansowania. Od stycznia 2024 roku obowiązuje z kolei zmiana w zakresie normy GAEC 7.

Dopłaty bezpośrednie 2024. Oto lista

W 2024, według harmonogramu, w ramach płatności bezpośrednich będą obowiązywały:

  • płatność redystrybucyjna,
  • płatność dla młodych rolników,
  • podstawowe wsparcie dochodów,
  • wsparcie dochodów (produkcja zwierząt),
  • wsparcie dochodów (produkcja roślin),
  • ekoschematy.

Więcej o wypłatach ekoschematów 2023: Stawki za ekoschematy 2023 wyczekiwane. ARiMR podaje termin pierwszych wypłat pieniędzy na konta

W ramach przejściowego wsparcia krajowego przewidziano uzupełniającą płatność podstawową oraz płatność niezwiązaną do tytoniu.

Nabór wniosków rozpocznie się 15 marca 2024 r. Od kilku lat można je składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Nie wiadomo, kiedy będzie końcowy termin przesyłania dokumentów, jednak rolnicy muszą pamiętać, że kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto