Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy w (Pierś)cieniu Gryfitów. Słupski felieton rowerowy Ireneusza Wojtkiewicza

Ireneusz Wojtkiewicz
Korzystając z „Rowerowych inspiracji” łatwiej zaplanować rowerowe wakacje na Pomorzu
Korzystając z „Rowerowych inspiracji” łatwiej zaplanować rowerowe wakacje na Pomorzu Ireneusz Wojtkiewicz
Na razie nasze rowerowe wojaże za granicą stoją pod znakiem zapytania. Powodują to epidemiczne obostrzenia ale biadolić nie ma co, bo w kraju też mamy wiele atrakcyjnych miejsc do objechania rowerami. Na przykład tytułowy Pierścień Gryfitów w regionie słupskim. Chociaż pozostaje częściowo w... ostrym cieniu mgły, wywoływanej bezczynnością władz w kwestii poprawy bezpieczeństwa na nadmorskich traktach drogowych, to jednak zaplanujmy sobie na trasy na tegoroczne lato. Z dzwonkiem ostrzegawczym!

Pomogą nam mapy i przewodniki, wydane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W „Rowerowych inspiracjach” rekomenduje wspomnianą trasę jako średnio trudną, liczącą 126 km, wymagającą 2 – 3 dni na przejazd. Rozpoczyna się i kończy w Swołowie – zabytkowej stolicy Kariny w kratę. Byłem tam wielokrotnie, jadąc wertepami śladem dawnej Drogi Książęcej od skrzyżowania słupskich ulic Szczecińskiej i Szpilewskiego przez Zębowo, Redęcin i Gać albo drogami rowerowymi od strony Bierkowa i Bruskowa. To są dość bezpieczne, wydzielone trasy rowerowe, czego nie można powiedzieć o ich odnogach biegnących ku morzu.

CZYTAJ TEŻ

To Bydlino pośrodku Drogi Krajowej nr 21 Słupsk – Ustka, która od lat nie może doczekać się przebudowy i budowy trasy rowerowej. Z Bydlina trasa Pierścienia Gryfitów skręca na drogę powiatową do Machowina i dalej do Wytowna. To skandalicznie zaniedbana, całkowicie nieprzystosowana do dwustronnego ruchu pojazdów jedno- i wielośladowych droga, której historia zapisała się wieloma tragediami wskutek wypadków. Szkoda, że Starostwo Powiatowe i goszczący w nim ostatnio parlamentarzyści frasowali się innymi drogami, a nie tą pełną nieszczęść. Widziałem je, opisywałem i na samo wspomnienie skręcam do Swochowa – gdzie powadzi Pierścień Gryfitów. Swochowo leży pomiędzy dwoma szlakami rowerowymi: na trasie zwiniętych torów przedwojennej linii kolejowej Ustka – Gabel (nieistniejący już węzeł kolejowy) – Słupsk oraz przy ścieżce rowerowo – pieszej, równoległej do drogi wojewódzkiej nr 213 Słupsk – Władysławowo. Ta pierwsza to droga gruntowa na dawnych nasypach kolejowych w ciekawym krajobrazowo terenie. Może go zmienić planowana rozbudowa słupskiego ringu, póki co docieramy do Słupska pod wiadukt kolejowy na styku ulic Bałtyckiej i Portowej. Ta druga to trasa utwardzona z kilkusetmetrową przerwą w Siemianicach, za którą wjedziemy na polbrukowy odcinek, wiodący do ul. Kaszubskiej w Słupsku. Tutaj mamy z góry, ale niezbyt bezpiecznie.

CZYTAJ TEŻ

Jeśli jednak nie planujemy przerwy etapowej w objeździe Pierścienia Gryfitów, to już we wspomnianym Swochowie odbijamy przez drogę nr 213 w kierunku Bukówki, gdzie od niedawna dociera też niebieski Szlak Zeppellinów. Biegnie od Ustki przez Wytowno i Machowino, Karzcino i Lubuczewo, Żydzino do Jezierzyc Słupskich, nieopodal których na początku minionego wieku funkcjonowała baza sterowców niemieckiej marynarki wojennej. Zajmowała wielki, płaski obszar, rozciągający się wzdłuż drogi Bukówka – Jezierzyce, którą docieramy do Słupska. Na skróty przez „Leśnego Kota” w Lasku Północnym lub kompleks działek wzdłuż ul. Gdańskiej albo przez Redzikowo, objeżdżając akwapark i budowę amerykańskiej tarczy rakietowej. A gdy kontynuujemy objazd Pierścienia Gryfitów, to już w Bukówce skręcamy na Kukowo i przez Bięcino, Karżniczkę, Zagórzycę i Warblewo objeżdżamy łukiem Dębnicę Kaszubską. Dalej Pierścień Gryfitów ciągnie się kawał drogi do Swołowa przez Żelkówko, Żelki, Lulemino, Kuleszewo, Słonowice, Komorczyn, Sycewice i Gać.

CZYTAJ TEŻ

Nie wszystkie kawałki Pierścienia Gryfitów są przyjazne rowerzystom. Ale ciekawi powodów inspiracji tej nazwy, o czym szerzej w ramce obok, na pewno nie przejadą tej trasy z głową wtuloną w ramiona, nie rozglądając się po okolicy.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Warto wiedzieć
Centralnym punktem okrężnego szlaku rowerowego zwanego Pierścieniem Gryfitów jest Słupsk. Promień trasy sięga 15 – 16 km we wszystkich kierunkach. Przypomina dawne czasy, kiedy Słupsk był ważnym ośrodkiem na szlaku Szczecin – Gdańsk. Na miejscu przepraw przez Słupię powstał gród, natomiast powstanie miasta, jak podają historyczne źródła, datuje się na rok 1265. Rok 1310, uznawany za datę nadania dla Słupska praw miejskich, zapoczątkował jego relokację, przeprowadzoną przez margrabiów brandenburskich. Od 1317 do 1637 roku Słupskiem władali książęta zachodniopomorscy zwani Gryfitami. W latach 1372 – 1478 Słupsk sprawował funkcję osobnego księstwa. W 1637 roku, gdyż zmarł ostatni z rodu Gryfitów książę Bogusław XIV, zaczął się proces germanizacji ziemi słupskiej, prowadzony kolejno przez Brandenburgię, Prusy oraz Rzeszę Niemiecką. Trwało to do czasu zmiany granic po zakończeniu II wojny światowej, kiedy niemiecki Stolp stał się polskim Słupskiem. W mieście i jego okolicach otoczonym Pierścieniem Gryfitów znajduje się wiele zabytkowych obiektów, w tym sakralnych i gospodarczych, będących turystycznymi atrakcjami regionu.

Zobacz także: Miejska stacja wypożyczania rowerów w Słupsku. Ocenili ją mieszkańcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trasy w (Pierś)cieniu Gryfitów. Słupski felieton rowerowy Ireneusza Wojtkiewicza - Słupsk Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto